Přátelé Kremlu v akci aneb Peripetie hlavního sponzora Miloše Zemana
Prestižní americký časopis Foreign Policy zveřejnil text Kristofera Harrisona o vlivu Vladimira Putina na českou politiku. Zaměřil se na okruh prezidenta Miloše Zemana, jenž svým působením přetváří zemi „z oddaného stoupence NATO v trapnou proruskou hlásnou troubu“.
Vládce Kremlu podle něj vede v Evropě přes svoje prostředníky mnohaletou metodickou kampaň s cílem oslabování pozic Západu po ukončení studené války. Jako příklad uvádí Českou republiku a působení Miloše Zemana, „jemuž pomohly skryté ruské vazby vyhrát prezidentské volby“.
Nová tvář
Článek v této souvislosti zmínil největšího sponzora Zemanovy prezidentské kampaně, zbrojaře Jaroslava Strnada. Jeho mamutí holding Czechoslovak Group se v posledních několika letech vyšvihl ze skromných obchodů s nepotřebným vojenským materiálem v největšího dodavatele české armády s miliardovými zakázkami.
Strnad je jednou z novějších tváří prezidentovy gardy, jejíž jádro tvoří šedá eminence Hradu a bývalý jednatel firmy Lukoil Aviation Czech Martin Nejedlý a kancléř Vratislav Mynář, jemuž se už čtyři roky nedaří získat bezpečnostní prověrku. Se současnou hlavou státu Strnada spojují úzké vazby, vzájemně se podporují.
Harrison připomíná známý fakt, že mezi hlavní Strnadovy obchodní partnery patří slovenský miliardář ruského původu Alexej Beljajev, považovaný za „ruskou spojku“ ve střední Evropě. Současně byl přítelem Putinova důvěrníka a bývalého důstojníka KGB Vladimira Jakunina, zařazeného po anexi Krymu na sankční seznam USA.
Zástupci Czechoslovak Group se po zveřejnění článku ostře ohradili. Zdůraznili mimo jiné, že se jejich obchodní aktivity orientují hlavně na evropské země a Spojené státy. Některé otazníky však zůstávají.
Expanze s Beljajevem
Holding čelí podle týdeníku Euro žalobě americké společnosti SARN, jež měla vstoupit do jedné z jeho společností, výrobce radarů Retia. Pro údajné porušení smlouvy je žalován o náhradu škody v řádu desítek miliónů dolarů, což česko-americkým vztahům nepřidává.
Společnost Dako-CZ, kterou Strnad vlastní se zmíněným Beljajevem, byla největším sponzorem prozemanovské Strany práv občanů. Před několika lety jí věnovala 3,5 miliónu korun, od té doby se datují jejich vřelé vztahy. V letošních prezidentských volbách stejná firma přispěla Zemanovi na kampaň dvěma milióny, přičemž 1,9 miliónu přidaly další firmy spojené se Strnadem.
Obchodní aktivity s Beljajevem stojí za samostatnou pozornost. Popsal je samotný Strnadův partner, jenž v loňském, srpnovém rozhovoru pro server Seznam vzájemnou spolupráci vychvaloval a avizoval další společnou expanzi. Czechoslovak Group se podle jeho slov stále úžeji propojuje s jeho holdingem Optifin Invest. Dnes spolupracují ve třech firmách a jejich počet se má rozrůstat.
Ruský kapitál
Redaktorka Zuzana Kubátová zmínila úspěšný rozjezd Beljajevovy vlajkové lodi Tatravagónky za pomoci ruského kapitálu. „Vstup Optifinu Tatravagónce pomohl. I díky tomu, že jí Beljajev dokázal vyjednat velké kontrakty pro státní ruskou železnici. V Rusku má on i jeho partner Michal Lazar dobré kontakty na kremelské prominenty.“
Tatravagónka dostávala deset let významné zakázky pro Ruské státní železnice v době, kdy stál v jejich čele kontroverzní Jakunin, který se musel stáhnout kvůli podezření z rozsáhlé korupce. „Samozřejmě že se dobře známe. On byl ten, který nás požádal, abychom přišli do Ruska,“ potvrzuje Beljajev.
V rozhovoru Beljajev přiznává i velmi dobré kontakty s Andrejem Babišem, s nímž ho pojí působení v bývalém komunistickém podniku zahraničního podniku Petrimex. Dodnes se s ním schází na kávu nebo oběd. „Já si myslím, že určitě kladnou,“ odpověděl jednoznačně na dotaz, jakou roli sehrává šéf hnutí ANO v politice.
Text vyšel také v tištěném Reflexu č. 13/2018.
Reflex 13/2018|