Trasu přes Írán přestaly používat na linkách do Evropy také Malaysia Airlines

Trasu přes Írán přestaly používat na linkách do Evropy také Malaysia Airlines Zdroj: Profimedia.cz

Americký úřad pro leteckou dopravu omezil civilní lety nad Íránem, oblast není bezpečná

ČTK

Federální úřad pro leteckou dopravu v USA (FAA) vydal zákaz přeletů civilních letadel nad Hormuzským průlivem a Ománským zálivem. Úřad reaguje na napětí mezi USA a Íránem, které se ve čtvrtek vystupňovalo sestřelením amerického bezpilotního letadla. Zatímco Írán tvrdí, že bylo v jeho vzdušném prostoru, USA trvají na tom, že stroj byl v prostoru mezinárodním.

Podle tisku byl v noci na dnešek v poslední chvíli přerušen americký úder na íránské cíle, k němuž dal souhlas prezident Donald Trump. Zatím není jasné, zda prezident změnil názor, zda byla operace odvolána z logistických důvodů či zda hrozba vojenské akce trvá. Kromě amerických leteckých společností omezuje lety nad Íránem i skupina Air France-KLM a Malajsie.

Americká společnost United Airlines zrušila lety z Newarku do indické Bombaje, jejichž trasa vede íránským vzdušným prostorem.

Mluvčí skupiny Air France-KLM sdělil, že letadla se budou vyhýbat trasám nad částí Íránu a že jde o preventivní opatření. Totéž oznámila i nizozemská stanice NOS, podle níž se společnost KLM rozhodla změnit trasy v závislosti na rozhodnutí FAA.

Rovněž Malaysia Airlines nebude používat trasu nad Íránem, která sloužila linkám z Kuala Lumpuru do Londýna, Džiddy a Medíny.

FAA ve svém rozhodnutí uvádí, že ve chvíli sestřelení amerického dronu, který může létat ve výšce až 18 kilometrů, bylo nejbližší civilní letadlo ve vzdálenosti zhruba 80 kilometrů. "Ve chvíli sestřelení bylo v té oblasti mnoho civilních letadel," uvádí se v rozhodnutí FAA. Úřad je znepokojen napětím a vojenskou aktivitou v blízkosti civilních linek a také ochotou Íránu použít střely dlouhého doletu v mezinárodním vzdušném prostoru bez varování, stojí dále ve zprávě.

Agentury připomínají sestřelení letu společnosti Malaysia Airlines před pěti lety nad Ukrajinou, kdy zemřelo 298 lidí z paluby letadla.

Rozhodnutí FAA se netýká leteckých společností mimo USA, avšak podle CNN budou situaci sledovat i jiné státy. Mluvčí společnosti United oznámil, že lidé, kteří měli letenky z Bombje do Newarku, si budou moci zamluvit náhradní lety.