Influencerka Haliey Welch

Influencerka Haliey Welch Zdroj: PLANET PHOTOS / Planet / Profimedia

Vzestup a pád Hawk Tuah Girl dává nahlédnout do zákulisí online popularity

Jiří Holubec

Haliey Welch, známá jako Hawk Tuah Girl, zažila vloni příběh, který by ještě před pár lety byl absolutně nemyslitelný. Z naprosto neznámé dívky se doslova přes noc stal největší hit internetu. Popularita jí vynesla pozici vlivné influencerky, podcasterky a její kryptoměna vystřelila hned po uvedení na trh do hvězdné výšky. Stejně rychle ale zkrachovala a z milované sexy dívky se stala pronásledovaná podvodnice. Celá story trvala pouhých šest měsíců a může sloužit jako názorná ukázka fungování dnešního online prostředí.

Frázi „Hawk Tuah“ jste pravděpodobně někdy během loňského roku zaslechli, protože ji na konci léta donekonečna omílal celý internet. Jestli vám unikl její význam, tak pochází z kratičké ankety, která se 11. června objevila na YouTube kanále Tim & Dee TV. Její účastnice, dvaadvacetiletá Haliey Welch, pochází z malého města v Tennessee, kde pracovala v továrně na pružiny do prodejních automatů. Během letní noci si s kamarádkou vyrazila do Nashvillu, kde je na ulici zastavil mladý muž s mikrofonem a položil jim otázku: „Co každého chlapa spolehlivě rozpálí v posteli?“ Rozdováděná a mírně podnapilá Haliey bez vteřiny zaváhání vyhrkla: „You gotta give him that ‘hawk tuah’ and spit on that thang,” tedy něco jako: „Musíš udělat takový to ‚chrr flus‘ a plivnout mu na něj“.

Když se kratičký klip objevil druhý den na YouTube a TikToku, spustil lavinu, jakou internet dlouho nezažil. Video zaplavilo všechny sociální sítě, dočkalo se milionů různých remixů, předělávek a „memifikací“. Spojení „hawk tuah“ se stalo okřídlenou frází v online diskuzích. K popularitě přispíval i fakt, že identita jeho autorky zůstávala dlouho neznámá. Miliony lidí s napětím očekávaly, odkud se veselá blondýnka vynoří a jestli svou slávu nějak zúročí.

Vstříc slávě

Samotné Haliey Welch do smíchu nebylo. Jak se později svěřovala v rozhovorech, popularita jejího přiopilého výroku ji zaskočila a zděsila. Zabarikádovala se v pokoji, rozptylovala se seriály a čekala, až humbuk opadne. Její přátelé ji ale přesvědčili, že nemá nechtěnou slávu vidět jako prokletí, ale jako příležitost. Zatímco se skrývala před světem, stovky videokanálů vydělávaly na jejím videu těžké peníze a trička s jejím portrétem se prodávaly po statisících. Haliey pochopila, že ostudě už stejně neunikne, ale když si pospíší, může na ní slušně vydělat. Vystoupila proto z anonymity, najala si agenta a vydala se vytěžit z pomíjivé slávy maximum.

Z maloměstské dívky s roztomilým jižanským přízvukem se stala nekorunovaná „královna memů“. Na platformě Fanfix nabízela svým fanouškům virtuální schůzky, spustila seznamovací aplikaci Pookie a prodávala oblečení a doplňky se svým slavným sloganem. Hostovala na koncertech country zpěváků, v podcastech a objevila se i v talk show Jimmy Kimmela. Baseballový klub New York Mets ji dokonce nechal provést slavnostní první nadhoz v benefičním utkání věnovaném podpoře programu asistenčních psů pro válečné veterány.

Zatímco si Haliey budovala osobní brand, zbytek Ameriky si ji snažil přivlastnit. Diskusní platforma Reddit přetékala vášnivými argumenty, které si navzájem naprosto odporovaly. Jedny tvrdily, jak je nebojácné projevování sexuality důležité pro prosazování principů feminismu a genderového sebeurčení. Hned vedle byla Hawk Tuah Girl oslavována jako bojovnice proti „woke agendě“, která záměrně popularizovala heterosexuální praktiky během Pride měsíce věnovaném LGBTQ+ hnutí. Objevily se dokonce i snahy udělat z ní ikonu tradičních hodnot, protože prý symbolizuje snahu ženy potěšit svého partnera. Logika takových argumentů se může zdát trochu vratká, ale v boji o přivlastnění populární influencerky se na takové drobnosti nekouká. V každém případě se na předvolebních mítincích Donalda Trumpa objevovaly v davech ultrakonzervativních přívrženců trička s portréty prezidentského kandidáta doplněného sloganem: „Spit on That Thang”.

Byznyspartneři

K Halieyině cti je nutné podotknout, že se do politického boje nezapletla a k žádnému voličskému táboru se oficiálně nepřidala (dokonce rázně odmítla žádost nechat se vyfotit s mužem v masce Donalda Trumpa). Ve volbě svých byznys partnerů takovou zdrženlivost bohužel neprojevovala. Když prvotní sláva opadla a chystala se učinit další logický krok - začít vlastní podcast – spojila se s produkcí bratrů Paulových. 

Jake a Logan Paul dokázali v různých oblastech internetu vydělat miliony, vzbudili při tom ale nejednu kontroverzi. Na Jakea se snáší hněv fanoušků boxu kvůli utkání s Mikem Tysonem, jeho bratr Logan se zase nechvalně proslavil epizodou svého vlogu, kde vtipkuje nad mrtvým tělem v japonském lese sebevrahů. S kauzou Haliey Welch mají ale větší souvislost jejich aktivity v kryptoměnách. Logan Paul je spojován se skandálem kolem měny Dink Doink, kterou aktivně promoval na svých videokanálech a která skončila krachem. Podobně neslavně skončil i projekt online hry CryptoZoo, kde měli hráči kupovat virtuální vajíčka, líhnout z nich NFT zvířátka a vydělávat na nich kryptopeníze. Na Loganův popud fanoušci do hry investovali miliony dolarů, o které vzápětí přišli, protože hra se nikdy řádně nespustila. 

Krypto a meme

Haliey Welch se ve světě kryptoměn ocitla poté, co její podcast zažil podobný vývoj, jako většina virtuálních peněz – strmý nárůst a rychlý propad. Na začátku se zdálo, že se v podcastech našla. Díky přetrvávající popularitě dokázala do studia přivést zajímavé hosty, u mikrofonu byla nenucená, přirozeně vtipná a pohotová. První epizoda podcastu Talk Tuah bodoval na prvních místech žebříčků Spotify i Apple Podcast a na YouTube má přes 2,7 milionů shlédnutí. Zájem ale rychle opadl a komentáře pod videi zaplnily opakované vtipy typu: „Trpěl jsem nevyléčitelnou nemocí, pak jsem si pustil Talk Tuah a okamžitě jsem se vyléčil“.

Vše nasvědčovalo tomu, že pár měsíců slávy, které Haliey dokázala z internetového viruálu vytěžit, se blíží ke konci. Ona sama se začala svěřovat, že jí popularita zničila soukromí a musí se skrývat před vlezlými fanoušky a paparazzi. V jednom videu dokonce prohlásila, že se obává únosu. Hochštapleři, kteří se na ni nalepili, s ní ale ještě nebyli hotovi, protože meme Hawk Tuah ještě neprošel důležitou etapou vývoje každého internetového fenoménu – memecoinem.

Memecoin je druh kryptoměny navázané na populární internetové memy. Původně vznikly jako interní vtip kryptoměnové komunity. Když se ale dostaly na trh, ukázalo se, že se i na nich dá vydělávat, a řada z nich se dočkala velké popularity. Dogecoin, navázaný na virální obrázek usměvavého pejska, osobně promuje Elon Musk a je veřejným tajemstvím, že jeho úřad v administrativě Donalda Trumpa se nejmenuje DOGE (Department of Government Efficiency) jen tak náhodou. Obchodování s memecoiny je vysoce riskantní i na poměry kryptoměnového trhu, protože jejich hodnota závisí pouze na jejich okamžité popularitě. Když je podpoří nějaký vlivný influencer, mohou během několika málo minut vystřelit k milionům a vzápětí spadnout zpátky na nulu. Přes jejich vrtkavost existují způsoby, jak na memecoinech pohádkově zbohatnout. Ideální je disponovat nějakou zákulisní informací a vědět dopředu, jak se bude vývoj ceny vyvíjet. Nevýhodou této metody je, že je velmi nelegální. Běžně se ale používá a o nekalých praktikách ví každý, kdo do světa kryptoměn byť jen nahlédl.

$HAWK

Memecoin $HAWK byl slavnostně spuštěn 4. prosince 2024. Haliey Welch ho mnoho dnů před tím mohutně promovala na všech svých kanálech a nejvěrnějším fanouškům rozdávala tokeny zdarma. Oficiální zpráva tvrdila, že nejde pouze o kryptoměnu, ale o nástroj, jak propojit komunitu fanoušků Hawk Tuah Girl a o prostředek k jejich vzájemnému obohacení. Kampaň zabrala a po spuštění obchodování se na měnu sesypali zájemci. Cena zanedlouho vystřelila o neuvěřitelných 900 % a tržní kapitalizace (hodnota všech vydaných mincí / tokenů) se zastavila až na skoro půl miliardě dolarů. O dvacet minut později ale nastal masivní výprodej a hodnota se propadla o 95 %.

Kryptosvětem se okamžitě roznesla zpráva, že $HAWK byl spuštěn pouze jako podvodný nástroj. Na otevřený trh se údajně dostala jen malá část mincí a většinu z nich měli držet neznámí lidé v pozadí (podle analýz blockchainu mělo jít až o 90 % všech mincí). Jakmile cena vystřelila vzhůru, prodali je, a způsobili propad ceny. Taktika je tak častá, že pro ni existuje název „pump and dump“, je ale pochopitelně ilegální. Tváří celého skandálu se samozřejmě stala Haliey Welch, a okamžitě se nad ní začala vznášet hrozba hromadné žaloby a vyšetřování.

Poslední fáze slávy

Závěrem příběhu Hawk Tuah bylo živé vysílání na platformě X Spaces, které se odehrálo 5. prosince 2024. Haliey sedí v pozadí, zatímco její krypto tým (vedený člověkem jménem „Doc Hollywood”) odpovídá na rozhořčené dotazy zklamaných investorů. Vrcholem celé diskuze je okamžik, kdy se ke slovu dostal uznávaný specialista na kryptoměnové podvody Stephen Findeisen. YouTuber známý pod přezdívkou Coffeezilla tým otevřeně obvinil z podvodu a klamání investorů. Následující rozhořčené překřikování přerušil až hlas Haliey Welch. Prohlásila, že je unavená a jde spát. Odpojila se od chatu a na dlouhé týdny se po ní slehla zem.

Coffeezilla na svém YouTube kanále zveřejnil podrobný rozbor celé aféry. Materiály, které má k dispozici, mají ukazovat, miliony vydělané na krachu kryptoměny spadly do kapsy hráčům v pozadí. Haliey Welch měla obdržet pouze zálohu 125 000 dolarů za promování projektu a příslib podílu z čistého výnosu. Ten se samozřejmě rozplynul. Samotná Haliey, před nedávnem jeden z nejznámějších lidí na světě, se skrývá před posměchem bývalých obdivovatelů a nenávistí podvedených investorů. Poslední tečkou za kauzou Hawk Tuah Girl je krátký tweet, ve kterém slibuje, že bude aktivně spolupracovat s vyšetřovateli a vynasnaží se, aby se viníci dočkali potrestání. Je ale možné, že před soudcem skončí právě ona.