První bankomat, který byl spuštěn v Československu

První bankomat, který byl spuštěn v Československu Zdroj: ČTK/Michal Kamarýt

30 let od prvního českého bankomatu. Vydal jen 1000 Kčs za den, kontrolovali ho ručně

ČTK

Z prvního bankomatu v tehdejším Československu mohli lidé vybrat pouze 1000 Kčs denně. Vydával bankovky v nominální hodnotě 50 a 100 korun československých. Spuštěn byl 1. prosince 1989 v pražské pobočce České státní spořitelny na Václavském náměstí č. 46. Zaměstnanci banky ho testovali od poloviny ledna 1989, řekl ČTK mluvčí spořitelny Lukáš Kropík.

Instalací prvního bankomatu začala nová éra, kdy mohou klienti postupně vybírat hotovost i jiným způsobem než na přepážce spořitelny. Tehdejší přístroj se ale lišil od strojů, které fungují nyní. Peněžní automat pracoval pouze v režimu off-line a lidé z něj mohli vybírat pouze hotovost.

Na konci každého pracovního dne musel zaměstnanec banky udělat tzv. uzávěrku bankomatu. Přepočítal a odnesl hotovost, doplnil bankomat o novou hotovost a vyměnil datovou disketu za novou s nahranými zákazy pro výběry. „U každé uzávěrky se tiskl na jehličkové tiskárně i deset metrů dlouhý žurnál s přehledem transakcí a dělala se manuální kontrola,“ popsal David Novotný, který má v České spořitelně na starosti rozvoj bankomatové sítě.

Na první bankomat, který byl on-line propojen se systémy banky, si museli klienti počkat do 19. února 1992. První stroj, který umožnil nejen vydávat hotovost, ale díky přímému propojení s bankou také ukázat zůstatek, byl zprovozněn v Praze Na Příkopě Komerční bankou. V červenci 1992 zprovoznila on-line bankomat Česká spořitelna v tehdejším pražském hotelu Atrium a v následujícím roce měla do svých systémů propojeny všechny.

Počet bankomatů se v Československu a později České republice rychle zvyšoval. V roce 2000 jich bylo okolo 1600 a o deset let později přes 3200. Podle Sdružení pro bankovní karty jich je po celé republice v současnosti okolo 5500.

Vedle nejvíce dostupných bankomatů, které dnes umožňují nejen výběry, ale i řadu dalších funkcí jako zadání platby, trvalý příkaz, dobití kreditu u mobilního operátora či změnu PIN, jsou na trhu i bezhotovostní transakční terminály, u kterých lze naskenovat složenku či platební příkaz a vkladové bankomaty, díky kterým lze vložit hotovost na účet. Řada strojů dnes tyto funkce kombinuje, tedy umí vklady i výběry.

„Nyní testujeme tzv. recyklační bankomat, který bude umět vydávat peníze, které do něj klienti zároveň vloží. Bankomat je postaven na technologii se speciálními senzory, které dokážou rozpoznat všechny ochranné prvky českých bankovek a umí zadržet poškozené či podezřelé bankovky,“ doplnil Jakub Otáhal, který se v České spořitelně stará o softwarové inovace na bankomatech.