Wikileaks logo

Wikileaks logo Zdroj: Reflex.cz

Z oběti americké armády obětním beránkem snadno a rychle

ada

Tak vypadá podle nově zveřejněných informací serveru WikiLeaks životní příběh amerického vojáka Bradleyho Manninga. Tento podle odhalených nahrávek duševně nevyrovnaný mladý muž, který neměl být nikdy poslán do války v Iráku, je obviněn, že poskytl tajné informace právě serveru WikiLeaks, a čelí za to nejzávažnějším obviněním.

Na videu, jež WikiLeaks dalo včera k dispozici vybraným světovým médiím, je vidět přecitlivělý mladý muž balancující na hranici duševního zhroucení. Bradley Manning několikrát svou duševní nevyrovnanost předvedl přímo svým nadřízeným. Stejně tak jeho kolegové přiznali, že o jeho psychické labilitě všichni věděli. Pokud by americká armáda dodržela své interní předpisy, poslala by Bradleyho na léčení a ne do války.

 

„Bylo to zmatené dítě, nikdy neměl být poslán do Iráku,“ zní slova důstojníka z výcvikového tábora Fort Leonard Wood, pod jehož velením se současný vězeň Manning připravoval v roce 2007 na svou vojenskou kariéru. Podle tajných dokumentů, jež má WikiLeaks k dispozici, bylo důstojníků, kteří věděli o psychické labilitě vojáka, víc. Další z nich tvrdí, že: „Byl jednou tak zmatený a vystresovaný, že si močil do vlastního spodního prádla.“

 

 

Další důstojník, který prý stejně jako ostatní odmítá sdělit svou identitu kvůli nenávisti, jež v americké armádě vůči Manningovi vládne, vzpomíná na to, že ho několikrát osobně eskortoval k vojenskému psychiatrovi. „Neměli ho nikdy vracet zpět. Měl z armády odejít. Nikdo nezmiňuje pochybení armády a odpovědných důstojníků, ale je to tak. Bradley Manning neměl nikdy sloužit v armádě.“

 

K odhalení serveru WikiLeak přidal své informace o Manningově „vlastizradě“ i deník Guardian, jehož pátrání ukázalo, že v době, kdy Manning v Iráku sloužil, nebyla dodržována žádná bezpečnostní pravidla. Do místnosti s počítači plnými tajných dat mělo přístup více než 300 neprověřených vojáků a hesla byla napsána na nalepovacích papírcích přímo na počítačích.

 

Nikdo jiný kromě Bradleyho Manninga však z vlastizrady a dalších desítek trestných činů obviněn nebyl.