Vladimír Mertlík: Čučkaři aneb Dále, od Hradu dále!
Prezident Miloš Zeman označil zprávu BIS o pohybu ruských a čínských špionů v naší zemi za plácání a zpravodajce agentury termínem „čučkaři“. Zvláštní výraz, ale co jiného se může vylíhnout v šedé kůře, naložené trvale v lihovině zvané „čůčo“! Hlásný trouba prezidenta, Jiří Ovčáček, pak na dotaz, co tím Zeman myslel, doplnil: „Podle slovníku – neúspěšný člověk, ten, kdo dělá malé věci, troškař, žabař.“
Jeho prohlášení vzbudilo na chvíli mezi novináři nebývalý zájem a paniku, neboť se domnívali, že se Ovčáček rozhodl odkrýt podrobnosti svého životopisu.
Prezident vzápětí vyvrátil pomluvy jeho neúspěšných protikandidátů, že je to on, kdo plácá a je čučkař, když nedokázal zařídit pro pražskou Zoo pandu, a uvedl věci na pravou míru. „Nu, páni redaktoři!“ řekl prezident na pyskové konferenci. „Pokud byste nepatřili k hluchým pitomcům – starajícím se jen o inkluzi - a dávali pozor, věděli byste, že v první řadě nám Číňané slíbili zapůjčit Fandu, ne pandu! Podmínkou byla jeho výměna za Krtečka a k té také došlo, jak byste věděli, pokud by míra vaší schopnosti chápat byla vyšší než hodnota statistické chyby, jak říkáme my prognostici. Stalo se tak zapůjčením Jie Ťien-minga – čínsky pchin-jinem čti Finjinem – aha! – mého speciálního poradce pro Čínskou lidovou republiku v ekonomických otázkách rozvoje - a jinak ředitele skupiny CEFC, tedy, jak z názvu vyplývá, Chinese Economic Fanda Corporation! Těm, kteří nepochopili, to vysvětlí v jediné televizi, která má hlavu a patu nebo aspoň hlavu tam, kde má mít patu, orel české mediální scény, který by špačka sezobnul po večeři. Pokud se teď neumlátíte smíchy, pak jen proto, že vám unikl další z mých skvělých bonmotů!“
Kvalita práce v Lánské oboře
Prezident dále podotkl, že výměna Fandy za Krtečka byla zrušena ÚV KS Číny, když se ukázalo, že se Krteček v roce 2011 účastnil amerického meziplanetárního letu STS – 134 a Fanda byl odvolán v souvislosti s pověřením jinými úkoly. Česká nabídka náhradního maskota z Pražského hradu v osobě Jiřího Ovčáčka nebyla akceptována přesto, že prezident Zeman obhajoval návrh tím, že Ovčáček je stejně ochočený i chytrý, sežere méně bambusu, přibíhá na zavolání, umí panáčkovat a je skvělým stopařem, byť limitovaný prostorem vlevo dole.
Zájem Kanceláře prezidenta byl tak enormní, že byla čínské straně navržena i třetí varianta, kancléř Vratislav Mynář. Ten ale nabídku na tuto funkci nepřijal s tím, že stále ještě nemá bezpečnostní prověrku. Nicméně v zájmu zachování současného mezinárodního věhlasu a prestiže Kanceláře prezidenta uvolnil embargo na jména aktuálních spolupracovníků, starajících se o oboru na zámku v Lánech, která dosud ze skromnosti tajil. Právě Lánská obora se totiž v poslední době ukazuje být vhodným výběhem pro hůře socializovatelné tvory obecně, nedávno například pro jelena Standu, který by exotičností nahradil Fandu.
Proto je rekonstrukci Lánské obory věnována zvláštní péče. Jména Mykhalo Medviď, Vasil Andreykiv, Vasil Pavlyuk Taras Maidych, Anatoli Konopliakov, stejně jako fakt, že firmy jmenovaných sídlí na jedné adrese, jsou zárukou pěstební a myslivecké kvality práce v bažantnici. Výsledný dojem z bažantnice slibuje být opravdovou lahůdkou, koneckonců všechno jsou to pěkní ptáčci. O odbornosti specialistů svědčí i to, že se jejich mateřské firmy starají i o lesní prostory v Užhorodě, a tak není divu, že vyhráli všechna Lesní správou neuskutečněná výběrová řízení. Také náklady ve výši osmi milionů korun, které proinvestovali, jsou zárukou dobrých výsledků. Díky tomu, že většina pracovníků podílejících se na projektech byla zajištěna přímo či pod kuratelou kancléře Mynáře, neudivuje ani celková výše zakázek 440 milionů Kč. Je samozřejmé, že jedině pevná ruka, jakou má Miloš Balák, šéf Lesní správy Lány, může tak náročné úkoly dovést do zdárného konce s vědomím, že z nejhoršího jsme uvnitř a všechno špatně skončí. Proto je velmi cenné, že jej kancléř Vratislav Mynář odmítl odvolat jen z důvodů Balákova trestního stíhání v rámci jasné „účelovky“ a jeho mediální štvanice v údajné hodnotě desítek milionů korun.
Dva roky prázdnin
Další dobrá zpráva na konec. Prezident Zeman oznámil, že si od 12. prosince 2018 do konce roku bere dovolenou, kterou bude trávit v klidu na zámku v Lánech. Vysočina sice bude ochuzena o jeho spanilé lyžařské jízdy a rybníky kolem Nového Veselí neuslyší svist bruslařských nožů i prezidentovo rozpustilé výskání při jeho tak oblíbeném bruslení. Zpráva nicméně vzbudila v politických kruzích nebývalý ohlas a nezřídka se objevily i návrhy na prodloužení prezidentovy dovolené podle Julese Vernea, tedy na dva roky prázdnin. Napříč politickým spektrem probíhaly i úvahy nad vyhlášením celopodnikové dovolené Kanceláře prezidenta na tuto dobu.
Vrcholní vládnoucí politici projevili ochotně snahu vyjít případně takové situaci vstříc, jako první Jan Hamáček, který prohlásil, že na nějaké funkci navíc už nezáleží. Jiří Zimola a Michal Hašek na plynárním zasedání jich dvou schválili přejmenovaní iniciativy Zachraňme ČSSD na Zachraňme ČR a vzápětí se oba srazili ve vchodu na Hrad Matyášovou bránou. Andrej Babiš sice také projevil ochotu se obětovat, ale s podmínkou, že by se nerad stal politikem a pověřil ministryni Schillerovou zjištěním, zda je na funkci nějaká evropská dotace a zda je možné Hrad za určitých okolností vložit do svěřenského fondu. Tomio Okamura, který šel zrovna náhodou okolo Hradu, prokázal politickou pohotovost, a i když deklaroval, že o funkce nestojí, chopil se možnosti plnit program SPD. Když mu oba členové Hradní stráže odmítali udělat čestnou přehlídku se slovy: „Jdi do hajzlu, Japončíku, tady není žádnej Pearl Harbour!“, snažil se je zastupující protektor Okamura ukáznit voláním: „Vy mě ještě neznáte, vy hajzlíci, ale až mě poznáte! Já vás donutím až k pláči!“
To moh´ bejt prapor!
V Poslanecké sněmovně se mezitím opoziční strany pokoušely odvolat prezidenta aspoň z dovolené a za tím účelem nalézt poschovávané poslance ČSSD. Piráti se marně pokoušeli klikáním svolat ústřední sjezd strany, ale všech zbývajících šest členů strany bylo mimo signál. Pavel Bělobrádek se zdánlivým klidem konejšil straníky: „Byli jsme i před Rakouskem, budeme i po něm! Někdo se snad přidá!“, aby se vzápětí nervově zhroutil s výkřikem: „Půl království a princeznu za Gazdíka!“
Poslanec Miroslav Kalousek s výkřiky: „Kde seš, ty dobytku?, ale bez bližšího určení koho z čelných z představitelů země má na mysli, pobíhal po sněmovně a vládní poslanci jej střídavě posílali do Strakovky, na Hrad, do sekretinu předseyd TOP 09 a do prdele. Jediným, kdo se událostí neúčastnil, byl Vojtěch Filip, který před Hradem, s mobilní aplikací Dictaphon a skryt za sochou TGM opakovaně tiše volal: Tady Falmer! Tady Falmer! Jak mě slyšíte?“
Vstup do boje o Hrad odmítl s tím, že s ohledem na blížící se Únor už to nestojí za to, a že navíc musí provést inventury skladů zbraní, rozpárat trenýrky straníků a přešít je zpět na vítězné vlajky. Cestou do ulice Politických vězňů, s pohledem upřeným na stožár s prezidentskou standartou, si jen povzdechl: „To moh´ bejt prapor! Kdyby to ty blbci nespálili!“
A to je vše, co jsem dnes viděl ve Zpětném zrcátku!