Tchajwanští separatisté mají skončit v krvi, říká čínská diplomacie
Do Singapuru, kde se koná bezpečnostní fórum Šangri-la, se sjeli zástupci z celého světa. Samozřejmě, že se řešil Blízký východ, jmenovitě pak Izrael s Palestinou, a přirozeně se řešila Ukrajina. Ale veledůležitým tématem se stala i Čína.
Čína už několik dní divoce manévruje kolem Tchaj-wanu. Nově zvolený prezident Laj Čching-te drží stálou oficiální linii Tchaj-wanu, tedy “nechceme nezávislost, jen proboha nechceme být součástí Číny”, kterou ostrovní země adaptovala proto, aby nedráždila totalitního giganta a zároveň dávala západu jasně najevo, kam doopravdy patřit chce. Čína nicméně označuje prezidenta Laj za separatistu a masivní námořní, letecké i pěchotní “cvičení” kolem ostrovní země mají ukázat, kdo v regionu doopravdy šéfuje.
Ostatně podle Francouzské tiskové agentury řekl mluvčí čínské diplomacie Wang Wen-pin, že všechny separatistické síly, které usilují o nezávislost Tchaj wanu “skončí v krvi”.
Načipovaná země
Napětí kolem Tchaj-wanu mělo být jedním z hlavních témat bezpečnostního fóra Šangri-la, které se od začátku června koná v Singapuru. To a obecná situace v Jihočínském moři, protože Čína si dělá stále větší a větší nároky na v podstatě všechno v regionu. Nejnovějším velkým trnem v oku Číňanů jsou Filipíny, se kterými se Čínská lidová armáda štípe, kde může, obzvlášť poté, co se zapojily do vojenského cvičení Japonska, Austrálie a USA.
A právě Spojené státy se staly přirozeně důležitým hráčem Šangri-la. Je to po dvou letech poprvé, co se sešli ministři obrany Číny a Spojených států. Zatímco Bidenův ministr Lloyd Austin mluvil především o tom, jak je situace na Blízkém východě i na Ukrajině zvládnutá, jeho čínský protějšek Tung Ťün řekl, že “Čína bude proti nezávislosti Tchaj-wanu rázně konat”. Mezinárodní konsenzus ostatně tvrdí, že Amerika je příliš zaneprázdněna válkou na Ukrajině i děním v Gaze, takže její pozornost v indopacifické oblasti znatelně povoluje. A Šangri-la fórum tenhle náhled dost podporuje.
Nicméně je to právě vztah se Spojenými státy, co doposud bránilo Čínské lidové republice zabrat ostrov. Spojené státy a světově nejvýznamnější produkce čipů, na nichž v současnosti běží celý svět. Pokud je pravda, že jsou USA příliš zaneprázdněny jinde, budou to už jen ty čipy, co bude chránit Tchaj-wan před invazí mocnějšího komunistického bratránka.
Což je vlastně dobrá zpráva, protože kdy naposledy jste si mohli koupit Playstation a tvrdit, že tím přispíváte světové demokracii?