KLDR obnovuje jaderné střelnice. Kim tvrdí, že dokáže zasáhnout pobřeží USA
Severní Korea obnovila část střelnice Sohe, kterou v minulosti využívala k testům raket dlouhého doletu a kterou loni v létě začala likvidovat. Vyplývá to z nejnovějších satelitních snímků, na které se podle zahraničních médií odvolávají jihokorejští experti. Snímky byly pořízeny jen dva dny po druhém summitu mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, který se minulý týden konal v Hanoji.
Demontáž objektů na testovací odpalovací rampě na západě KLDR začala loni v červnu. Pchjongjang ji v minulosti využíval k testům raket dlouhého doletu, které jsou podle Pchjongjangu schopny zasáhnout pobřeží Spojených států.
Kim přitom likvidaci tohoto odpaliště označil za konkrétní krok k odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. Opatření bylo vnímáno jako snaha o budování důvěry mezi KLDR a USA. Demontážní práce však na konci léta byly pozastaveny, když vyjednávání mezi Washingtonem a Pchjongjangem ustalo.
Podle americké výzkumné skupiny 38 North nejnovější snímky naznačují, že obnova střelnice začala mezi 16. únorem a 2. březnem. Skupina 38 North na základě analýzy satelitních snímků informuje o vývoji v KLDR.
Trump hrozí dalšími sankcemi
Americký bezpečnostní poradce John Bolton v rozhovoru s televizí Fox News v úterý uvedl, že USA nadále sledují, zda je KLDR skutečně odhodlána vzdát se svého "programu jaderných zbraní a všeho, co s ním souvisí". Pohrozil i dalšími sankcemi.
"Pokud to nejsou ochotni udělat, pak si myslím, že se prezident Trump vyjádřil velmi jasně. Nezískají úlevu od drtivých ekonomických sankcí, které na ně byly uvaleny. Uvažujeme dokonce o jejich zpřísnění," upozornil Bolton.
Summit v Hanoji skončil minulý týden předčasně a bez dohody. Trump krátce po skončení schůzky tvrdil, že důvodem byl požadavek Pchjongjangu, aby byly v podstatě zrušeny všechny sankce, na což americká strana nemohla přistoupit. KLDR ale tvrdí, že požadovala jen zrušení sankcí týkající se civilní ekonomiky.