Kim Čong - Un nechává své občany otročit v zahraničí, říká zpravodaj OSN
Až padesát tisíc obyvatel ze Severní Korei je nuceno pracovat v otřesných podmínkách pod neustálým dohledem. Dvacet hodin denně v práci, jídla nedostatek, o penězích nemluvě. Vydělané miliardy jdou na účty Kim Čong - Una. Informaci přinesl Marzuki Darusman, zvláštní zpravodaj OSN.
Většina obyvatel otročí v Rusku a Číně, především v důlním a textilním průmyslu nebo ve stavebnictví. Podle Darusmana nejde jen o Rusko a Čínu, ale i o státy v Asii, v Africe, na Blízkém východě a v Evropě.
"Čísla stále rostou. Myslím, že to dokonale odráží ekonomickou situaci na severu," řekl Darusman.
KLDR podle něj ze svých otročících občanů získává ročně v přepočtu 30 - 50 miliard korun. Značná část peněz je prý určena na na rozvoj severokorejského jaderného programu a do vojenského programu.
Drsné podmínky, malý nebo žádný plat
Server CNN o problému s otroky informoval už v květnu. A to na základě svědectví muže, který práci v drsných podmínkách zažil na vlastní kůži. Pět měsíců pracoval na stavbě v Kuvajtu, bez odměny. Nakonec se mu podařilo uniknout a dostat azyl. A nebyl jediný. Začali se ozývat další. Tak se píše ve zprávě OSN.
Darusman žádá o důkladné prověření podmínek, ve kterých Severokorejci pracují. Rada bezpečnosti OSN bude téma lidských práv v KLDR probírat na prosincovém jednání.