Video placeholder

Nový časosběrný dokument Heleny Třeštíkové sleduje životní příběh prostitutky Anny

red

Režisérka Helena Třeštíková se chystá uvést do kin svůj nový časosběrný dokument Anny, příběh stárnoucí prostitutky, jejíž život Třeštíková sledovala šestnáct let. Anny žije na společenském dně, film ji od konce syrových devadesátých let sleduje v kulisách nočních pražských ulic a veřejných záchodků, ona sama přesto nikdy neztrácí svou lidskou důstojnost, humor nebo víru ve štěstí.

„Do Perlovky na kšefty jsem se dostala čirou náhodou. S manželem jsem se rozcházela a zašla jsem si na kafe. Tam jsem se seznámila s jednou paní, daly jsme si panáka, a tak mi řekla, že si chodí přivydělávat. Říká: ‚No a nechtěla bys tady zůstat se mnou? ‘ Tak jsem tam začala chodit. Bylo mi necelejch 46,“ říká ve filmu Anny.

Anny není nikdy na dně. Má tři odrostlé děti, je dvakrát rozvedená a pracuje jako toaletářka. Ve 46 letech chce na Vánoce přilepšit vnoučatům, a proto se dobrovolně vydává na dráhu příležitostné pouliční prostitutky. Film Anny zachycuje příběh svérázné ženy, která vždycky vidí raději nebe nežli dno. Hledá lásku, vzdoruje smůle i nemocem, ale všechny své životní obtíže bere s jadrným humorem a praktickým nadhledem. Nikdy nehodlá fňukat. Navíc se seznámí se společností Rozkoš bez rizika, která prostitutkám na ulici pomáhá a hraje s nimi originální divadelní hry, v nichž Anny nachází svůj další talent.

„Anny nikdy nic nevzdává. Vždycky se dokáže o sebe postarat, najít si práci. Ví, že je v nejnižší vrstvě společnosti, ale nefňuká. Pracuje na záchodcích, a aby mohla vnoučatům přilepšit na Vánoce, tak si šlápne. Je to absolutní realistka. Ale ta touha najít cestu a dostat se z problému, nepropadnout depresi? Toho si velmi cením,“ říká ke své hrdince Helena Třeštíková.

Světovou premiéru měl film už na podzim na jednom z největších a nejprestižnějších festivalů dokumentárních filmů IDFA v Amsterdamu, na konci března navíc získal Speciální cenu poroty na filmovém festivalu v Sofii.

Helena Třeštíková začala Anny sledovat v roce 1996 v rámci souhrnného filmu „Rozkoš bez rizika“ o pražských prostitutkách, po jeho uvedení v České televizi se pak k Anny vrátila a natáčela s ní ještě po dobu dalších deseti let.  

Mezi nejslavnější projekty Heleny Třeštíkové patří filmy Katka, Mallory, série Manželské etudy a René, za něhož režisérka získala cenu Evropské filmové akademie označovanou jako „evropský Oscar“. 

Producentem filmu je Negativ a Česká televize, distributorem je Bontonfilm.