Kimova ukvapenost a nezralost štve řadu papalášů, proslýchá se z KLDR
Zatvrzelost, s jakou vůdce komunistické Koreje rozhodl o nedávném jaderném testu, prý znepokojuje některé vysoce postavené soudruhy. O “agresivní povaze” Kima Čong-una se údajně ve vysokých kruzích hovoří už od jeho dětství.
Že se vůdce s testem rozhodl pokračovat navzdory hrozícím mezinárodním sankcím, si jeho kádry vykládají jako projev “nezodpovědné a nedospělé osobnosti”, prozradil britskému Guardianu důvěrný zdroj. Ale je v tom znát i záměr otce, Kim Čong-ila - nějakého šprta by si prý za následníka nevybral.
Další zdroj listu zase dává za příklad Kimovy náladovosti či nevyzpytatelnosti jiné epizody: na poslední chvíli zrušil dívčí skupině Moranbong propagandistické turné do Číny a za pět dvanáct odvolal i návštěvu tajemníka OSN Pan Ki-muna, který je z Jižní Korey.
Podobné vzpomínky popsal i Kendži Fudžimoto, japonský šéfkuchař, ve svých memoárech Obsluhoval jsem korejského diktátora (nebo přesněji Byl jsem kuchařem Kima Čong-ila). Kim III. se prý jako mladý uměl hněvat, ale také chválit. Na rozdíl od staršího bratra, Kima Čong-čula, který byl příliš zženštilý na to, aby se mohl stát vůdcem.
K tomu nedošlo, ba naopak, Kim Čong-il se chtěl alespoň v něčem přiblížit komunistické ideologii: nepřál si, aby po jeho smrti zdědil absolutní moc jeho syn, nýbrž desetičlenný výbor. Jenže reformy nestihl dokončit. Jeho ideje ale jistě neunikly vysokým papalášům, kteří teď mají problém s mladým diktátorem.