Barva strachu: Albíny v Tanzanii zabíjejí kvůli starým mýtům
S poruchou tvorby melaninu se v Tanzanii narodí každé 1400. dítě. V severních částech země žije dokonce desetkrát větší množství albínů, než je v mezinárodním měřítku běžné. Navzdory těmto číslům se toho ale o nich v zemi na východě Afriky příliš neví. V odlehlých vesnicích tak přetrvávají staré pověry, které tvrdí, že různé části těl albínů dokážou lidem přinést bohatství.
V Tanzanii proto bohužel dochází k brutálním vraždám, při nichž útočníci usekávají albínům ruce, nohy, genitálie nebo vydloubávají oči. Oběti jsou pak buď mrtvé, nebo umírající ponechány osudu, zatímco části jejich těl putují k falešným šamanům. Ti je pak používají při rituálech a vaření lektvarů, jež mají přinést majitelům bohatství.
Dle zpráv tanzanských médií po těchto artefaktech touží především rybáři a zlatokopové. Jen v posledních deseti letech kvůli nim zemřely stovky lidí. Albíni se proto často pohybují na okraji společnosti. Porucha tvorby melaninu postihla i Jacoba Mwinulu (21), jejž na severu Tanzanie fotografovala Sandra Hoynová.
Jacob pochází z vesnice Mkula v oblasti Mwanza. Právě v podobných, nedostupných oblastech jsou albíni dle vládních prohlášení v největším ohrožení. Nízká úroveň vzdělání přiživuje staré pověry, které mají často tragické důsledky. Jacob se proto nemohl stát farmářem, jak původně zamýšlel, a rodnou vesnici ve strachu z násilí raději opustil.
Nakonec měl na rozdíl od jiných i štěstí, protože ho přijali na univerzitu Dáresalám, kde studuje právo. V naší galerii můžete nahlédnout do jeho běžného života.