Reportáže

Zpět na článek

Kavkazský sen o Evropě: Jak Západ ztrácí Gruzii aneb Příběh rozdělené země

5 komentářů

Petr Lavička
Upřímně řečeno Gruzie může být i geograficky obtížně členem EU.Jelikož na jihu sousedí s Tureckem( které je zatím oficiálně také kandidátskou zemí, ovšem reálně nemůže o vstupu ani vyjednávat dokud tu bude vládnout Erdogan) a na severu s Ruskem.Z ekonomických důvodů je proto pro ni výhodnější mít relativně dobré vztahy s Ruskem, protože její případný vstup do EU a z toho vyplývající dodržování hospodářských sankcí proti Rusku by jí ekonomický položilo.
Richard Šebesta
Nevím a neznám situaci v Gruzii možná má Maia pravdu možná ne,ale pokud chce Maia odejít na ten vysněný západ nebo o něm sní,měla by si uvědomit,že se nepíše rok 1990 ani 2000 ale rok 2024. EU má tolik problémů že by se Maia možná divila jaké si dělala falešné iluze o západní Evropě a EU. Setkal jsem se názorem a mám pocit,že rezonuje čím dal víc. EU do níž jsme v roce 2004 vstoupili není ta EU,která je dnes. Je to diametrální rozdíl a pozor nikoli k lepšímu ale k horšímu. To by si měla Gruzínka Maia uvědomit, dřív než bude pozdě.
lug70
Ukrajina bojuje jen za to aby se mohla stát další kolonií západu, kde Ukrajincům nebude patřit ani půda pod nohama. Západ má na Ukrajině spoustu investic, vlastní tam i třetinu půdy a těší se na privatizaci veškeré infrastruktury a nerostných zdrojů Ukrajiny. Z čeho myslíte, že Ukrajina bude splácet tu "válečnou pomoc" západu? Pomoc KoZa Ukrajině je motivována jen tím, protože čím Rusko obsadí víc území Ukrajiny, tím méně zbude KoZa z investic na Ukrajině a méně zbude i k rozkradení, pardon k privatizaci zbylého majetku Ukrajiny. Investice a majetky tam má i rodina našeho premiéra Fialy, která by nerada o ně přišla. Proto se Fiala tak aktivně angažuje v "nezištné pomoci" Ukrajině. Další člen vlády Rakušan má přímé rodinné vazby s mafiánskou rodinou bývalé ukrajinské premiérky Tymošenkové. Takže další rodinná tlupa, která by nerada přišla o majetky a investice na Ukrajině. Vždycky jde o prachy a majetky úzké skupiny oligarchie a na ně napojených politiků a ne o nějaké ideály demokracie, humanity. V Gruzii lidi vidí, jak by mohla dopadnout, kdyby se připojila k západu. Nastoupila by další ukrajinský scénář.
Petr Lavička
Takže Ukrajina má na výběr.Buď se stát největší montovnou Evropy západních firem podobnou Česku v 90. létech, kde většinu firem, půdy i podniků budou vlastnit evropské a americké globální firmy.Nebo se stát novým Běloruskem kam si na zbytek oficiálně uznaného ukrajinského území Putin dosadí " svého diktátora", který začne zemi denacifikovat a Ukrajinu ovládne pár rudých nebo kolaborantských kmotrů.
Lubomír Oršulík
@lug70 Přesně popsáno.