Kos

Kos Zdroj: Arjan Haverkamp

Na Arkansas spadlo tisíc mrtvých kosů. Pravda. Až na to, že to nebyli kosové

Kateřina Kadlecová

„Na americký Arkansas spadlo během Silvestra tisíc mrtvých kosů,“ bědovala 2. ledna ČTK v závěsu s DeníkemLidovými novinami, hlavní zpravodajskou relací ČT atd. Většina médií zároveň k textům připojila snímky, na nichž ovšem nenajdete kosa ani jediného.

 

Představuji si ty novináře, kteří z ptactva poznají holuba, vrabce a možná labuť, pokud si ji nespletou s husou, jak na ně z monitorů kouká černý zpěvný pták velikosti kosa, an leží nohama vzhůru, a pod ním je záludný popisek amerických agentur: "The Red-winged Blackbirds that fell from the sky in Arkansas." Blackbird, to je černý pták – tedy to bude kos, určuje všemocná postava kdesi v ČTK a pouští zprávu do éteru. Tam se jí chopí banda kolegů z jiných médií, které by ani nenapadlo konzultovat název ptáka se slovníkem. Během minuty by zjistili, že z oblohy popadali zástupci druhu vlhovec červenokřídlý, latinsky Agelaius phoeniceus, z čeledi Icteridae, vlhovců. Tenhle pták má s naším kosem (Turbus merula z čeledi drozdovitých, tedy Turdidae) společného zhruba to, že je z řádu pěvců a že jeho rodové jméno přeložené do angličtiny zní rovněž blackbird. To je celé. Kosi jsou větší, nejsou tak výrazně sexuálně dimorfní, a hlavně nemají v USA co dělat.

 

Kos černý, kterého čeští novináři poslali zhynout na širé arkansaské pláně.Kos černý, kterého čeští novináři poslali zhynout na širé arkansaské pláně.|hlasek.com

 

 

„Některá média dokonce doprovodila arkansaskou aktualitu snímky našeho, evropského, kosa černého. To je velké nebezpečí čerpání snímků z fotobank. V médiích se objevují obrázky, které naprosto nesouvisejí s obsahem zprávy, a novináři jsou líní fakta či korespondenci textu a obrazu ověřovat,“ komentuje lapsus českých pisálků Lukáš Viktora z České společnosti ornitologické. „Označit vlhovce za kosa je přibližně stejně chytré jako mít spící srnu za losa. Oba jsou to savci, ne?“

 

Vlhovec červenokřídlý, pták, jehož hromadný úhyn v Arkansasu způsobil podiv.Vlhovec červenokřídlý, pták, jehož hromadný úhyn v Arkansasu způsobil podiv.|fcps.edu

 

 

Podobné boty v názvech ptáků se v českých médiích objevují zcela běžně. Nejde jen o to, že novináři, odkojení zřejmě panelem pražského Jižního Města, mají v opeřencích hokej, ale především o jejich neobyčejnou lenost a neschopnost naťukat dvě slova do Googlu, a naopak rozvinutou schopnost od kohokoli cokoli bezduše opsat. Abych citovala z říjnového článku, uveřejněného na webu Birdlife.cz, ornitologa Zdeňka Vermouzka: „Zřejmě vlivem genetických změn přerostl datlík a vyvinul se v pěkně macatého datla tříprstého. Uvedla jej 1. října ČTK ve zprávě, kterou pak převzala řada českých médií (např. i Ekolist). Aktuálně.cz informovalo 5. října o zabavených preparátech, mezi kterými byly i takové skvosty jako dřemlík túrový a radoch velký. Za takové vzácnosti by pytláci měli sedět, až zčernají. Na závěr můžeme jen gratulovat znalci racků a jižní Moravy Jožkovi Chytilovi – na Festivalu ptactva na Nesytu chytil hned dva racky zahradní, o čemž informoval Břeclavský deník. Jak poznamenal v diskusi o nových druzích Petr Suvorov, do sbírky rarit nám chybí už jen žemlík plundrový.“