Pavel Zítko

Pavel Zítko Zdroj: Facebook

Česká policie si převzala ze Slovenska dezinformátora Pavla Zítka, soud rozhodne o vazbě

ČTK

Čeští policisté si dnes v Hodoníně v Jihomoravském kraji převzali od slovenských kolegů muže podezřelého z šíření poplašné zprávy. Policejní prezidium o tom informovalo na síti X. Podle informací ČTK jde o Pavla Zítka, jenž čelí obžalobě z trestného činu šíření poplašné zprávy. Česká policie po Zítkovi letos v dubnu vyhlásila pátrání. Před tím se nedostavil k soudu. Později byl zadržen na Slovensku. Zítkův advokát Filip Geryk ČTK bez dalších podrobností řekl, že bude dnes okresní soud v Chomutově rozhodovat o vazbě.

"Dnes jsme na společném centru v Hodoníně - Holíči od slovenských kolegů převzali hledaného muže, který je v ČR podezřelý z trestného činu šíření poplašné zprávy. Z Hodonína ho převezli ústečtí policisté k soudu, který rozhodne o jeho vzetí do vazby," uvedlo prezidium. Mluvčí policie Ilona Gazdošová uvedla, že bude prezidium informovat o dalším vývoji i nadále na síti X. Slovenská policie Zítka na základě evropského zatýkacího rozkazu zadržela na konci června, soud v Nitře na něj o několik dní později uvalil předběžnou vazbu.

Zítko obžalobě v Česku čelí patrně kvůli tomu, že v době pandemie covidu-19 mimo jiné zpochybňoval existenci viru a ve svých videích mluvil o negativních zdravotních důsledcích očkování proti covidu-19. Státní zástupce už dříve ČTK odmítl sdělit podrobnosti a řekl pouze to, že je Zítko obviněný kvůli šíření poplašné zprávy.

Zítko na sebe v minulosti upozornil například u Obvodního soudu pro Prahu 8, kdy hlasitými projevy a skandováním spolu s dalšími lidmi vyjadřoval podporu Patriku Tušlovi obžalovanému z pronásledování šéfa České lékařské komory a Tomáši Čermákovi se Zdeňkem Masárem, kteří čelí stíhání kvůli výtržnictví. Zítko také chtěl loni kandidovat na prezidenta, nepředložil však dostatečný počet občanských podpisů, proto jej ministerstvo vnitra do voleb nepustilo. Podle médií letos zveřejnil dopis, který údajně předal ruskému velvyslanectví v Praze. Žádal v něm Rusy o pomoc "při právní obnově Československa".