
Tvůrčí první dámy: Bruniová, Kellyová, Reaganová i Havlová
Které první dámy se zapsaly do dějin nejen svým šarmem a krásou, ale i uměleckou a tvůrčí činností? Inspirativní jsou manželky státníků po celém světě, ačkoliv jejich role většinou nejsou tak významné jako v případě prvních dam Spojených států. Pozoruhodnými ženami v čele státu tradičně disponují třeba Francouzi – mravně i materiálně rozpustilá Marie Antoinetta stojí na začátku řady, kterou dnes zakončují neméně zajímavá Carla Bruniová nebo Valerie Trierweilerová.
Valerie Trierweilerová
Někdejší partnerka francouzského prezidenta Francoise Hollanda se ve svém profesním životě věnovala žurnalistice již před příchodem do Elysejského paláce. Od roku 2005 moderovala na kanálu Direct 8 politické talk-show a přispívala do magazínu Paris Match, přičemž této aktivity se nevzdala ani po zvolení svého přítele prezidentem v roce v roce 2012. Poté, co se s Hollandem v důsledku široce medializované nevěry prezidenta rozešli, napsala Valerie čtenářsky veleúspěšné vzpomínky. Letos se pak na pulty knihkupectví dostal její první román o múze malíře Gustava Klimta Adéle Bloch-Bauerové.
Sophie Trudeauová
Dvaačtyřicetiletá choť jednoho z nejpopulárnějších současných politiků, kanadského premiéra Justina Trudeaua, má za sebou kariéru novinářky obdobně jako Trierweilerová. Na rozdíl od Francouzsky se však Trudeauová v minulosti věnovala komerčnějším formátům novinařiny. Na quebeckých televizních kanálech působila jako reportérka v zábavných pořadech, na jejichž produkci se také podílela. Mimo jiné spolupracovala i se dvěma radiovými kanály.
Nancy Reaganová
Slavnou se Nancy Reaganová díky své herecké kariéře nestala, přesto jí i jejímu manželovi Ronaldovi zkušenost z Hollywoodu v roce 1981 pomohla ke zvolení do Bílého domu. Během svého studia se Nancy kdysi soustředila na anglické drama. Ve filmech vystupovala ve čtyřicátých a padesátých letech jako Nancy Davisová. Během své kariéry si zahrála v asi dvaceti filmech a seriálech.
Grace Kellyová
Výjimečným talentem a pozorností Hollywoodu naopak oplývala v padesátých letech Grace Kellyová. Stala se oblíbenkyní legendárního Alfreda Hitchcocka, který ji obsadil ve Vraždě na objednávku i v Okně do dvora. V roce 1954 získala za vedlejší roli ve filmu Venkovské děvče Oskara. Své slibné kariéry se však vzdala už o dva roky později kvůli sňatku s monackým knížetem Rainierem III. V Monaku se filmy s Grace poté, co se stala kněžnou, nesměly hrát.
Dagmar Havlová
Pyšnit se renesanční první dámou může i Česká republika. Dagmar Veškrnová se na stříbrném plátně skvěla především v předrevolučních časech. Nejvíce oceňovány jsou tradičně její komediální role ve filmech i televizních inscenacích. Po sňatku s Václavem Havlem v roce 1997 se herectví vzdala, na prkna divadla Na Vinohradech se vrátila po odchodu manžela z čela země až o šest let později. Zde v posledních letech ztvárnila Marii Stuartovnu nebo Ljubov Raněckou.
Carla Bruni-Sarkozyová
Bývalá modelka a později manželka francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho Carla Bruniová vydala své první album v roce 2003. Quelqu'un m'a dit se ve Francii v první desítce nejlepších alb drželo rekordních třicet čtyři týdnů. Veleúspěšné bylo také ve frankofonní Kanadě, v Belgii a Švýcarsku. Od té doby vydala Bruniová další tři alba převážně šansonů.
Peng Liyuan
Druhá manželka čínského prezidenta Xi Jinpinga je z řady prvních dam pravděpodobně tou nejméně známou. V Číně ji však zná většina národa nejen díky úřadu, který její manžel zastává. Peng Liyuan je v Číně populární jako interpretka lidových písní. Profesionálně začala zpívat v Čínské lidové osvobozenecké armádě. V roce 1989 zpívala na náměstí Nebeského klidu vojákům, kteří zde krvavě potlačili lidovou demonstraci. Zdá se proto bohužel, že ne vždy může národ z nadání své první dámy profitovat.