Miloslav Ludvík

Miloslav Ludvík Zdroj: ČTK

Miloslav Ludvík
Miloslav Ludvík
Miloslav Ludvík (ČSSD)
Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík
Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík
7 Fotogalerie

Kauza Motol přehledně: 18 obviněných, pět ve vazbě a praní peněz v Africe

Barbora Prchalová

Korupce v motolské nemocnici, v níž měl náměstek ředitele Pavel Budinský v úplatcích inkasovat přes 8 milionů korun, nabírá velkých rozměrů. Aktuálně je obviněno sedmnáct lidí, mimo jiné z úplatkářských trestných činů, dotačního podvodu, poškození finančních zájmů Evropské unie a praní špinavých peněz. Obvodní soud pro Prahu 5 poslal už pět lidí, včetně odvolaného ředitele nemocnice a někdejšího ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka. Co se přesně v kauze stalo?

Kdo je v kauze obviněný?

Celá kauza se točí kolem provozně-technického náměstka motolské nemocnice Pavla Budinského, který je obviněný z dotačního podvodu,  poškození finančních zájmů Evropské unie či přijetí úplatku. Ze stejných skutků viní detektivové i podílel i ředitel nemocnice Miloslav Ludvík, kterého po vypuknutí kauzy z funkce odvolal ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Do kauzy byl podle policie zapojený i právník a šéf České unie sportu Miroslav Jansta, který Ludvíkovi a Budinskému pomáhal legalizovat peníze z úplatků. Hlavním aktérům by mohlo hrozit až 12 let vězení.

Z uplácení jsou pak obviněni zástupci několika stavebních firem: Ivan Havel a Luděk Kostka z Geosan Group, Petr Kysučan z DCICZech, Miloslav Bouda ze společnosti GEMO a jednatel firmy SOREX Petr Rejsek. Budinský ale přijímal úplatky i v případech zakázek provozních služeb. Peníze mu podle policistů dávali manažer firmy Midian - Coral Mykhaylo Popovych, živnostník Miloš Kaplánek a jednatel společnosti Helder Miroslav Böhm, kteří nadále chtěli držet zakázky za úklid. Další úplatky měli Budinskému podstrkovat Lukáš Novotný, který nemocnici poskytoval malířské a natěračské práce, Michal Vacík za zakázky v oblasti opravy a údržby, Rade Petrović, který v areálu dělal zámečnické a klempířské práce, či František Vaněk z firmy Pragoperun FNM, jež zařízení prala prádlo.

Makléř Jan Mazánek pak slíbil Budičovi procenta za uzavřené pojišťovací smlouvy. Mezi obviněnými je i někdejší česká vicemiss a jednatelka společnosti Bezva zastávka, která v nemocnici provozovala kavárnu, Petra Kliková a Světla Procházková ze společnosti Chirurgie REPROS.

Jaké tresty obviněným hrozí?

Právní kvalifikace se u jednotlivých obviněných liší, část z nich je obžalovaná z několika velmi závažných činů, včetně dotačních podvodů a poškození finančních zájmů Evropské unie, část z nich policie viní „pouze“ z podplácení. „V případě pravomocného rozsudku hrozí hlavním podezřelým osobám tresty odnětí svobody až na 12 let,“ uvedl v tiskové zprávě mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Koho soud poslal do vazby?

Kromě ústřední postavy celé kauzy Pavla Budinského Obvodní soud pro Prahu 5 poslal do vazby i ředitele motolské nemocnice Miloslava Ludvíka a sportovního bosse Miroslava Janstu. Dále pak manažera Mykhayla Popovyche a podnikatele Petra Kysučana. Zbytek je vyšetřován na svobodě.

U Ludvíka a Jansty má soud podezření, že by ovlivňovali nevyslechnuté svědky a spoluobviněné či pokračovali v trestné činnosti. Justice zároveň vyhodnotila, že by se Ludvík mohl pokusit utéci. Jejich právník Josef Monsport uvedl, že podali proti vazbám stížnost.  

O co v kauze jde?

Ústřední postavou má být podle detektivů náměstek Pavel Budinský, který se staral o provozní záležitosti motolské nemocnice. Dokázal ale toho patřičně využít. Podle Seznam Zpráv policisté uvádí, že jen za poslední dva roky si dodavatelským firmám řekl nejméně o 76 milionů pro sebe a ředitele nemocnice Miloslava Ludvíka, ze kterých inkasoval nejméně 8,3 milionu korun.

Jednalo se například o zakázky stavební firmy Geosan Group, která v nemocnici mimo jiné rekonstruovala takzvaný Modrý pavilon, na který instituce získala evropskou dotaci ve výši 1,25 miliardy korun. Úplatky pak podle policie Budinský řešil s obchodním ředitelem Geosanu Ivanem Havlem.

„Pavel Budinský po předchozí dohodě s Miloslavem Ludvíkem řekl Ivanu Havlovi o úplatek ve výši osmi milionů korun, z toho určených pět milionů pro Miloslava Ludvíka a tři miliony určené pro sebe, s čímž Ivan Havel souhlasil,“ uvádí podle serveru Odkryto.cz policejní dokumenty k pozadí zakázky pro společnost Geosan Group.

Dále šlo třeba o machinace kolem výstavby nového onkologického centra za 4,5 miliardy korun, kterou vyhrála stavební firma GEMO. Podle policistů člen představenstva GEMO Miloslav Bouda měl Budiskému dát úplatek za získání zakázky. Budinský pak podle serveru iRozhlas nastrkoval jako subdodavatele své známé, například firmu Sorex či DCICZech. Zároveň šlo i o menší smlouvy na provoz v areálu nemocnice, například praní prádla či malířské práce.

„Do kanceláře se dostavil, často i bez předchozí domluvy, zástupce dodavatele, zavřel za sebou dveře vedoucí na sekretariát, přistoupil k MUDr. Pavlu Budinskému, který v tu dobu seděl za svým stolem, ten otevřel šuplík umístěný pod stolem po jeho levici, zástupce dodavatele mu do šuplíku vhodil připravenou finanční hotovost, povětšinou uloženou v bílé obálce, MUDr. Pavel Budinský šuplík zavřel,“ citovaly Seznam Zprávy z usnesení o zahájení trestního stíhání.

Jak s Motolem souvisí Afrika?

V rámci zlegalizování výnosů z úplatků podle policistů se Budinský s Ludvíkem spojili s Janstou, kterému chtěli prodat akcie firmy SBI Holding S.A, které drželi, za smyšlenou částku 60 milionů. Ludvík, Budinský a Jansta se do Beninu vydali na schůzku s tamní notářkou a očekávali, že jim tento manévr povede. Jenže podle serveru se z Afriky vrátili o víkendu a v pondělí už v pondělí je zatkla policie.

Jak dlouho policie obviněné sledovala?

Podle zjištění Novinky.cz se policie na machinace se zakázkami v Motolské nemocnici zaměřilo před dvěma lety. Na pražské vrchní státní zastupitelství někdo poslal anonymní udání. Státní zastupitelství to neigrnovoalo kvůli předchozím korupčním kauzám v nemocních, například Na Homolce. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová Novinkám řekla, že se její úřad zabýval kauzou rok a půl.

„Mohu k věci říci pouze to, že tuto trestní věc začala policie, NCOZ, a to pod dozorem našeho vrchního státního zastupitelství. Na podzim minulého roku, poté, kdy trestní věc začala splňovat podmínky pro působnost veřejného evropského žalobce, ji státní zástupce VSZ v Praze musel nabídnout evropskému žalobci, což se také stalo, a poté převzal tuto kauzu úřad veřejného evropského žalobce,“ řekla v pondělí Novinkám Bradáčová. Právě kvůli tomu, že na některé zakázky byly financovány z evropských dotací, případ dozoruje Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO).

Jaké jsou důsledky policejní razie?

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) oznámil, že Ludvíka odvolává z funkce ředitele motolské nemocnice. Vedením je nyní pověřena dosavadní náměstkyně Lucie Valentová-Bartáková. Budinský pak odstoupil pozice náměstka. Nemocnice vyjádřila politování nad kauzou. „Jsme si plně vědomi závažnosti těchto obvinění a jejich dopadu na důvěru veřejnosti v naši instituci... Přijali jsme a nadále přijímáme okamžitá opatření k zajištění kontinuity zdravotní péče a provozu nemocnice,“ uvedlo nové vedení.