Příď Titaniku, jak je vidět oknem Titanu, ponorky společnosti OceanGate Expeditions.

Příď Titaniku, jak je vidět oknem Titanu, ponorky společnosti OceanGate Expeditions. Zdroj: OceanGate Expeditions

Titan - jedna z ponorek společnosti OceanGate Expeditions.
Titan, jedna z ponorek společnosti OceanGate Expeditions s podpůrným plavidlem.
Kotva na levoboku zůstala zachovaná.
Jedna z restaurací na Titanicu
Titanic měl několik luxusních restaurací a kaváren
8 Fotogalerie

Ztracená ponorka má zásoby vzduchu na 4 dny. Po „milionářské“ expedici k Titaniku se bezvýsledně patrá

čtk , red

U amerického Bostonu dnes druhým dnem pokračuje pátrání po pohřešované turistické ponorce, která plula k vraku parníku Titanic. Ponorku vlastní firma OceanGate Expeditions, která potvrdila, že na její palubě jsou lidé, neuvedla ale jejich počet. Stanice BBC uvádí, že dotyčné plavidlo je pětimístné.

Vrak Titaniku leží na dně Atlantského oceánu asi 600 kilometrů od břehů kanadské provincie Nový Foundland kolem 3800 metrů pod hladinou. Cesta ponorkou k vraku Titaniku je turistickou atrakcí, která podle britského bulvárního deníku Daily Mirror vyjde skupinu na 250.000 dolarů (asi 5,4 milionu korun) a trvá deset dní.

Expedici s turisty a vědci organizuje soukromá společnost OceanGate Expeditions, která v uplynulých dnech na sociální síti Twitter psala o aktuálních misích. Firma potvrdila, že jde o její plavidlo krátce před 18:00 SELČ v pondělí, nesdělila však, kolik lidí je na jeho palubě. BBC uvádí, že dotyčná ponorka pojme pět lidí, z toho tři platící cestující, jednoho kapitána a jednoho odborníka.

Dle informací BBC mají být na palubě ponorky pákistánský podnikatel Shahzada Dawood a jeho syn Suleman, kteří jsou oba britští občané. Kromě nich má být součástí posádky i britský byznysmen Hamish Harding. Objevují se zprávy o tom, že čtvrtým a pátým člověkem na palubě jsou šéf firmy Stockton Rush a francouzský cestovatel Paul-Henry Nargeolet.

Dle informací z pondělí může být na palubě podobné ponorky v zásobě kyslík dostačující maximálně na 4 dny. Záchranáři tak nyní závodí s časem. Vrak Titanicu se nachází zhruba 600 km od pevniny kanadského ostrova Newfoundland.

„Snažíme se všemi způsoby pracovat na tom, abychom posádku dostali zpět do bezpečí. Veškeré naše úsilí teď věnujeme pasažérům ponorky a jejich rodinám," sdělila BBC firma OceanGate Expeditions.

Legendární britský parník Titanic, tehdy největší loď své doby, se potopil následkem srážky s ledovcem při plavbě z britského Southamptonu do amerického New Yorku v roce 1912. Na palubě bylo tehdy přes 2200 pasažérů, o život jich při neštěstí přišlo přes 1500. Vrak Titaniku objevila americko-francouzská expedice v roce 1985.