Nezaměstnanost je opět pod šesti procenty
Nezaměstnanost v České republice v dubnu klesla na 5,7 procenta z březnových 6,1 procenta. Bez práce bylo 414.960 lidí, tedy nejméně od ledna 2009. Zaměstnavatelé nabízeli přes úřady práce 124.280 volných pracovních míst, což je nejvyšší dubnová hodnota od roku 2008. Oznámil to dnes Úřad práce ČR. Loni v dubnu činil podíl nezaměstnaných 6,7 procenta a práci nemělo zhruba 491.600 lidí.
"Situaci na pracovním trhu ovlivňují sezonní práce, které už jsou v plném proudu, především ve stavebnictví a zemědělství, dále pak v lesnictví, zahradnictví, pohostinství, lázeňství či turistickém ruchu. Naplno se rozjely i činnosti v rámci veřejně prospěšných prací," uvedla generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková. Proti březnu ubylo v evidenci úřadu práce 28.149 lidí, nabízených pracovních míst bylo naproti tomu o 6945 víc.
Z celkového počtu nezaměstnaných bylo v dubnu 396.410 dosažitelných, kteří mohli okamžitě nastoupit do zaměstnání. Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo všech 77 okresů. Nejnižší podíl lidí bez práce mělo Rychnovsko s 2,2 procenta a okres Praha-východ s 2,3 procenta. Nejvyšší nezaměstnanost byla na Mostecku s 11,5 procenta, Karvinsku s 10,8 procenta a Ústecku, kde byla bez práce desetina lidí.
Z hlediska krajů byla nejnižší nezaměstnanost nadále v Praze a nově i v Plzeňském kraji, když v obou regionech byla v dubnu na čtyřech procentech. Nejvyšší je naopak stále podíl nezaměstnaných v Ústeckém kraji, a to 8,8 procenta.
Na jedno volné pracovní místo připadalo na konci dubna 3,3 uchazeče. Z toho nejvíce na Karvinsku se 16,3 zájemce a Ústecku se 14,2 uchazeče. Naopak jen o něco více než jeden zájemce o práci připadá na jedno volné místo na Domažlicku a Pardubicku.
Z evidence úřadů práce v dubnu odcházeli hlavně muži, meziročně jich ubylo víc než 20.000. Vedle nástupu sezonních prací to podle úřadu souvisí také s vysokým počtem míst v průmyslu. Zaměstnavatelé v dubnu nabídli také téměř tisícovku míst na brigádách.
Podle úřadu práce měli zaměstnavatelé v dubnu největší zájem o pomocné pracovníky ve výrobě, montážní dělníky, řidiče, kováře a nástrojáře, pracovníky v oblasti ochrany a ostrahy, slévače, svářeče či kuchaře. Hledali také prodavače, řemeslníky a pracovníky pro stavebnictví.
Volná místa se ale ne vždy daří obsadit a ředitelka úřadu práce pro to vidí několik důvodů. "Kromě nedostatku praxe, kvalifikace, dovedností a znalostí ze strany uchazečů o zaměstnání, to může být úroveň nabízené mzdy, práce na směny," uvedla Sadílková. Roli podle ní může hrát také nejistota zaměstnanců, pokud dostávají jen termínované smlouvy.