Italská lampedusa je nejblíž k severu Afriky.

Italská lampedusa je nejblíž k severu Afriky. Zdroj: Vito Manzari (CC BY 2.0)

Uprchlíci na Sicílii.
V Bulharsku lidé "loví" uprchlíky, které pak předávají policii (ilustrační foto)
V Bulharsku lidé "loví" uprchlíky, které pak předávají policii (ilustrační foto)
Že prý EU začala s největším pašováním lidí...
Vracení migrantů do Turecka.
25 Fotogalerie

Jak zastavit migraci přes Středomoří? 4 opatření, od kterých si Evropa slibuje změnu

Eliška Kubátová

Jak snížit počet migrantů, kteří riskují cestu přes Středozemní moře do Evropy? To je otázka, nad kterou se na Maltě sešli lídři Evropské unie. V centru jejich zájmu je hlavně Libye, která jako země bez stabilní vlády představuje při řešení migrace kritický bod. Za loňský rok přišlo do EU přes centrální Středomoří 181 tisíc migrantů. 90 procent se jich přitom do Evropy dostává právě přes Libyi.

Tok běženců neustal ani v předvečer maltské schůzky. Jen včera italská pobřežní stráž ve Středozemním moři zachránila 1750 lidí. Jaké možnosti mají Bohuslav Sobotka, Angela Merkelová a dalších 25 evropských lídrů na stole?

Posílení libyjské pobřežní stráže

Evropa chce libyjské vládě pomoci při výcviku její pobřežní stráže a hodlá jí poskytnout lepší vybavení. Unijní státy se shodují, že právě to je priorita a chtějí taky zřídit centrum, které by koordinovalo záchranné akce ve Středozemním moři.

EU chce na tyto aktivity vyčlenit v přepočtu víc než 80 milionů korun a slibuje si od toho omezení počtu migrantů přicházejících do Evropy, ale i menší množství tragédií při riskantní plavbě.

VÝČET DALŠÍCH OPATŘENÍ SI PŘEČTĚTE NA WEBU INFO.CZ >>>