Ilustrační snímek

Ilustrační snímek Zdroj: ČTK

Chorvatsko uzavírá přechod Berkasovo-Bapska, část běženců nechalo projít

ČTK , ref

Chorvatsko v noci na dnešek začalo uzavírat hraniční přechod se Srbskem Berkasovo-Bapska. Část uprchlíků, kteří se na přechodu nahromadili, ale ještě nechalo projít. ČTK to sdělila Petra Quirke, koordinátorka českých dobrovolníků, kteří na tomto místě působí. Do nového zimního tranzitního tábora v chorvatském městě Slavonski Brod dnes zatím dorazil první vlak s asi tisícovkou uprchlíků, kteří přišli přes Srbsko.

V zařízení, které pojme až 5000 lidí, jsou podle chorvatského tisku vytápěné stany a sprchy a součástí tábora je také malá nemocnice a herna pro děti.

"Na hranici v Berkasovu stojí stále až šest stovek lidí, kteří čekají na odvoz autobusy z chorvatské strany, ale zatím nevíme, zda autobusy dorazí," popsala ČTK dnes dopoledne situaci na základně českého dobrovolnického týmu další z koordinátorek Michaela Vyležíková.

Další vlaky s imigranty začaly dnes jezdit do Slavonského Brodu přímo ze srbského Šidu. Vyležíková upřesnila, že dopoledne odjel ze Šidu první souprava, která odvezla 1046 lidí. Podle dobrovolníků by se měl vlak otočit čtyřikrát denně.

Z jihosrbského Preševa, které leží na hranici s Makedonií, ale podle informací českých dobrovolníků přijede dalších 8000 lidí. Podle Vyležíkové tak hrozí, že v Šidu vznikne po uzavření hranice další tranzitní kemp. "Je možné, že některé srbské autobusy i přes chorvatské rozhodnutí přechod uzavřít budou ještě několik dní jezdit sem do (srbského) Berkasova", vysvětluje.

Podle chorvatského ministerstva vnitra dorazilo v pondělí večer do země 8442 imigrantů.

Dobrovolníci z takzvaného Czech Teamu se přesunou za uprchlíky tam, kam bude třeba, řekla ČTK mluvčí iniciativy dobrovolníků Pomáháme lidem na útěku Zuzana Lenhartová. Pokud už imigranti nebudou na hraničním přechodu Berkasovo, přemístí se dobrovolníci do Šidu. Tam budou monitorovat situaci a pomáhat, pokud to bude nutné, doplnila.

Základna českého týmu se ale podle Lenhartové nezruší. Dobrovolníci zatím vyčkávají, jak rozhodnou srbské úřady. "Počkáme ještě den dva, pokud nahoru (na hranice s Chorvatskem) nezačnou náhodou zase někoho přivážet, případně bychom to zrušili později," dodala. Mají prý zkušenost s tím, že když se základna někde zrušila, běženci ještě nějakou dobu přicházeli.