Před 50 lety vyšla v USA první studie o škodlivosti kouření
Američtí lékaři před rovnými padesáti lety, 11. ledna roku 1964, zveřejnili první studii spojující zlozvyk kouření s rakovinou plic. Čtyřsetstránkový dokument tehdy vyvolal senzaci a odstartoval kampaň, která Spojené státy jako tabákovou velmoc změnila k nepoznání, napsala dnes agentura AFP. Zatímco před 50 lety v USA kouřilo 42 procent obyvatel, dnes jen 18 procent. Spotřeba tabáku klesla o 70 procent.
Protikuřáckou kampaň dnes experti označují za nejúspěšnější program na ochranu veřejného zdraví v dějinách USA. Během 50 let zachránila život osmi milionům lidí. Jen v letech 2005 až 2009 se počet nově zjištěných případů rakoviny plic v USA snížil o 2,5 procenta u mužů a o 1,9 procenta u žen. Kampaň proti kouření snížila i výskyt kardiovaskulárních chorob - mezi lety 1980 a 2000 například o 12 procent.
Lékařská studie z roku 1964 zmobilizovala americké veřejné míněni i vládu. Kongres hned v následujícím roce uložil tabákovým firmám, aby na obalech cigaret otiskly varování zdravotníků. Od roku 1967 měly rozhlasové a televizní stanice povinnost vysílat protikuřácké reklamy, zákaz propagace tabákových výrobků v USA platí od roku 1971. Na veřejných místech úřady postupně zakazovaly kouření v 70. letech.
Od roku 2000 je zakázáno kouřit na všech domácích i zahraničních linkách amerických leteckých společností. Třicet amerických států a stovky měst a okresů zakázaly kouření v restauracích a barech. Za posledních 50 let se prudce zvyšovalo zdanění tabákových výrobků.
Výrobci se zároveň stali terčem mnoha žalob. Nejznámější z nich byla kauza, v níž 40 amerických států žádalo kompenzaci nákladů na léčbu nemocí způsobených tabákem. Výsledkem byl kompromis z roku 1998, kdy tabákové firmy vyplatily kompenzaci 200 miliard dolarů (čtyři biliony korun v dnešním kurzu) a omezily reklamu směrovanou na mladou generaci.
Přes všechna tato opatření dnes v USA kouří 44 milionů lidí a ročně na následky kouření umírá 443.000 z nich. Celosvětově je podle Světové zdravotnické organizace kouření odpovědné za smrt 5,7 milionu lidí ročně.