Závodu se účastní i francouzský závodník Neils Alphand.

Závodu se účastní i francouzský závodník Neils Alphand. Zdroj: Profimedia

Lindsey Vonnová je úplně prvním člověkem, který sjel slavnou sjezdovku Streif v noci
Nejslavnější sjezd světa v Kitzbühelu o pětadvacet procent navýšil dotace
Arnold Schwarzenegger a Lindsey Vonnová na závodech v Kitzbühelu
3 Fotogalerie

Svatý grál sjezdařů a nejobtížnější lyžařský závod na světě. Dnes se v rakouském Kitzbühelu pojede již 85. Hahnenkamm

Jiří Štefek

S nadsázkou se mu říká Super Bowl sjezdového lyžování. Žádný sjezd v rámci Světového poháru v alpském lyžování totiž nepřitahuje větší pozornost a nebudí větší respekt a adrenalin než právě slavný závod Hahnenkamm, který se jezdí na sjezdovce Streif v rakouském Kitzbühelu. Dnes od 11:30 tato lyžařská podívaná napíše svoji již 85. kapitolu.

Ze záběrů kamer v cílovém prostoru je jasné, že u tohoto sjezdu nemůže chybět nikdo, kdo v této alpské zemi něco znamená. K vidění tu jsou politici, potomci slavných aristokratických rodů, byznysmeni či celebrity. Tradičním návštěvníkem je například hollywoodský silák rakouského původu Arnold Scharzenegger nebo britský magnát a vládce Formule 1 Bernie Ecclestone. V minulosti na ochozech mezi burácejícími davy nechyběl trojnásobný šampión F1 Niki Lauda.

Ikonický závod Hahnenkamm se koná pouhý týden po neméně slavném a náročném sjezdu Lauberhorn ve švýcarském Wengenu. Právě tyto dva sjezdy mají mezi sjezdaři takové renomé jako mezi tenisty čtyři granslamové turnaje. Zatímco Lauberhorn je bezkonkurenčně nejdelším sjezdem v rámci Světového poháru, Hahnenkamm se může pochlubit doslova brutálním sklonem. Průměrný sklon sjezdovky Streif, která je prý pojmenovaná po jednom z místních farmářů, činí 27 procent, nicméně jsou zde však i úseky, kde strmost tratě šplhá až k úrovni 85 procent. A propos, víte, co vlastně znamená název Hahnenkamm? Nebudu vás dlouho napínat, je to „kohoutí krk“. Některé strmě padající pasáže tohoto sjezdu tomuto názvu odpovídají více než přiléhavě.

 

Poprvé se zde začalo závodit již v roce 1931. V historii závodu byly jen dvě přestávky, obě z politických či válečných důvodů. Nejelo se v letech 1933 a 1934 a druhou pauzu si vyžádal anšlus Rakouska a druhá světová válka, a proto se zde nejezdilo v letech 1938 až 1945. Pro vysvětlení dodejme, že první ročníky závodu se jezdily až v březnu, od roku 1953 je pak zastávka v Kitzbühelu pevnou součástí lednového kalendáře. Když odečteme devět ročníků, které se z politických důvodů nekonaly, vychází, že letos Hahnenkamm slaví svůj 85. sjezd.

„Neexistuje žádná jiná startovní brána, kde převládá takové ticho jako na Streifu. Je to velmi speciální atmosféra,“ říká o tomto závodu předseda jeho organizačního výboru Michael Huber. Závodníci startují v nadmořské výšce 1665 metrů nad mořem a na trati dlouhé 3312 metrů vjíždí do cíle v nadmořské výšce 805 metrů. Celá trať je rozdělena do mnoha tratí nesoucí své specifické názvy jako Startschuss, Mausefalle, Karusell, Steilhang, Brückenschuss & Gschöss, Alte Schneise, Seidlalmsprung, Lärchenschuss, Hausbergkante, Traverse, Zielschuss a Zielsprung.

 

Nejrychleji v historii celý sjezd (občas dochází kvůli počasí k jeho zkrácení) absolvoval v roce 1997 rakouský rychlík Fritz Strobl. Jako nejmladší vyhráli na sjezdovce Streif Roland Collombin (v roce 1973) a Franz Klammer (1975). Oběma bylo v době vítězství 21 let. Nejstarším vítězem byl Švýcar Didier Cuche v roce 2012, kdy mu bylo 37 let. Klammer a později i Cuche dosáhli primátu, když vyhráli tři tyto sjezdy po sobě.

Vyhrát závody v Kitzbühelu není jen prestižní sportovní záležitost, ale je s nimi spojena i tučná prémie. Každý vítěz zdejšího sjezdu, super-G i slalomu si připíše na své konto rovných 100 tisíc eur (přes 2,5 milionu korun). Ale i ten třicátý v cíli se může těšit na 2000 eur. Dobrá motivace...

Podtrženo sečteno, Hahnenkamm je každoroční svátek sjezdového lyžování a dnes půlhodinu před polednem by si ho neměl nechat ujít žádný fanoušek tohoto krásného zimního sportu.