Donald Trump se stal 45. prezidentem USA. Inauguraci komentoval politolog Petr Sokol
Republikán Donald Trump dnes v pravé poledne místního času (18:00 SEČ) složí ve Washingtonu před budovou Kongresu prezidentský slib a stane se v pořadí 45. prezidentem Spojených států. Do města míří nejen Trumpovi příznivci, kterých se očekává okolo 900.000, ale také jeho kritici, kteří chtějí proti změně v nejvyšší funkci demonstrovat. Událost online komentuje politolog Petr Sokol.
V hlavním městě USA je krátce po osmé hodině ráno a rozbíhá se den, kdy zde začne v pořadí 58. inaugurace prezidenta USA. Dnes bude do úřadu uveden Donald Trump, který se díky tomu stane v pořadí už 45. hlavou státu v USA.
Zatímco dosluhující president Barack Obama se dnes naposledy probudil v Bílém domě, jeho nástupce Donald Trump strávil poslední "neprezidentskou" noc v budově Blair House, která se nachází jen několik kroků od sídla amerických prezidentů a je jí přezdíváno "nejexkluzivnější hotel světa," protože je využíván jako dočasné sídlo pro oficiální návštěvy amerických prezidentů. Donald Trump do hlavního města přicestoval včera a zúčastnil se večer slavnostního koncertu na oslavu jeho nástupu do funkce, který se konal v památníku Abrahama Lincolna.
Prvním místem, kam se budoucí prezident USA dnes vydá, bude episkopální kostel Svatého Jana ve Washingtonu. Tomu se tradičně přezdívá "kostel prezidentů", protože je díky blízkosti k Bílému domu často využíván k oficiálním prezidentským událostem. Kostel navštívil každý americký prezident od Jamese Madisona. Dnešní soukromá bohoslužba zde začne v 14:30 našeho času.
Přípravy na inauguraci před Kapitolem.
V rámci bohoslužby v kostele Svatého Jana (St. John´s Church) bude kázat pastor Robert Jeffress, který je některými považován za kontroverzní postavu. Vedou k tomu výroky pastora z Dalasu o islámu. Toto náboženství označil totiž za náboženství zla a kritzoval ho také za to, že podle jeho názoru propaguje pedofílii. Jeffress vede obrovský kostel Jižní baptistické církve v Dallasu, ke kterému se hlásí až 12 tisíc věřících.
Na prostranství před sídlem amerického parlamentu Kapitolem se očekává návštěva až 900 tisíc lidí. Na místě jsou velká bezpečnostní opatření. Toho využívají někteří odpůrci Donalda Trumpa, kteří aktuálně zablokovali jeden ze vsstupů. Na místě z toho důvodu roste napětí.
Donald Trump s manželkou Melanií přichází na mši do kostela svatého Jana nedaleko Bílého domu.
V 15:30 našeho času začne další část inauguračního programu, kterým je tradiční setkání odcházejícího a nastupujícího prezidenta v Bílém domě. Prezdient Obama proto podle tradice pozve svého nástupce s manželkou do prezidentského sídla na kávu.
Prezident Obama se dnes ráno v Bílém domě rozloučil s nejbližšími spolupracovníky a před malou chvílí naposledy opustil Oválnou pracovny ve funkci prezidenta. Podle dalšího inauguračního zvyku tam na stole měl nechat dopis pro svého nástupce.
Manželové Trumpovi opustili kostel Svatého Jana a měřují v prezidentské limuzině do Bílého domu, kde je již očekává dosluhující prezidentský pár.
Naopak jedna tradice by dnes měla padnout. Budoucí první dáma Melania Trumpová by totiž měla být oblečena v modelu, na kterém se podílel návrhář Karl Lagerfeld. Právě německý návrhář, žijící v Paříži, by tak měl být důvodem, proč nebude dodržena tradice, že první dámy se na inauguraci oblékají pouze do amerických výrobků.
Donald Trump s chotí právě přijeli do Bílého domu. U vstupu je uvítali Obamovi, kterým jejich nástupci přivezli dárek v modré krabici.
Prezident Obama ještě před dopisem svému nástupci zveřejnil dopis Američanům, v němž se s nimi rozloučil.
It's been the honor of my life to serve you. You made me a better leader and a better man.
— President Obama (@POTUS) 20. ledna 2017
Obama s manželkou opustí po složení slibu jeho nástupcem Washington. Odletí vrtulníkem na leteckou základnu Andrews, odkud prezidentským letadlem, které v tu chvíli nebude označováno jako Air Force One, přesunou do Kalifornie, přesně do Palm Springs, jako do místa, kde žil před zvolením prezidentem. Obamovi ale budou další dva roky bydlet ve Washingtonu, aby jejich dcera nemusela měnit školu.
Na Kapitol již přijel také bývalý prezident George W. Bush se ženou Laurou. Bude jedním ze tří Trumpových předchůdců, kteří se zúčastní ceremoniálů. Čtvrtý ohlášený, jeho otec George H. Bush se nezúčastní, protože byl hospitalizován. Kromě republikána Bushe mladšího by se měli dostavit také dva demokrati Jimy Carter a Bill Clinton, kterého má doprovázet jeho žena a Trumpova rivalka z prezidentské volby Hillary Clintonová.
Slavnostní slib na Kapitolu se rozhodlo bojkotovat několik desítek demokratických poslanců, ale žádný demokratický senátor. Důvodem má být odpor k Trumpovi či přestřelka budoucího prezidenta s černošským poslancem Lewisem. Tato legenda boje za práva amerických černochů označila Trumpa za nelegitimního prezidenta, protože mu ke zvolení údajně pomohly ruské hackerské útoky. Trump odpověděl tweetem, v němž napsal o Lewisovi, že jen mluví a nic nedělá. Lewis odpověděl bojkotem slibu a následovala ho řada jeho demokratických kolegů.
V této souvislosti je třeba zmínit, že v minulosti dokonce třikrát nepřišel odcházející prezident na inauguraci svého nástupce.
Přibližně v 16:30 by se Trumpovi a Obamovi měli společně přesunout z Bílého domu na Kapitol. Pojedou společně prezidentskou limuzínou. Obama si v tu chvíli naposledy "užije" prezidentskou kolonu se vší slávou a čestným doprovodem.
President-elect @realDonaldTrump and President Obama head to #Inauguration. #Trump45pic.twitter.com/LtZYWwMCqN
— Fox News (@FoxNews) 20. ledna 2017
Na Kapitol již také přijeli manželé Clintonovi nebo nejmladší Trumpův syn Baron, který se neúčastnil ranní bohoslužby v kostele Svatého Jana.
Trumpovi přijeli na Kapitol, kde začne v 17:30 našeho času inaugurační ceremonie.
Presidentský slib přijme John Roberts, který stojí v čele nejen Nejvyššího soudu USA, ale také celé federální soudní soustavy. Do Nejvyššího soudu ho jmenoval George W. Bush.
Ještě před Trumpem ovšem slib složí viceprezident Mike Pence. Ten přijme další soudce Nejvyššího soudu Clarence Thomas - teprve druhý černošský člen této soudní instituce a ikona amerických konzervativců.
Během ceremonie budou použity dvě Bible. Jednak Bible, na kterou slib složil Abraham Lincoln, a pak Bible, kterou nový prezident dosatl darem od své maminky, když ukončil nedělní presybyteriánskou školu v roce 1955.
Během ceremonie budou použity dvě Bible. Jednak Bible, na kterou slib složil Abraham Lincoln, a pak Bible, kterou nový prezident dosatl darem od své maminky, když ukončil nedělní presbyteriánskou školu v roce 1955.
Na speciální pódium před Kapitolem vstoupili kongresoví lídři a po nich budoucí viceprezident a také Donald Trump. Na úvod ceremonie účastníky přivítal republikánský senátor Roy Blunt z Missouri, který předsedá kongresovému inauguračnímu výboru.
Náboženské obřady zahájil newyorský kardinál Dolan, který přednesl modlitbu z knihy Šalamounovy.
Po zpěvu sboru z university v Missouri vystupuje vůdce senátní menšiny Chuck Schumer, demokrat z New Yorku.
Slib právě skládá viceprezident Mike Pence dosavadní guvernér státu Indiana.
"Já, Donald Trump, slavnostně přísahám, že budu čestně vykonávat funkci prezidenta Spojených států a podle svých sil budu zachovávat, střežit a bránit Ústavu Spojených států," pronesl v pravé poledne Donald Trump a stal se 45. prezidentem USA.
Následuje 21 dělových salv.
Dalším tradičním bodem prezidentské inaugurace je projev nového prezidenta. Dopředu Donald Trump avizoval, že bude filozofický.
Trumpova řeč obsahovala 1432 slov. Zakončil ji variací svého hlavního volebního hesla Make America Great Again. Kromě velikosti slíbil, že Amerika bude opět hrdá, bohatá a silná. Své příznivce potěšil i větou, že Ameriku nyní bude řídit nová vize.
Po inuguračním slibu čeká nového prezidenta slavnostní oběd v budově Kongresu. budou se podávat tradiční jídla z jeho domovského státu - New York.
Ještě k Trumpovu projevu. Nový prezident zdůraznil, že od nynějška bude moc vzata z Washingtonu a vrácena Americkým občanům. Vše chce podřídit principu, že Amerika bude pro vládu na prvním místě. Terorimus chce úplně vymazat z povrchu země.
Americké policie již během inauguračního dne zadržela ve Washingtonu 95 protestujících proti novému prezidentovi. Vzduchem totiž z jejich řad už nelítaly jen vajíčka, ale i kameny. Dva policisté museli být oštřeni s menšími zraněními.
V budově Kongresu pomalu končí slavnostní oběd, po kterém nový prezident Donald Trump vykoná přehlídku ozbrojených sil. Ta se měla podle původního programu odehrát v půl deváté našeho času, ale program má určitý skluz. Následně se prezident a viceprezident postaví do čela slavnostního průvodu po Pennsylvania Avenue směrem k Bílému domu. Až k němu dojdou budou sledovat za nimi jdoucí vojenské jednotky.
V jednu hodinu po půnoci se rozběhnou inaugurační bály, z nichž celkem tři by měl navštívit i nový prezident.