Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Profimedia.cz

Už nejsme evropskou jedničkou v chovu a prodeji kaprů, stalo se jím Polsko

ČTK , arb

Polsko je spolu s Českem největším producentem kaprů v Evropské unii. Ročně se tu podle statistik ministerstva zemědělství z vodních nádrží vyloví přes 18 tisíc tun ryb k prodeji. V obou zemích prudce roste zájem o kapry právě před Vánoci, kdy jsou tradičním pokrmem na svátečním stole. Nedávná snaha polských ochránců zvířat o to, aby parlament zakázal prodej živých kaprů, neuspěla.

Chov kaprů v Polsku zaznamenal navíc v minulém roce meziroční nárůst o přibližně tisíc tun na celkových 18,8 tisíce, uvedlo v páteční zprávě ministerstvo. Protože v Česku naopak o více než tisícovku poklesl na 16,8 tisíce tun, dostalo se Polsko do čela žebříčku EU. Na jeho dalších místech figurují Německo, Maďarsko či Litva. Letošní polská produkce by se podle údajů ministerstva měla přiblížit už k 19 tisícům tun.

Rovněž v Polsku v těchto dnech na stovkách míst vyrostly stánky, obchody naplnily kádě se živými rybami a do Vánoc Poláci nakoupí velkou část své celoroční spotřeby kaprů. Na některá místa tento týden vyrazili aktivisté z organizace na ochranu zvířat Gaja a protestovali proti údajně nehumánnímu zacházení s rybami. „Nosit živou rybu v plastovém pytlíku a pak ji mlátit paličkou po hlavě, to nepatří do 21. století,“ řekl televizi TVN24 předseda organizace Jacek Božek.

Ochránci zvířat se před svátky pokusili přesvědčit polské poslance o tom, aby přijali zákon zakazující prodej živých ryb ke konzumaci, neuspěli však. „Pravidla nebyla změněna, respektujeme chovatele, Polsko je jedním z největších producentů kaprů na světě a ať to tak zůstane,“ vysvětlil ekonomické důvody pro zachování současné normy povolující prodej živých ryb poslanec vládních liberálů Pawel Suski.