Máme vakcínu proti ebole a účinkuje stoprocentně, tvrdí vědci
Vakcína proti ebole vyvinutá americkými společnostmi Merck a NewLink Genetics vykázala v klinických testech stoprocentní účinnost. Podle vědců se už látka může začít používat. Přípravek VSV-ZEBOV se testoval v Guineji na více než 4000 osobách, které přišly do blízkého kontaktu s nakaženými pacienty. Testy, o nichž informoval odborný časopis Lancet, ukázaly stoprocentní úspěšnost deset dnů po aplikaci.
"Účinná očkovací látka proti viru eboly je nyní k dispozici v celosvětovém měřítku," sdělila Světová zdravotnická organizace (WHO). Provedení klinických testů umožnila široká mezinárodní spolupráce mezi WHO a odborníky z Norska, Francie, Švýcarska, Spojených států, Británie a Guineje.
Na financování výzkumu se podílela organizace Welcome Trust a její ředitel Jeremy Farrar označil výsledek testů za pozoruhodný. Šlo podle něj o odvážný počin, protože se testovalo v době, kdy epidemie ještě neskončila. "Doufáme, že bude vakcína dostupná u příštích epidemií eboly, které se nepochybně objeví," řekl.
Bertrand Draguez z organizace Lékaři bez hranic pomáhal v boji proti ebole v západní Africe. "Poprvé zde máme naději, že získáme prostředek, který ochrání životy a přeruší nákazu," řekl.
"Pokud se výsledek potvrdí, pak tato vakcína může být oním zázračným lékem proti ebole, přispět k zastavení šíření epidemie a zabrzdit epidemie tohoto typu v budoucnosti," řekl norský ministr zahraničí Börge Brende.
Vakcína VSV-ZEBOV byla jednou ze dvou testovaných látek. Druhou je očkovací látka vyvinutá britskou firmou GSK a americkým institutem pro alergie a infekční nemoci. Testuje se nyní v Libérii.
Ebolou se od konce roku 2013 hlavně v Africe nakazilo kolem 27.000 lidí a podle WHO jich asi 11.200 zemřelo. Nemoc zasáhla především Guineu, Sierru Leone a Libérii. Z těchto tří západoafrických zemí je také asi 99 procent obětí epidemie.