Šéf Transparency International: Faltýnkovy vazby na podnikatele jsou střetem zájmů
Vazby prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka na miliardáře a majitele banky Creditas Pavla Hubáčka a manažera téže banky Jiřího Salajky jsou ukázkovým střetem zájmů, tvrdí ředitel Transparency International ČR David Ondračka. Média už dříve uvedla, že díky Faltýnkovu vlivu a neoficiální síti jemu blízkých lidí se Hubáčkovi podařilo v roce 2016 koupit téměř třetinový podíl ve firmě ČD-Telematika, která vlastní druhou největší síť optických datových kabelů v ČR. Faltýnek podezření ze střetu zájmů odmítá.
Deník Právo minulý týden napsal, že Faltýnek žije v luxusním bytě v pražském Podolí, který patří Salajkovi, i když oficiálně ho má pronajatý jeho partnerka. „Myslím si, že to ukazuje propojenost pana Faltýnka na podnikatele, kteří mají zájem o obchodování se státem a nakonec realizují pro ně velmi výhodné obchody. Je to podle mě střet zájmu par excellence,“ uvedl v pondělním pořadu České televize Reportéři Ondračka.
Faltýnek ale střet zájmů odmítá. „Ne, vůbec ne. Ten byt má pronajatý moje partnerka a já bydlím u ní. Já mám bydliště v Prostějově,“ řekl druhý muž ANO Právu. „Absolutně vylučuji jakýkoliv střet zájmů, protože pana Salajku znám poměrně dlouho, nabídl mi možnost bydlet u něho v bytě, a tu jsem využil. To je všechno,“ dodal Faltýnek.
O strategicky důležitý podíl stál i stát
Menšinový podíl zhruba ve výši třiceti procent ve firmě ČD-Telematika v roce 2016 vlastnila soukromá firma Dial Telecom. U ní se o akcie ucházely České dráhy. Získala je ale Hubáčkova skupina Unicapital, která pochybnosti o transakci odmítla. „Investiční skupina Unicapital odmítá jakékoliv spekulace týkající se údajně 'podivného nákupu' minoritního podílu ve společnosti ČD-Telematika od soukromé společnosti Dial Telecom. Dial Telecom pozval do soutěže více investorů a svůj podíl v ČD-Telematice prodal společnosti, která dala nejvyšší nabídku,“ citovala Česká televize stanovisko firmy. Podíl v ČD-Telematika Hubáček podle odhadu médií koupil za 400 až 600 milionů korun. Loni v květnu akcie za nezveřejněnou cenu odkoupila skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Strategicky důležitý podíl tak stát opět nezískal.
O Faltýnka se zajímá policie kvůli tendru na výběr mýtného systému, podle Ondračky měl politik právě v oblasti dopravy velký vliv. „On dostal volnou ruku k tomu, aby začal výrazně ovlivňovat České dráhy, hospodaření kolem železnice,“ tvrdí ředitel Transparency International v reportáži České televize. „Přes své lidi z toho olomoucko-prostějovského prostředí, tu svou partičku známých, uplatňoval svůj vliv. Ta jména jsou poměrně známá,"“dodal. Mezi lidi blízké Faltýnkovi patří podle médií tehdejší předseda dozorčí rady Českých drah a ČD-Telematiky a současný poslanec ANO Milan Feranec a přerovský advokát Květoslav Hlína.
Deník Mladá fronta Dnes v pondělí upozornil na další případ. Hubáčkův advokát Jiří Kňána se podle listu díky lidem spojeným s Faltýnkem dostal k lukrativním pozemkům v centru Brna. Směnu brněnských pozemků potřebných pro výstavbu hokejové haly Za Lužánkami za ty v centru Brna podepsal tehdejší primátor Petr Vokřál (ANO) a vyjednal majetkový náměstek Richard Mrázek (ANO), kteří jsou podle deníku Faltýnkovi blízcí.