Čína vyveze život do vesmíru: Na odvrácené straně Měsíce chce pěstovat květiny a chovat bource morušové
Čína zveřejnila nevídaný plán, který hodlá uskutečnit na odvrácené straně Měsíce. Chce tam vytvořit malou biosféru, kde hodlá pěstovat květiny a bource morušové. Akce je nejzajímavější částí dalšího pokračování čínské lunární mise a mohla by pomoci při kolonizaci jediné přirozené družice Země. Hmyz, rostliny, či semínka brambor má na Měsíc v prosinci dopravit sonda Čchang-e 4.
Všechny rostliny a organismy budou umístěny do 18 centimetrů vysoké nádoby podobné kyblíku, která je vyrobena ze slitiny hliníku. V ní bude i voda, hnojivo, malá kamera a systém na přenášení dat. Informovala o tom oficiální čínská tisková agentura Sin-chua.
Malá trubka bude směrovat přirozené sluneční světlo do nádoby tak, aby rostliny a bramborová semínka rostly. Odvrácené straně Měsíce se sice někdy říká i temná strana, ale to není tak docela pravda, slunce tam svítí stejně jako na straně, kterou vidíme ze Země.
„Náš experiment může pomoci v získání znalostí potřebných pro potenciální vybudování vesmírné základny a delšímu pobytu na Měsíci,“ řekl pro agenturu Sin-chua profesor Liou Chan-lung z univerzity v Čchung-čchingu.
Program Čchang-e, který se oficiálně jmenuje „Čínský program výzkumu Měsíce“, provádí vesmírná agentura CNSA. Je nazván podle postavy čínské mytologie, bohyně Čchang-e, která měla žít právě na Měsíci.