Prostor X
Zpět na článek
Šetka: Proti vinařům je vedená nekorektní válka, bez nulové daně bychom měli místo vinic řepku
3 komentáře
Soňa Benešová
Českem se šíří alkoholismus žen. Ženy pijí víno, málokdy pivo jako muži, ale ono má 3 až 4x více alkoholu než pivo. To se jde do kina, a před kinem první sklenička. Po kině druhá a potom se jde na třetí. Jede se na kole, a v deset dopoledne první košt. Různé "kamarádky a dámské jízdy", které spojuje konzumace vína. Sedmička vína vydá za pět piv, pět piv normálně žena nedá, tak pije muž, pivař. Sedmičku vína vymlaskne s kamarádkami běžně. Také si všímám, že ženy málokdy dokážou mírně konzumovat alkohol. Buď jsou abstinentky, anebo rychle padají do alkoholismu. Pitím vína. Kultura prý. Nevím, proč by měli pěstovat řepku, mohou zkusit zeleninu. Dále by mne zajímalo, jestli náhodou vinice nepřispívají k vysušování krajiny. Vinná réva má 7 metrů hluboké kořeny a spolehlivě vysaje vodu i z hloubky.
Martin Konečný
Většinou nekomentuji, ale tohle nejde nechat nepovšimnuto. Palec nahoru pro pana Strakatého, že to ustál a palec dolů pro pana Šetku. Vzhledem k pozici jeho postoj sice chápu. Za celý rozhovor, ale neřekl jediný relevantní argument, proč by víno nemělo podléhat spotřebitelské dani. A když už byla snaha, během chvíle se do vysvětlení sám zamotá nebo si i sám odpoví, proč je to vlastně blbost. Úsměvné. Po rétorické stránce takový vinařský Havlíček.
Ano problémem by byla povinnost řádně evidovat a vykazovat mini platby při "individi" a masových ochutnávkách vína do skleničky, což je významnou součástí vinařské kultury i byznysu. To by se ovšem dalo vyřešit pár % navýšením daně, vypočítané z už snadno evidovatelných prodaných lahví a dalších obalů.
A pak milovníci vína podnikající "nájezdy" na vinné sklepy, zrovna nepatří k nejchudším vrstvám obyvatelstva, takže tu ani sociální problém nehrozí. Což jsou i lidé, kterým jde o kvalitu a zážitek ne o "vychlastané" množství. A ti si ani nekoupí cenově srovnatelná, ale kvalitativně horší, daňově nezatížená zahraniční vína.