Jste závislí na sociálních sítích? Vyzkoušejte se
I když odborníci zatím nejsou zajedno v tom, zda na sociálních sítích můžeme být závislí v lékařském smyslu slova, shodují se, že nadměrné užívání může být a často je víc než problematické. Tím spíš, že ti, jež sociální sítě (Facebook, Instagram, Twitter….) nadužívají, to nevidí, odmítají si to přiznat a problémy, jež jim to způsobuje (zanedbávání rodiny, reálných přátel a sociálních vazeb, prokrastinace apod.), bagatelizují.
Už v roce 2012 vznikla Bergenská škála závislosti na Facebooku, ale platí i pro všechny ostatní sociální sítě. Vychází ze šesti kritérií závislosti. Pokud si odpovíte na všech šest položek „často“ nebo „velmi často“, je na místě označit vás za závislého. Ať již však odpovíte jakkoliv, není od věci se minimálně během dovolené natvrdo odpojit – odložit mobil, tablet a počítač nebo minimálně vypnout jejich připojení na internet a být celou dobu nonstop offline.
Jak často se vám během posledního roku stalo, že:
(odpovídejte si : velmi zřídka – zřídka – někdy – často – velmi často)
1. Strávil/a jste či plánoval/a strávit hodně času na Facebooku/Twitteru/Instagramu apod.
2. Byl/a jste na Facebooku/Twitteru/Instagramu, abyste zapomněli na problém, starosti, vyhnuli se nepříjemnému úkolu.
3. Cítil/a jste nutkání být na Facebooku/Twitteru/Instagramu víc a víc.
4. Pokusil/a jste se omezit čas nFacebooku/Twitteru/Instagramu, ale neúspěšně.
5. Cítil/a jste se nesvůj/nesvá a nepříjemně, když jste nemohl/a na Facebooku/Twitteru/Instagramu být.
6. Používál/a jste Facebooku/Twitteru/Instagramu tak moc, že se to negativně promítlo do vašich pracovních či studijních povinností a zvyklostí.
Pokud chcete, podělte se s námi v diskusi o vaše výsledky.
Reportérka Reflexu Adéla Knapová se na na týden odpojila internetu. Jaká to bylo? Dočtete se v novém tištěném Reflexu, který vyšel ve čtvrtek 12. ledna.
Reflex 02/2017|