Guvernér ČNB Miroslav Singer

Guvernér ČNB Miroslav Singer Zdroj: Michal Sváček / Mafra / Profimedia.cz

Dva roky od intervencí ČNB: Podporujete slabou korunu?

Miroslav Cvrček

Před dvěma lety, přesně 7. listopadu, zahájila centrální banka devizové intervence tak, aby udržela kurs české měny slabší než 27 korun za euro. Laciná koruna rozdělila odbornou i laickou veřejnost na nesmiřitelné tábory. Ke kterému patříte vy?

Česká národní banka měla dlouhodobý problém s klesající spotřebitelskou inflací, již si jinak přeje mít kolem dvou procent.

Několik týdnů předtím se kurs pohyboval mezi 25,50 a 26 korunami za euro. Po intervenci kolem 27,50. Koruna tedy skokově oslabila o nějakých osm procent. Jaké jsou na to názory?

Názory proti: Bankéři nám ukradli osm procent úspor

Úspory v korunách vyjádřené v eurech se tím skutečně smrskly o osm procent. Podražily dovolené v zahraničí, nákupy z jiných zemí, ať už provozované přes e-shopy, nebo osobně zejména v německém a polském pohraničí. Pomohlo se exportérům, ublížilo importérům. ČNB tiskne nové peníze a kupuje za ně eura, čímž dál znehodnocuje korunu. Přerozděluje bohatství od jedněch k druhým. Exportéři budou rozmazlenější, protože jim pomáhá kurs. A zadělala si na velký problém, protože ukončení intervencí může znamenat skokové, šokové posílení koruny.

Názory pro: Bankéři nakopli ekonomiku

Bez úpravy kursu bychom měli deflaci (všeobecný pokles cen), která provází hospodářské recese. Levný kurs zvýhodnil domácí výrobce, takže mohou vyrobit více zboží a zaměstnat více lidí. Lidé se lekli zdražování, takže kupují více, čímž roztáčejí kola ekonomiky. Nezaměstnanost klesá a ekonomika roste nejvíc od začátku krize v roce 2009. Ekonomiku navíc tlačí domácí poptávka.