Nechcete skončit za mřížemi? Nechovejte se v internetové kavárně jako teroristé
Zakrýváte někdy rukama monitor, platíte hotově a máte vedle počítače položeny dva mobily? Pak počítejte s tím, že se s vámi nebudou mazlit. Tedy aspoň v Americe.
"Buďte ostražití! A hlašte úřadům všechno, co se vám zdá podezřelé!" Zní to tak trochu jako pokyny z Orwellova slavného románu 1984, ve skutečnosti jde stále o dozvuky teroristických útoků v Americe před více než deseti lety. Americké úřady nabádají občany, aby si všímali svého okolí a "pátrali" po potenciálních teroristech.
FBI a Ministerstvo spravedlnosti rozeslalo v minulých týdnech letáky, ve kterém upřesňuje, na koho by si Američané měli dávat pozor a co v případě podezření dělat. Letáky nejsou určeny široké veřejnosti (byť se jejich existence nijak zvlášť netají), ale spíše živnostníkům a zaměstnancům firem.
Týkají se například hotelů, některých obchodů, zábavních center či půjčoven aut. Celkem jde o 25 letáků. Jejich seznam i konkrétní podobu zveřejnil na svém webu neziskový projekt Public Intelligence.
Některé rady působí komicky, byť nepochybně mají určitý racionální základ. Například takto na sebe mohou upozorňovat "podezřelé osoby" v internetové kavárně:
- příliš dbají na soukromí, například zakrývají obrazovku, aby na ni neviděli ostatní
- vždy platí hotově nebo kreditními kartami na různá jména
- chovají nervózně či podezřele
- jsou spatřeny, jak v telefonu vyměňují SIM-kartu, případně používají víc telefonů
- používají anonymizéry, aby znemožnili detekci IP adresy v počítači, atd.
Co mají "pozorní spoluobčané" při spatření podezřelých dělat? I to se v letáku dozvíme: nepřipoutat na sebe pozornost, všímat si informací, které by mohly vést k identifikaci podezřelých (například značky a espézetky auta, kterým přijeli) a samozřejmě upozornit úřady.
Ano, i v samotném letáku se uvádí, že mnohé z popsaných aktivit mohou být zcela nevinné a samy o sobě nevypovídají o lidech, kteří se jich dopouštějí, nic špatného. Ale nechme prý na úřadech, ať to posoudí!
Vítejte v Americe 2012.