Dáme Putinovi do držky podle Jurečky nebo mu vlezem do zadku podle Klause?
Po dlouhá desetiletí se sjezdy tuzemských politických stran konaly pod záštitou vágních nudných hesel typu: „Se Sovětským svazem na věčné časy“, kdy nechybělo mnoho, aby se tak stalo, „Bojem za světový mír“, který aktuálně prosazuje Rusko na Ukrajině či „Za splnění závěrů KSČ(M), což se (snad) povedlo definitivně realizovat v posledních volbách. Všechna ta hesla byla rozhodně méně myšlenkově přínosná než „Perestrojka, lepší nežli švédská trojka“, s nímž šlo Zpětné zrcátko v osmdesátých letech do řady večírků.
Lepší to ale nebylo ani později, kdy mobilizace ODS proti levici „Dokázali jsme, že to dokážeme“ za již podepsané Opo smlouvy patřila k husarským kouskům Václava Klause. Za připomenutí stojí i SMS: „Mažu si vás z mobilu!“, kterou Klaus poslal jako demonstraci nesouhlasu ministru vnitra a místopředsedovi ODS Ivanu Langerovi a ministrům Petru Nečasovi a Martinu Římanovi před kongresem strany v roce 2008.
Zprávu SMS však nepovažoval Klaus – legendární lakýrník vlastního ega – za dost důstojnou významu své výhružky. Proto nelenil a opakovaně s touto SMS verbálně seznámil i světovou veřejnost.
Václav Klaus si na gesta potrpí, připomeňme, že ve chvíli, kdy se rozhodl nenosit covid roušku, mu nestačilo ji na obličeji jen nemít. To by byla prdlajs ukázka vzdoru opravdového rebela. Václav Klaus si naopak roušku navlékl na obě uši, aby si ji vzápětí stáhl pod bradu. Díky tomu veřejnost lépe viděla, že „Rebel roušky nenose, na ústech i na nose!“ Šlo o gesto podobného významu, jako by si prchající všechny své medaile na úprku připnul na záda, aby nepřítel viděl, že utíká hrdina. Ani v těchto dnech Václav Klaus na pěstování svého kultu nepřestává pracovat a na titulech či v headlinech postsovětských médií vydavatelství Kreml je častěji, než byla svého času Ala Pugačeva. V Institutu VK se šušká o signálech z Moskvy, že vzdáleně budoucí uložení ostatků Václava Klause u kremelské zdi jej rozhodně nemine.
Víkendový sjezd KDU-ČSL však přinesl událost, která překonala vše, co kongresy černoprdelníků, jak jsou lidovci historicky zváni, kdy přinesly! Výrok staronového předsedy Mariana Jurečky vymazal jejich politické linie a směrování z minulosti, zakleté v heslech Klidná síla či Třikrát a dost. Za potlesku delegátů Marian Jurečka nečekaně ostře vyhlásil: „Dokud bude Putin v Kremlu, jsme ohroženi i my,“ a dodal, že páchá-li někdo bezpráví a ubližuje dětem, ženám a starým lidem, nelze stát bokem. „Musíme si vyhrnout rukávy a dát někomu takovému přes držku. To je normální,“ vyzval Vladimira Putina k souboji Marian Jurečka, do soboty mládenec s tváří i pověstí dobráka, jenž by mouše neublížil. Nelze jinak, než lidovcům bez sebemenší ironie blahopřát. Zrodil se vůdce, který je do voleb na podzim povede pod heslem „Dáme jim do držky!“ Z kruhů blízkých kremelskému režimu unikly informace, že jeho výrok prezident Putin, jenž má image siláka, se zvednutým ukazováčkem zaznamenal. Lze tedy očekávat, že Jurečkova výzva nenechá Putina v klidu a světová média přinesou zanedlouho fotosérie, na nichž Vladimir Putin místo s medvědem zápasí s Marianem Jurečkou.
Zpětné zrcátko se nechalo Jurečkovým projevem inspirovat k zamyšlení, zda by se cestou hledání nových hesel neměly před podzimními volbami vydat i ostatní strany a hnutí. Očekávaný volební střet má v sobě náboj pomsty pohnutí ANO za loňskou těsnou porážku od koalic Spolu a PirStan a podle aktuální verbální komunikace se zdá, že i pohnutí ANO půjde do voleb s novým heslem, údajně: „Nedovolíme jiným stranám rozkrádat stát!“ Pokud by mělo Zpětné zrcátko navrhnout ODS způsob, jak definitivně smazat srab let, trvajících od Klausovy opoziční smlouvy, pak se nabízí heslo: „Václave, mažem si tě v mobilech!“, zatímco koaliční partner TOP 09 se může přidat úderným: „Bolševismu stopka – Pekarové Topka!“ Ve složitějším vnitřním pnutí Pirátů a STAN by mohla těmto koaličním partnerům pomoci vnitrokoaliční diskuze podle vzoru stále slavného duetu Waldemara Matušky a Karla Štědrého:
Piráti:
Mám malý stan
Mně na nohy táhne / Snad ze všech stran
A tak sním si tajně o chatě
Kde spal bych jako ve vatě
Kde netlačí mě jehličí
A kde vítr nefičí
Prochladlý jsem na kvadrát
Takhle už se nedá spát
Když mi táhne na má záda
Mráz zima a chlad
Starostové a Nezávislí:
STAN malý mám
A nohy tak dlouhé
Ach kam je dám
Okamurově SPD nabízí Zpětné zrcátko šlágr, který jen z těžko pochopitelných příčin českým hnědokošiláčům, reinkarnaci SA (úderné oddíly NSDAP, Strumabteilung), zatím uniká. Vzhledem k stejným kořenům SPD a NSDAP to nelze mít za neznalost. Snad jen nemístné rozpaky dosud nepřivedly SPD k použití hymny SA, písně Horst Wessel Lied (Píseň Horsta Wessela), známé též jako Die Fahne hoch (Vlajku vzhůru):
Zdvihněte vlajku! Těsně semkněte řady
Uvolněte ulice pro hnědé batalióny
udělejte cestu mužům z SPD…
…Bude se naposledy troubit do útoku
Všichni již stojíme připraveni k boji…
Poroba potrvá už jen krátký čas
Fragment písně, staré téměř sto let ukazuje, že je pro SPD na míru ušitá. V refrénech Fie Fahne hoch!, se mohou sboru připojit i členové Volného bloku i Trikolory.
U socanů se jako heslo nabízí užití jmen tváří strany v kombinaci s popisem stavu, v němž se partaj nachází: „Ať Hamáček nebo Šmarda – už to vůbec není sranda!“ totéž platí pro komouše, kteří si rovněž vystačí s názvem partaje a jménem předsedkyně: „KSČM – Konečná, vystupovat!“ Navíc ale jako bonus se vzhledem k průměrnému stáří členů partaje nabízí možnost vítat jejich čestné hosty a účastníky sjezdu slovy, známými ze hřbitovů a v kolumbárií: „Co jste vy, byli jsme i my – co jsme my, budete i vy!“
A to je dnes vše, co jsem zahlédl ve Zpětném zrcátku, váš Vladimír Mertlík