....

.... Zdroj: profimedia

Bez pantoflí na koupaliště či do sprchy nelez! Průzkum ukázal, že Češi zanedbávají péči o své nohy

-red-

Teploty za oknem pomalu stoupají, a to znamená jediné: sezóna odkládání svršků je za rohem. Zatímco vašemu tělu věnujete dostatečnou péči, dost možná zapomínáte na partii, která dostává zabrat při každém kroku nejvíce – vaše chodidla. Průzkum agentury NMS ukázal, že na péči o ně zapomíná skoro pětina dotazovaných Čechů. Právě proto nastal čas dostat nohy do formy – zaměřte se na trénink, který zajistí, že v létě zazáříte od hlavy k patě. 

Plíseň nohou je nepříjemný a bohužel i poměrně častý problém. Podle průzkumu s ní má třetina z nás zkušenost - ať už se jedná o nepříjemné svědění, pálení nebo nevzhledné nehty. Navíc s sebou nese i psychické dopady – pocity studu, obavy z nákazy a nízké sebevědomí. Velkým podpůrným faktorem pro rozvoj kožní nebo nehtové plísně je vlhké prostředí. Proto je důležitá opatrnost při návštěvě bazénů, saun a fitness center, odkud si kožní či nehtovou plíseň přineslo 38 % respondentů, jejichž chodidla mykóza potrápila. 

Téměř polovina dotázaných Čechů svá chodidla umývá velice důkladně, dokonce věnují i speciální pozornost mytí mezi prsty, přičemž alespoň jednou za dva měsíce si 67 % dopřeje pedikúru. Pouze 11 % nechává na svá chodidla bez povšimnutí stékat vodu. 

Tipli byste, že péče o chodidla bude v letních a zimních měsících odlišná? Z průzkumu vyplývá, že kdybyste v zimě svlékli ponožky 75 % respondentů, budou jejich chodidla stejně pěstěná, jako v létě. Překvapivé, že? Toto číslo však odráží fakt, že necelá polovina (40 %) dotazovaných Čechů vypověděla, že má s kožní či nehtovou plísní zkušenost. Téměř 60 % pociťovalo v době, kdy se s plísní potýkali, stud, bezmoc, pokles sebevědomí či strach. Přesto, že se obávají navrácení infekce, svá chodidla při pohybu ve veřejných prostorách nechrání 44 % Čechů.  

Sdílené prostory i nástroje? Chodidla ocení soukromí

Nejsou to jen posilovny, bazény a sauny, kde plíseň číhá. Velmi často jsou podpůrným faktorem mykotické nákazy zpocené (potící se) nohy, které zůstávají dlouhou dobu uzavřené ve vlhku. S nepohodou na nohou způsobenou nadměrným vlhkem či nošením nevhodné obuvi a ponožek, má zkušenost 62 % Čechů. Původci plísně se mohou udržovat ve vlhké zpocené obuvi, kterou dostatečně nevysušíme a nevydesinfikujeme. Pro zničení původců infekce je důležité obuv vždy vysušit, vyvětrat a na závěr vydezinfikovat. Rizikem přenosu plísňové infekce je rovněž sdílení osobních věcí jako jsou ručníky nebo nůžky a kleštičky na nehty. Dobrou zprávou je, že plísňové nákaze (plísňovým infekcím) můžete účinně předcházet – stačí dbát na ochranu nohou ve veřejných prostorách, následnou hygienu a udržovat nohy v suchu.  

Dostaň nohy do formy! 5 kroků k dokonalým chodidlům 

1. Pravidelná hygiena: Nohy myjte denně vodou a mýdlem. Ano, i mýdlem. Poté je důkladně osušte, zvláště mezi prsty. 

2. Hydratace: Používejte krémy a balzámy, které nohy hydratují a zjemní.  

3. Vhodná obuv: Volte prodyšnou obuv z kvalitních materiálů a vyhýbejte se těsným botám, které omezují cirkulaci vzduchu.  

4. Správné ponožky: Preferujte bavlněné ponožky, které perte při minimálně šedesáti stupních. Pokud se vám nohy zpotí, co nejdřív boty vysušte a ponožky vyměňte. 

5. Dezinfekce: Po návštěvě bazénu, sauny a fitness center si nohy dezinfikujte, pravidelně dezinfikujte i vnitřek bot.