Zelený Raoul č. 1215 - Blbounova pomsta

Zelený Raoul č. 1215 - Blbounova pomsta Zdroj: Štěpán Mareš

Komiks Zelený Raoul znevažuje holokaust, tvrdí ředitel Židovského muzea

ČTK

Ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát protestuje proti dílu komiksu Zelený Raoul s názvem Blbounova pomsta. Autor v něm reaguje na nedávný výrok Miloše Zemana, kdy se opět dehonestujícím způsobem vyjádřil o inteligenci českých novinářů. Přirovnal je k blbounu nejapnému, vyhynulému druhu ptáků. Podle komiksu se ale údajně poslední žijící exemplář ptáka cítí dotčen a Zemanův výrok přirovnává ke schvalování holokaustu. Podle Pavláta je použití termínu urážkou obětí holokaustu i jejich potomků. Šéfredaktor Reflexu Marek Stoniš řekl, že šlo možná o hloupý vtip, ale pořád jen o vtip.

"Reflex považuji, a myslím, že právem, za médium, které má v českém mediálním prostředí jasný a nejčitelnější proizraelský postoj," uvedl Stoniš. Zelený Raoul je žánrem satirický komiks. "V inkriminovaném díle si utahoval z prezidentova útoku na novináře. Tvůrci do děje vkomponovali imaginární mezinárodní soud v Haagu za schvalování šoa, tedy vyhubení blbouna nejapného, což chápu, že se židovské komunity dotklo," uvedl Stoniš.

Vylučuje však, že by komiks byl projevem protižidovských postojů Reflexu. "V Reflexu pravidelně publikují autoři židovského původu a Izrael, navzdory většině evropského mediálního i politického mainstreamu, považuje naše redakce za výspu demokracie a svobody a našeho přirozeného spojence na Blízkém východě," vyjmenoval některé z aktivit.

"Jsem přesvědčen, že inteligence českých novinářů je někde na úrovni blbouna nejapného, což byl tvor žijící na Madagaskaru, ale byl právem vyhuben," uvedl Zeman v srpnovém projevu k českému diplomatickému sboru, přičemž si spletl Mauricius s Madagaskarem.

Zelený Raoul č. 1215 - Blbounova pomstaZelený Raoul č. 1215 - Blbounova pomsta|Štěpán Mareš

V komiksu sám blboun definuje holokaust jako systematické hubení; žijící exemplář ptáka pak žaluje muže, jehož karikatura se podobá Zemanovi, za schvalování holokaustu. Žalovaný se rozhodne jediného svědka odstranit; světové ptactvo však drží pohromadě a muže uklove.

Pavlát zaslal šéfredaktorovi časopisu Reflex Marku Stonišovi dopis, v němž proti zneužití pojmu holokaust protestuje. "Je mi zřejmé, že autoři přistupují k zpracování tohoto seriálu s nadsázkou, sarkasmem a ironií, k zobrazovaným protagonistům často velice ostrou," napsal Pavlát. Hranice daná citem a pietou, která podle něj nemá být překročena ani v případě karikatury, však u komiksu byla porušena.

Pojem holokaust označuje jako zvláštní typ genocidy historický fakt - systematicky uskutečněné vyhlazení šesti milionů Židů, říká Pavlát. "Vytvářet k této skutečnosti byť v nadsázce paralelu s fiktivním komiksovým blbounem nejapným je nejen nevkusné, ale především cynicky urážlivé vůči obětem šoa a jejím potomkům," píše Leo Pavlát.

Kvůli svým zobrazením v komiksu, která sami považovali za nelichotivá, se někteří čeští politici s vydavatelem Reflexu soudili. Bylo tomu tak třeba v případě někdejšího sociálnědemokratického ministra Karla Březiny, jemuž se za nahou karikaturu musel Ringier omluvit. Manželka Jiřího Paroubka Petra naopak soudní spor prohrála. Komiks zobrazil Paroubkovou v manželském loži s bývalým premiérem, její stížnost ale odmítl Ústavní soud s důrazem na právo na svobodu projevu. Soud připomněl, že veřejně činní a mediálně známí lidé musejí akceptovat větší míru kritiky, a zmínil také důležitost smyslu pro humor.