Trumpovi bojovníci za svobodu slova proškrtávají slovníky. Mizí slova jako rovnost, předsudek nebo žena
„Pokud nebudeme mít svobodu slova, nebudeme mít ani svobodnou zemi,“ opakoval Donald Trump na svých předvolebních mítincích. Svoboda slova byla i hlavním tématem plamenného projevu Trumpova viceprezidenta J. D. Vance na bezpečnostní konferenci v Mnichově. Armáda Trumpovi nakloněných influencerů ji donekonečna omílá v tweetech, článcích i podcastech. Jedním z prvních exekutivních příkazů, který nový prezident USA podepsal hned první den ve funkci, nesl název: „Znovunastolení svobody slova a ukončení federální cenzury“. Je tedy divné, že v prostředí znovunastolené svobody slova může nevhodně použitý termín zapříčinit odebrání grantu nebo vyhazov z práce.
Na začátku února začaly do médií prosakovat velmi znepokojující informace z různých federálních agentur a úřadů USA. Zaměstnanci se novinářům svěřovali, že namísto svých pracovních úkonů dostali příkaz procházet webové stránky, žádosti o granty a celé archivy dokumentů a vymazávat z nich určitá slova. „Z ředitelství jsme dostali seznam slov a příkaz odstranit je do páté hodiny odpoledne ze všech veřejně přístupných dokumentů,“ svěřil se portálu 404media zaměstnanec agentury NASA. „Příkaz zněl – Zanechte všeho ostatního. Toto je naprostá priorita dnešního dne.“
Stejné zprávy jako z NASA se začaly ozývat i z agentur, jako je CDC (Úřad pro kontrolu a prevenci nemocí), FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv), NIH (Národní zdravotní ústav), HHS (Ministerstvo zdravotnictví a sociální péče) nebo National Science Foundation (agentura pro financování vědeckého výzkumu). Všude obdrželi zaměstnanci seznamy slov, která musí okamžitě zmizet z jakýchkoliv oficiálních dokumentů, především pak z webových stránek a veřejně přístupných textů.
Slova na indexu
Seznamy kolující v agenturách se v detailech liší. V zásadě jde o slova, která mohou znít jako „woke“, mnohdy jde ale i o velmi obecné termíny. Samozřejmostí jsou výrazy jako „diverzita“, „LGBT“ nebo „gender“. Zaměstnanci z dokumentů ale vymazávají i slova jako „zdravotní postižení“, „oběť“, „dostupnost“, „trauma“, „socioekonomický“, „polarizace“, „předsudek“, „minorita“, „historické hledisko“, „environmentální“, „zkreslení“ a „žena“. Slov, které se ocitly na indexu, jsou desítky a často jde i o celá slovní spojení. Zaměstnanci NASA měli například obdržet specifický příkaz vymazat z dokumentů jakékoliv zmínky o ženách ve vedoucích pozicích.
Kdo seznamy zakázaných slov vydal, není přesně známo – pravděpodobně je vypracovali sami vedoucí pracovníci federálních úřadů. Začaly ale kolovat poté, co Donald Trump podepsal exekutivní příkaz nazvaný: „Obrana žen před genderovou ideologií a nastolení biologické pravdy do federální vlády“. Implementaci příkazu dostal na starosti Úřad personálního managementu (Office of Personnel Management), konkrétně jeho nový šéf Charles Ezell. Memo, které Ezell rozeslal všem federálním agenturám, je na jedné straně velmi direktivní, na druhé straně velmi vágně formulované. Nakazuje „stáhnout jakékoliv dokumenty, direktivy, instrukce, regulace, materiály, formuláře, komunikaci, prohlášení a plány, které indoktrinují či propagují genderovou ideologii“. Rozkaz zdůrazňuje, že „genderová ideologie“ má být prioritně odstraněna z veřejně přístupných médií, jako jsou webové stránky, příspěvky na sociálních médiích a podobně. Další memo vydané Ezzelovým úřadem rozšířilo okruh zakázaných slov i o výrazy vztahující se k tématům označovaným zkratkou DEI – tedy diverzity, rovnosti a inkluze.
Jakým způsobem bude Trumpova administrativa v boji proti nepohodlným slovům postupovat, napovídá vývojový diagram, který po federálních agenturách koluje spolu se seznamy. Dá se z něj usuzovat, že všechny texty projdou revizí (patrně pomocí umělé inteligence), která v nich identifikuje podezřelá slova. Po jejich odhalení bude dokument podroben dalšímu zkoumání, zda se skutečně protiví prezidentově vůli. Text, který použije slovo „dostupný“ v kontextu dopravní obslužnosti, bude schválen. Pokud ale program odhalí, že se „dostupnost“ vztahuje k diskriminaci určitých skupin obyvatel, bude označen za propagaci DEI. Co se stane pak? Za příklad mohou sloužit webové stránky Úřadu pro zaměstnávání zdravotně postižených (Office of Disability Employment Policy). Informace o tom, jak může používání umělé inteligence v HR vést k diskriminaci zdravotně postižených uchazečů, na nich již nenajdete.
Útok na svobodu
Většina informací o seznamech zakázaných slov pochází z anonymních zdrojů. Zaměstnanci federálních agentur jsou v současnosti pod obrovským tlakem Muskova projektu DOGE, řada z nich byla propuštěna, jiní jsou na nucené dovolené. Seznamy zakázaných slov a posuzovací diagramy se ale rozšířily i mimo státní úřady. Jedním z prvních, kdo je zveřejnil, byla profesorka Univerzity v Jižní Kalifornii Darby Saxbe. Na Twitteru obojí doplnila varováním, že „Jde o útok na akademickou svobodu a vědu“. Není to vůbec přehnané. Zakázaná slova totiž musí zmizet nejenom z webových stránek a federálních dokumentů. Zkoumání mají být podrobeny i vědecké projekty financované z federálních zdrojů i samotné žádosti o granty. Profesor Morteza Dehghani, člen grantové komise NSF, uvedl v rozhovoru pro Washington Post, že zakazování slov prakticky znemožňuje určité fáze vědeckého výzkumu – například posuzování etické stránky pokusů a testování. Vědecká komise může těžko zhodnotit složení testovacích skupin, když se jejich popis bude vyhýbat slovům jako „Afroameričan“ nebo „žena“.
Obava, že žádost o grant bude zamítnuta kvůli nevhodnému termínu, také povede k omezení výzkumu v řadě odvětví. Ohrožené nejsou jen sociální vědy, které Trumpovi přívrženci považují za bezcenné, ale všechny federálně financované projekty. Jen agentura National Science Foundation operuje s rozpočtem kolem 9 miliard dolarů a uděluje granty v oborech od kvantové fyziky přes environmentální studie až po zdravotnický výzkum a vývoj nových léků. Podle interního dokumentu, který v NSF koluje, mají být v žádostech o grant opět vyhledávána problémová slova. Zachycené žádosti pak budou označeny a předány „k dalšímu procesu“. Co další proces obnáší, není oficiálně známo a zástupci NSF se k tomu odmítli vyjádřit. Samotná nejistota ale už dnes vede k autocenzuře a k tendenci vyhýbat se ve vědeckém výzkumu tématům, která nová administrativa považuje za kontroverzní. Jaká to jsou? Agentura National Institutes of Health zajišťující financování medicínského výzkumu má z dokumentů odstraňovat slova „trans“, „nebinární“, ale i „ženy“ a „covid“.
Jak z Orwellova románu
Donald Trump se v předvolebním boji zaklínal svobodou slova. Jeho administrativa v USA od prvních dnů svého působení spustila otevřenou cenzuru jako vystřiženou z románů George Orwella. Fakt, že ji maskují „bojem proti genderové ideologii“, nic nemění na tom, že za pouhé používání nevhodných slov hrozí tisícům lidí finanční či osobní postihy. První dodatek ústavy USA, kterým se Trumpovi bojovníci za svobodu slova zaklínali, ale stále platí, a dá se tedy očekávat, že seznamy zakázaných slov narazí na odpor federálních soudů. Jeden z nich již nařídil, aby se na webové stránky Úřadu pro kontrolu a prevenci nemocí vrátily texty informující o zdravotních rizicích spojených s genderovými tématy. Je ale otázkou, jestli soudní nařízení budou noví vládci USA respektovat. Současný viceprezident J. D. Vance svůj názor vyjádřil už v roce 2021 v podcastu ultrapravicového influencera Jacka Murphyho: „Když soud vynese rozsudek, tak se postavíme před občany a řekneme: Nejvyšší soud se rozhodl, tak ať si to rozhodnutí prosadí.“