Co je GIBS? Jaké má pravomoci a historii inspekce, na kterou měl dohlížet komunista Ondráček
Do čela sněmovní komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) byl v březnu zvolen kandidát KSČM Zdeněk Ondráček, sám ale pak po nátlaku odstoupil. Co vlastně GIBS je? Jak vznikla a a proč její činnost budí tolik pozornosti?
Vznik
Inspekce vznikla na základě Zákona o Generální inspekci bezpečnostních sborů a o změně souvisejících zákonů (Zákon č. 341/2011 Sb.). Zákon byl přijat v roce 2011. Inspekce začala fungovat od 1. ledna 2012.
První ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů Ivan Bílek|
Smysl GIBS
Nový útvar a zákon měly za cíl sjednocení vyšetřování trestných činů příslušníků všech bezpečnostních sborů. Do té doby byly zvláštní inspekce pro policii, zvláštní pro vězeňské služby či celníky.
Ředitel GIBS
Generální inspekce bezpečnostních sborů je ozbrojeným bezpečnostním sborem, v jehož čele stojí ředitel. Toho jmenuje a odvolává na návrh vlády premiér. Ředitel je odpovědný předsedovi vlády.
Michal Murín, druhý ředitel GIBS, na kterého tlačí Andrej Babiš|
Politické pozadí vzniku
Původně zákon o GIBS schválila už vláda Mirka Topolánka v roce 2009, pak znovu vláda Petra Nečase v roce 2011. Ve sněmovně pro zákon hlasovali ODS, Věci veřejné a TOP 09 se Starosty. ČSSD se většinou zdržela, část poslanců byla proti. Proti hlasovali komunisté.
Činnost GIBS
Hlavním předmětem činnosti je vyhledávat, odhalovat a vyšetřovat skutečnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin, jehož pachatelem je příslušník Policie České republiky, celník, příslušník Vězeňské služby, příslušník inspekce anebo zaměstnanci těchto útvarů. Inspekce také provádí zkoušku spolehlivosti vůči protiprávnímu jednání uvedených příslušníků a zaměstnanců.
Rozpočet
Generální inspekce bezpečnostních sborů má v rámci státního rozpočtu samostatnou kapitolu. V roce 2017 měla inspekce rozpočet 377 milionů korun.
Služební slib
"Slibuji na svou čest a svědomí, že při výkonu služby budu nestranný a budu důsledně dodržovat právní a služební předpisy, plnit rozkazy svých nadřízených a nikdy nezneužiji svého služebního postavení. Budu se vždy a všude chovat tak, abych svým jednáním neohrozil dobrou pověst bezpečnostního sboru. Služební povinnosti budu plnit řádně a svědomitě a nebudu váhat při ochraně zájmů České republiky nasadit i vlastní život".
Šéfové GIBS a kontroverze
Ivan Bílek - první ředitel GIBS byl ve funkci do prosince roku 2015, jeho odchod souvisel s kauzou Vidkun.
Michal Murín - je ředitelem GIBS od prosince 2015, do čela GIBS ho navrhl tehdejší premiér Bohuslav Sobotka. V roce 2018 oznámil, že na něj tlačí nový premiér Andrej Babiš, aby odešel z čela inspekce odešel.
Po parlamentních volbách v roce 2017 do čela sněmovní komise pro kontrolu činnosti GIBS kandidoval jako favorit člen KSČM Zdeněk Ondráček. Dne 2. března 2018 byl sněmovnou zvolen (dostal 78 hlasů od 155 přítomných poslanců). Kontroverze vyvolává jeho minulost - byl příslušníkem SNB a během protestů v roce 1989 bil demonstranty. Nakonec po nátlaku na tuto funkci rezignoval.
Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček a někdejší příslušník SNB se v březnu 2018 stal šéfem sněmovní komise pro kontrolu GIBS|
Některé případy GIBS
Duben 2012: Inspekce obvinila dva policisty z podvodu, jednoho z nich také z násilí. Údajně vykazovali neodpracované dny, policista navíc prý zbil dvě ženy.
Červen 2012: GIBS vyšetřoval únik vězeňských fotografií vazebně stíhaného poslance Davida Ratha. Médií je údajně poskytl praporčík Vězeňské služby (VS) z věznice Oráčov.
Srpen 2012: GIBS obvinila z pomluvy a zneužití pravomoci úřední osoby policejního prezidenta Petra Lessyho v souvislosti s kauzou náměstka zlínské krajské policie Jaroslava Vaňka.
Listopad 2012: GIBS provedl razii ve věznici Ostrava-Heřmanice. Obviněno bylo 11 lidí. Dozorci a další lidé se podíleli na krádežích mědi.
Leden 2013: GIBS obvinila velitele policie v Unhošti na Kladensku ze zneužití pravomoci. Údajně známým poskytoval údaje z informačního systému policie.
Únor 2013: Inspekce rozkryla distribuční síť se zakázanými látkami ve věznici Mírov. Obvinila šest lidí, dva z nich jsou dozorci a dva vězni.
Duben 2013: Inspekce obvinila dva pražské policisty z krádeže. Podle vyšetřovatelů odčerpávali pro svou potřebu pohonné hmoty ze služebních aut.
Září 2013: Dva policisté byli obvinění ze zastřelení muže, kterého objevil v srpnu na mostě přes Sázavu u Krhanic na Benešovsku kolemjedoucí řidič. Případ proto převzala Generální inspekce bezpečnostních sborů.
Březen 2014: GIBS zadržela policistu z Karlovarského kraje pro podezření, že přechovával nelegální zbraně a střelivo.
Květen 2014: GIBS prošetřovala únik informací z odposlechů Romana Janouška, které se týkají jeho dopravní nehody.
Červen 2015: GIBS obvinila lektora policejní akademie Kadlece, který v březnu opilý havaroval v pražských Nuslích.
Říjen 2015: Při rozsáhlém zásahu ÚOOZ v Olomouci se policisté mimo jiné zajímali i o příslušníka olomouckého oddělení GIBS. V souvislosti s touto kauzou skončil i šéf GIBS Ivan Bílek.
Květen 2016: Šest lidí včetně příslušníka Vězeňské služby bylo obviněno z korupce a zneužití pravomoci úřední osoby. Dozorce podle GIBS za peníze například přinášel vězňům zakázané věci.
Říjen 2016: GIBS obvinila dva policisty kvůli zásahu proti agresivní ženě, která o dva týdny později zabila zákaznici v obchodním centru na pražském Smíchově. Policisté prý nesplnili svou povinnost a nepostupovali v souladu s trestním řádem.
Srpen 2017:Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) navrhla obžalovat bývalého detektiva Jiřího Komárka ze zneužití pravomoci úřední osoby. Případ se týká jeho loňského výroku, v němž obvinil policejního prezidenta Tomáše Tuhého z "brutálního úniku informací".
Leden 2018: GIBS obvinila dva pražské policisty z vydírání řidičů. Inspekce tvrdí, že při kontrolách chtěli bez důvodů peníze.