Potyčky se odehrávají nejčastěji mezi mladými lidmi ze znevýhodněných čtvrtí

Potyčky se odehrávají nejčastěji mezi mladými lidmi ze znevýhodněných čtvrtí Zdroj: Twitter

Švýcarsko zažívá pouliční boje puberťáků s migračními kořeny

Andrea Machová

Ženeva zažívá rostoucí počet incidentů týkající se mladých lidí. Minulý týden musela ženevská policie zasahovat hned při několika příležitostech, aby ukončila pouliční boje mezi dvěma skupinami mladistvých z Ženevy a ze sousední Francie. Bohužel, nejde o ojedinělé případy. Výtržníci jsou často obyvatelé tzv. znevýhodněných čtvrtí.

Mladiství byli ve věku mezi 13 a 14 lety. Mládež z Francie byla z města Annemasse a ženevští teenageři byli z obcí Vernier a Lignon. Událost vedla k několika zatčením. Policisté zadrželi zbraně, jako například mosazné boxery nebo Molotovovy koktejly. O událostech informoval švýcarský zpravodajský web 20min.ch.

Ženevská policie takto zasahovala třikrát během týdne. Musela rozhánět mladistvé, kteří po sobě házeli kameny.

Průběh této konfrontace vysvětluje policejní mluvčí Alexandre Brahier: „Začíná to pravidelně střetem v centru města mezi mladými lidmi během večera, kteří pak plánují pomstu svoláním všech svých blízkých. Stává se dokonce, že se domlouvají na sociálních sítích. Vzhledem k počtu účastníků to působí jako městská partyzánská válka. Je to jev, který se periodicky opakuje.“

Tentokrát spustila boje pravděpodobně hádka dívky z Annemasse s chlapci z Lignon a Vernier. Její přátelé se rozhodli provést odvetnou výpravu do Švýcarska.

Že se nejedná o izolované události, dokládají další incidenty. Už 24. ledna šokovaly Ženevany bitky teenagerů v centru města po rapovém koncertu. Loni 31. října v noci na Halloween zase skupina mladých lidí řádila poblíž letiště a házela kameny na policii.

Potyčky se odehrávají nejčastěji mezi mladými lidmi ze znevýhodněných čtvrtí, účastníci mají vesměs migrační kořeny. Situaci okomentoval i ženevský novinář Alimuddin Usmani: „Kanton Ženeva má necelých 500 tisíc obyvatel a vyřizuje více žádostí o azyl za rok než celá Česká republika. Jde převážně o Afričany ze znevýhodněných oblastí, což přináší řadu strukturálních problémů.“ Podle statistiky ženevské kantonální vlády nejvíc (třetinu) žádostí o azyl za posledních deset let podávají občané Eritrey, následováni jsou Afghánci.