V Belgorodské oblasti Rusové dál bojují se silami, které tam pronikly z Ukrajiny
V Belgorodské oblasti pokračují střety se silami, které do tohoto ruského regionu pronikly z Ukrajiny, tvrdí tamní gubernátor. Ohlásil také sestřelení neupřesněného počtu dronů. V samotném Belgorodu zaznamenala sociální média výbuch v sídle ruské tajné služby FSB. Ve válečných podmínkách nelze takové tvrzení bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů. Britská rozvědka v pravidelném situačním přehledu upozornila, že Moskva zřejmě útoků v pohraničí využije k posílení oficiálního výkladu, že je Rusko je obětí války.
Ruská Belgorodská oblast na hranicích s Ukrajinou se stala dějištěm ozbrojených střetů, které podle ruských úřadů vyvolal vpád ukrajinských "sabotážních skupin". Ukrajina popřela, že by měla s událostmi v Belgorodské oblasti cokoli společného, a uvedla, že za nimi stojí ruští partyzáni. Do oblasti podle médií v úterý pronikly oddíly ruských dobrovolníků bojujících na straně Ukrajiny.
"Ohledně situace ve Grajvoronském okresu, ministerstvo obrany spolu s (dalšími) silovými složkami pokračují v čištění území," napsal na sociální síti gubernátor Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov a vybídl místní obyvatele, dříve evakuované z oblasti bojů, aby se nevraceli domů, dokud je k tomu úřady nevybídnou. Uvedl také, že při úterní evakuaci zemřela starší žena, která jela v autobuse se synem a snachou, příčiny její smrti se zjišťují. Úřady také mají nepotvrzené informace o dvou raněných v osadách, kde se bojuje a kam se ruským silám podle gubernátora dosud nepodařilo proniknout, i když je to podle něj "úkol číslo jedna" pokračující "protiteroristické operace". Žádné oběti mezi civilisty dosud nejsou, dodal.
Gladkov později oznámil, že oba raněné - manželský pár - dopravili do městské nemocnice; ženě střepiny poranily nohy a utrpěla těžký šok, muž má středně závažné zranění břicha. Gubernátor také na internetu napsal, že protivzdušná obrana sestřelila nad Belgorodem a oblastí drony, jejich počet neupřesnil.
V prokremelských sociálních médiích se podle listu Ukrajinska pravda mezitím objevily informace o výbuchu v sídle tajné služby FSB v samotném Belgorodu, údajně bylo napadeno i policejní velitelství. "V Belgorodu nejspíše na budovu FSB svrhli výbušninu z dronu. Na střeše jedné ze staveb je vidět dým. Cesta k budově je přehrazena. Na místě už jsou hasiči," citoval deník sdělení z aplikace Telegram. Úřady dosud situaci nekomentovaly, v regionu kvůli vyhlášené "protiteroristické operaci" platí zákaz publikovat informace bez svolení úřadů.
Dění v Belgorodské oblasti vyvolalo v ruském informačním prostoru "paniku" a "šok", usoudili analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW), podle kterého útok přes hranice překvapil ruské komentátory.
Britské ministerstvo obrany s odvoláním na poznatky vojenské rozvědky uvádí, že ruské síly se mezi 19. a 22. květnem velmi pravděpodobně střetly s "partyzány" na nejméně třech místech v Belgorodské oblasti poblíž ukrajinských hranic. Identita partyzánů zůstává nepotvrzená, k odpovědnosti se ale přihlásily ruské skupiny vystupující proti režimu. Rusko evakuovalo několik vesnic a nasadilo v oblasti další bezpečnostní síly. "Rusko téměř jistě využije těchto incidentů k podpoře oficiálního výkladu, že je obětí války," předpověděl Londýn. Upozornil současně, že Rusko čelí ve svých pohraničních regionech stále závažnějším bezpečnostním hrozbám v podobě ztrát bojových letadel, útoků improvizovaných výbušných zařízení na železniční tratě a nyní i přímých partyzánských akcí.