Premiér Li Kche-čchiang, ilustrační snímek

Premiér Li Kche-čchiang, ilustrační snímek Zdroj: Profimedia.cz

Čínské vedení ruší politiku jednoho dítěte, v rodinách budou dvě

ČTK , ref

Nejvyšší vedení Komunistické strany Číny se rozhodlo skončit s dlouholetou politikou jednoho dítěte. Ve více než miliardové zemi bude od nynějška rodinám povoleno mít děti dvě. Informovala o tom dnes čínská státní média, která citovala z prohlášení vydaného na závěr vrcholného zasedání vládnoucích komunistů.

K přísné politice pod heslem jedna rodina - jedno dítě přistoupilo čínské vedení v roce 1980, aby kvůli omezeným zdrojům zbrzdilo populační explozi. Toto pravidlo se ale v pozdějších letech postupně zmírňovalo, protože vede k rychlému stárnutí obyvatelstva a k převaze počtu mužů nad ženami.

Vedení KS Číny se na svém dnes zakončeném zasedání zabývalo finančními reformami a udržením růstu pro nadcházející pětileté období 2016 až 2020 v době, kdy země pociťuje obavy ze zpomalení ekonomiky.

"Čína upouští od své desítky let uplatňované politiky jednoho dítěte a umožní všem párům mít děti dvě," oznámila státní agentura Nová Čína. Její stručná zpráva neobsahuje žádné podrobnosti týkající se nové politiky ani časový rámec jejího uplatnění.

Politiku jednoho dítěte, oficiálně politiku plánování porodnosti, zavedli v Číně v roce 1980 s cílem omezit růst populace. Předtím měla průměrná čínská rodina čtyři děti. V letech 1981-2013 na dodržování politiky dohlížela centrální komise pro rodinné plánování. V roce 2013 byla v rámci reforem komise zrušena a zařazena pod ministerstvo zdravotnictví.

Podle této politiky měly před rokem 2013 manželské páry žijící ve městech povoleno mít pouze jedno dítě, přičemž etnické menšiny a také rodiče, kteří oba neměli žádné sourozence, mohli mít dvě děti, pokud první dítě byla dívka. Rovněž venkovské obyvatelstvo mohlo mít dvě děti.

Od listopadu 2013 si mohou dvě děti pořizovat i páry, kde je alespoň jeden rodič jedináčkem. Toto uvolnění přísných populačních předpisů ale nenaplnilo očekávání úřadů. Z 11 milionů rodičovských párů, kterým bylo umožněno mít druhé dítě, projevilo zájem jen 700.000.

Politika jednoho dítěte zabránila podle odhadů do konce roku 2013 narození 400 milionů dětí, vedla k nuceným potratům a také k demografické nerovnováze mezi pohlavími. Rodiny v Číně totiž obvykle dávají přednost mužským potomkům a řada budoucích matek vyhledává interrupci, pokud je plod ženského pohlaví. V Číně tak na 100 narozených dívek připadá 118 chlapců. Přirozený poměr ve společnosti je přitom 105 chlapců na 100 dívek.

Podle oficiálních statistik z loňského roku žije v Číně 1,36 miliardy lidí, země se ale potýká se stárnutím populace. Počet obyvatel v produktivním věku v minulém roce klesl o 2,44 milionu. Téměř 15 procent obyvatelstva dnes v Číně tvoří lidé starší 60 let a do roku 2030 budou podle odhadů představovat čtvrtinu čínské populace.