Svatý grál sjezdařů a nejobtížnější lyžařský závod na světě. Dnes se v rakouském Kitzbühelu pojede již 85. Hahnenkamm
S nadsázkou se mu říká Super Bowl sjezdového lyžování. Žádný sjezd v rámci Světového poháru v alpském lyžování totiž nepřitahuje větší pozornost a nebudí větší respekt a adrenalin než právě slavný závod Hahnenkamm, který se jezdí na sjezdovce Streif v rakouském Kitzbühelu. Dnes od 11:30 tato lyžařská podívaná napíše svoji již 85. kapitolu.
Ze záběrů kamer v cílovém prostoru je jasné, že u tohoto sjezdu nemůže chybět nikdo, kdo v této alpské zemi něco znamená. K vidění tu jsou politici, potomci slavných aristokratických rodů, byznysmeni či celebrity. Tradičním návštěvníkem je například hollywoodský silák rakouského původu Arnold Scharzenegger nebo britský magnát a vládce Formule 1 Bernie Ecclestone. V minulosti na ochozech mezi burácejícími davy nechyběl trojnásobný šampión F1 Niki Lauda.
Ikonický závod Hahnenkamm se koná pouhý týden po neméně slavném a náročném sjezdu Lauberhorn ve švýcarském Wengenu. Právě tyto dva sjezdy mají mezi sjezdaři takové renomé jako mezi tenisty čtyři granslamové turnaje. Zatímco Lauberhorn je bezkonkurenčně nejdelším sjezdem v rámci Světového poháru, Hahnenkamm se může pochlubit doslova brutálním sklonem. Průměrný sklon sjezdovky Streif, která je prý pojmenovaná po jednom z místních farmářů, činí 27 procent, nicméně jsou zde však i úseky, kde strmost tratě šplhá až k úrovni 85 procent. A propos, víte, co vlastně znamená název Hahnenkamm? Nebudu vás dlouho napínat, je to „kohoutí krk“. Některé strmě padající pasáže tohoto sjezdu tomuto názvu odpovídají více než přiléhavě.
„Neexistuje žádná jiná startovní brána, kde převládá takové ticho jako na Streifu. Je to velmi speciální atmosféra,“ říká o tomto závodu předseda jeho organizačního výboru Michael Huber. Závodníci startují v nadmořské výšce 1665 metrů nad mořem a na trati dlouhé 3312 metrů vjíždí do cíle v nadmořské výšce 805 metrů. Celá trať je rozdělena do mnoha tratí nesoucí své specifické názvy jako Startschuss, Mausefalle, Karusell, Steilhang, Brückenschuss & Gschöss, Alte Schneise, Seidlalmsprung, Lärchenschuss, Hausbergkante, Traverse, Zielschuss a Zielsprung.
Nejrychleji v historii celý sjezd (občas dochází kvůli počasí k jeho zkrácení) absolvoval v roce 1997 rakouský rychlík Fritz Strobl. Jako nejmladší vyhráli na sjezdovce Streif Roland Collombin (v roce 1973) a Franz Klammer (1975). Oběma bylo v době vítězství 21 let. Nejstarším vítězem byl Švýcar Didier Cuche v roce 2012, kdy mu bylo 37 let. Klammer a později i Cuche dosáhli primátu, když vyhráli tři tyto sjezdy po sobě.
Vyhrát závody v Kitzbühelu není jen prestižní sportovní záležitost, ale je s nimi spojena i tučná prémie. Každý vítěz zdejšího sjezdu, super-G i slalomu si připíše na své konto rovných 100 tisíc eur (přes 2,5 milionu korun). Ale i ten třicátý v cíli se může těšit na 2000 eur. Dobrá motivace...
Podtrženo sečteno, Hahnenkamm je každoroční svátek sjezdového lyžování a dnes půlhodinu před polednem by si ho neměl nechat ujít žádný fanoušek tohoto krásného zimního sportu.