Šest nových grafů o uprchlících v Evropě. Kde získávají azyl nejčastěji?
Eurostat tento týden zveřejnil data žádostí o azyl v Evropské unii za rok 2015. Grafy ukazují nejčastější občanství azylantů, počet udělených azylů podle států či podíl azylantů na počtu obyvatel dané evropské země.
Státy Evropské unie loni rozdaly azylovou ochranu 333 350 žadatelům. To je o 72 procent víc než v roce 2014, uvádí eurostat. Polovina lidí, kteří loni v EU získali azyl, je ze Sýrie.
Nejvíc azylové ochrany udílí nepřekvapivě Německo - skoro polovinu v celé EU. Následuje Švédsko, Itálie a Francie. Na opačném konci je Lichtenštejnsko (10). Nejméně azylů ze států EU udělilo Lotyšsko (30), Česko rozdalo 460 azylů.
Zajímavé je srovnat státy podle toho, jaká část uchazečů nakonec azyl skutečně dostala. Více než devadesátiprocentní úspěšnosti dosahují žadatelé na Kypru a v Bulharsku, naopak nejméně úspěšní jsou v Maďarsku a Lotyšsku (méně než 20 %). V Česku je to 34,46 procenta.
Následující dva grafy ukazují množství azylantů roku 2015 na počet obyvatel země, která azyl udělila. V Evropské unii připadá v průměru 656 azylantů na milion obyvatel. Největší číslo mají za loňský rok Švédové - více než 3500 držitelů azylu z roku 2015 na milion obyvatel. Nejméně je to v Chorvatsku (9,5). V Česku, kde nejčastěji dostali azyl Ukrajinci, je to pak 43,7.