Zprávy

Zpět na článek

USA? Banánová republika!

14 komentářů

mixer
"Představa šílené bankovní konspirace vedoucí k okradení plebsu... snad ani není třeba komentovat." ano, netřeba. Protože ti nahoře se tam jistě dostali tím, že pomáhali bližním, chovali se morálně a ve chvíli, kdy nemohli splnit požadavky klienta, doporučili mu konkurenci.. Tak nějak to myslíte? -vím moc dobře, v jakých intencích přemýšlí většina lidí s velikými penězi po ruce a o těch, pro které už nejsou peníze pojmem, ale jejich ego svádí neomezená moc, už nemám vůbec iluze. ;)
mixer
Mimochodem, proč mě titulujete blbcem, pokud je moje interpretace chybná? Já do toho skutečně nevidím, ale koneckonců myslím, že to ani není potřeba. Naopak jsem o dost chápavější než ostatní a dokážu si spojit i věci, které oficiálně propojeny nejsou.. A dává to vše daleko víc smyslu i z pohledu logiky (byť logika dnešních elit je hodně zvrácená a nemorální).. Možná blázen, ale debil? promiňte a co jste Vy, že soudíte? Víte kdo za čím stojí? A není potom na místě se domnívat, že zde jen prezentujete "oficiální" názory, ale o smyslu, příčině, či hodnotě lidského snažení jste se nikdy nepídil. Možná jsem debil, ale vy omezenec a ignorant - ale neberte si to osobně, to povede jen k uražení se a Vy se sebou potřebujete naopak začít pracovat. Přeji hezký den, klid v duši a průvan do peněženky, ať Vám to dojde ;)
mixer
mělo být jako RE: sirien
mixer
Ale právě to je přece forma otrokářství - účinné nástroje, které při dodržování pravidel celkem fungují - to je přece i bič nemyslíte? ;) A to, že je syystém postaven tak, aby mu běžný člověk nerozuměl právě generuje nespravedlnost - ti nahoře tomu rozumí a ti dole ne. Tudíž ti dole jsou otročeni, byť se dá říct že vlastní vinou, protože nejsou dost vychcaní nebo chytří. Vždyť přece za komančů taky byly jen zákony určitými nástroji systému - které nefungovaly, protože vůbec nepočítali s lidskou otrockou morálkou.. Ale to že tyhle fugují "lépe", neznamená to ,že jsou skutečně lepší - byť jsou lidé podobně pod tlakem neustálým tlakem. Nejsem asi z nejchytřejších, nicméně dle mě KAŽDÝ je schopen vidět co je dobré a co špatné - ale k tomu ho nevychovají peníze nýbrž cesta k podstatě vlastního já - A o tom to celý je, že peníze jsou věcí, která člověka poutá k zemi v současnosti snad víc než kdysi hlad a strach o život. Vážně si myslíte, že je to dobře, i když to "funguje"? Vážně nemáte odmala pocit (byť teď už bude kdesi zasunut), že tu něco smrdí?
staracek
100% záruka
staracek
Ano, rozumím. Všechno má cenu jen takovou, jakou tomu přisoudí lidi. Platilo se mušličkama, šupinama.... nebo se praktikoval výměnný obchod kráva za 3 prasat. Jenže kráva se blbě nosí v peněžence. Tak jsou místo ní papírky s čísly nebo umělohmotná kartička s čipem. Dřív byly ty papírky aspoň "kryté zlatem". Ano, ani to není 10% záruka - Španělská měna se tuším několikrát zhroutila po dovozu velkého množství zlata z Ameriky.
Já jen kroutím hlavou nad tím, jak se půjčují peníze lidem (státům), u nichž se ví, že to nebudou schopni zaplatit. Tedy nedobitná pohledávka, která se dále obchoduje a dluh vymáhá někdo, kdo u jeho zrodu vůbec nestál, respektive všichni, jimž prošla směnka pod rukama (tj.účetnictvím).
A když přijde revoluce a znárodňování, tak je opravdu jedno, do čeho bylo investováno. Prostě peněz je víc, než kolik se dá koupit a to je evidentně špatně. A pojmu inflace rozumím. Nejsem příznivec konspirací, ale nedá se tomu vyhnout: QUI BONO?
vistaintel
teď nám vládnou modráci a kde jsme? Nejde o barvu strany, ale jak rozumní a chytří lidé v ní působí. T
sirien
STARACEK: seškrtání nul je ve skutečnosti pouze formální procedura. Z 1000 bude 10, z 10 000 bude 100, nikdo o nic fakticky nepřijde, jen se tytéž "hodnoty" trochu přejmenují (pokud to tedy převedete rovným dílem, pokud fyzické peníze převedete 1:5 a elektronické 1:50, tak to je samozřejně sprostá krádež)
Půda není ve skutečnosti o nic moc jistější než peníze. Nemovitosti totéž, jak Vás mohla naučit nedávná krize - kdo investoval do nemovitostí, mnohdy pak hořce litoval.
A smysluplnou továrnu budete jen těžko vlastnit jinak než podílem v jejích akciích (leda byste si takovou založil a vybudoval)

A dojem, že "ty papírky nemají žádnou cenu" - ne, nemají. Rozhodně nemají o nic větší cenu, než takové zlato, které je, když se de na dřeň, taky v podstatě bezcenné, protože je ve skutečnosti totálně k ničemu*. Nebo stříbro. Když jsme u toho, tak takové diamanty jsou vlastně taky jen kusy neužitečnýho šutru.
Všechno čím se kdy platilo, všechno co bylo v historii považováno za "cenné", je ve skutečnosti v důsledku bezcenné (nenajím se toho, nevyléčí mě to, neubytuju se v tom...) a hodnota je dána buď "luxusností" (hedvábí) nebo prostě a jednoduše nevyslovenou dohodou lidstva o hodnotě daného artiklu.
Stejně jako se ptáte "a co když někdo prohlásí že ty papírky nemaj cenu" se můžu ptát "a co když někoho napadne, že je to zlato vlastně totálně k ničemu".


* jo, jo, já vim, v elektronice se docela hodí. Pointa je v tom že dokud tu nebyla elektronika, což je otázka posledních "pár" let, tak bylo v průběhu celé historie zlato totálně bezcenné
sirien
Ve skutečnosti se dá hospodařit na dluh naprosto vpohodě. Nejen to, dokonce je hospodaření na (částečný) dluh o dost efektivnější, než hospodaření bez dluhu a prakticky nenajdete velkou firmu, která by neměla určité zadlužení.
Problém není v samotném faktu zadlužení, problém spočívá v tom, když se k těmhle postupům dostanou politici, kteří a) nemaj šajnu co vlastně dělaj b) nemaj zájem starat se o finanční výhled na delší období, což je jeden ze základních předpokladů pro funkčnost systému částečného zadlužení.

Jinak kdyby se teď naráz všechny dluhy zplatily je otázka, která prostě totálně nedává smysl.
a) proč by měly? Zadlužení samo o sobě není zlo. Většina dluhů je poměrně korektně splácena, tak proč se hnád za tím aby byly splacené dřív?
b) nebylo by z čeho je splatit - což taky neni nic špatného, z principu kdyby to dlužníci splatit mohli, tak by si nepučovali, že jo.
c) kdyby to měl splatit někdo "jiný", třeba "stát", tak by to totálně nedávalo smysl - proč? I za ty co o to nestojí? Z čeho?
staracek
Takže to jsme v kategorii udržitelného rozvoje - přiměřeného růstu a tedy i zadlužení. Otázka je, co je to přiměřeně. Dle všeho je v oběhu peněz (skutečných i virtuálních), že by se za ně daly koupit 4 Zeměkoule. K čemu to povede? Jednou někdo přijde a řekne: "Ty papírky nemají žádnou cenu, seškrtáme nuly! A z milionu bude koruna. Kdo přijde o víc: já se svým platem 20 000 nebo multimiliardář? Kdo se toho víc bojí, kdo to může ovlivnit? To není o konspiračních teoriích. Jsou lidé, kteří hospodaří a investují rozumně. Jakožto ekonomický nevzdělanec ale vidím, že lepší je vlastnit půdu, továrnu, byt, dům... než dluhopis, obligaci, akcie...
A až to přijde, tak se budou dít horší věci než po zemětřeswní v Japonsku...
A přiznám se, že se toho bojím a jen doufám (co mi zbývá!), že ti co to řídí, vědí co dělají