Nejočekávanější filmy roku 2019: Devátý Tarantino, poslední Star Wars, příběh Eltona Johna a mnoho dalších
Přes všechny ty Avengery a X-many jeden málem nevidí, že svět filmu dělá i něco jiného, než že donekonečna recykluje nebo nastavuje. Ostatně minimálně pro dvě velké franšízy bude rok 2019 konečnou: do finále dojedou Hvězdné války i zmiňovaní Avengers. My na něj ale, doufejme, budeme vzpomínat hlavně jako na rok Tarantina, Scorseseho a Kinga. Nebo Pokémona? To už necháme na vás.
1. Once Upon a Time in Hollywood (česká premiéra 8.8.)
Devátý film Quentina Tarantina přitahuje pozornost nejen proto, že je to devátý film Quentina Tarantina. Na mimořádnosti mu dodává například fakt, že ho poprvé neprodukuje Tarantinův “stvořitel” Harvey Weinstein. Ještě nikdy také Tarantino neobsadil tolik hvězd naráz, před kamerou se potkají mimo jiné Leonardo DiCaprio s Bradem Pittem, Al Pacino, Tim Roth, Margot Robbie nebo Kurt Russell. Tématem snímku má být sama továrna na sny, respektive L.A. za časů Charlese Mansona. A protože Hollywood nebyl rebelovi z videopůjčovny svatý, ani když před více než čtvrtstoletím začínal, dá se čekat, že v éře #MeToo bude mít jeho sarkasmus žně.
2. The Irishman (zatím bez české premiéry)
Martin Scorsese a Robert DeNiro aneb desáté setkání dvojice, která na co sáhne, to má grády. K tomu Joe Pesci přivolaný z důchodu, Al Pacino v roli Scorseseho nováčka (věřte nebo ne, ale ti dva spolu ještě nikdy netočili!), osvědčené téma mafie a miliony od Netflixu jako bonus. Na filmech jako Irishman lze jen těžko najít cokoli, o čem by šlo pochybovat, jediným otazníkem tak zůstává datum premiéry. Měla být už loni.
3. Star Wars: Episode IX (19.12.)
Proč se (potolikáté) těšit? Co třeba proto, že devátou epizodou celá hvězdné dobrodružství končí? Závěr jedné z nejvýdělečějších franšíz si nenechal ujít J. J. Abrams, jenž před čtyřmi roky převzal žezlo od samotného George Lucase (aby ho pak předal kolegovi Rianu Johnsonovi). Musel si přitom poradit i s jednou z nejzapeklitějších výzev trilogie, jímž bylo úmrtí “Princezny Leiy” Carrie Fisher v roce 2016. Náhradnice, ať už digitální nebo z masa a kostí, nepřipadala v úvahu, protože kult rozkročený přes čtyři dekády zkrátka nenahradíte, a tak mají fanoušci celý rok o čem přemýšlet.
4. Lví král (18.7.)
Když Disney loni vydal upoutávku na nového Lvího krále, "hranou” verzi klasiky všech klasik, na mnoha místech světa “spadl” internet. Přes 224 milionů shlédnutí stačilo na to, aby se stala nejúspěšnějším trailerem v historii společnosti. Média zaplavily sladké záběry lvíčat a ódy na technickou kvalitu snímku, jehož fotorealistické záběry vyrazily dech i odborníkům. Když k tomu připočteme Zimmerovu oscarovou hudbu z čtvrstoletí starého originálu a herecký ansámbl čítající Beyoncé a Chiwetela Ejiofora, je asi jasné, z čeho bude naše dětská dušička živa letos… I když takový Dumbo à la Tim Burton taky nemusí být k zahození!
5. Us (28.3.)
Režisér Jordan Peele, jenž přepsal dějiny, když před třemi lety získal Oscara jako první Afroameričan (!) za rasový (!!) horor (!!!), přichází s další sociálně uvědomělou žánrovou hříčkou. Blíže není známo nic, tedy vyjma obsazení Lupity Nyong’o a Winstona Dukea a tří hlavních inspiračních zdrojů, jimiž jsou Kubrickovo Osvícení, Poltergeist a 3:15 zemřeš. Ve spojení s Peelovou neortodoxní osobností kombinace více než znepokojivá – stejně jako trailer, který nás už od prosince straší na internetu.
6. Toy Story 4: Příběh hraček (8.8.)
Pokračování “čísla 6” z našeho žebříčku nejlepších dětských filmů, pohádky, bez níž by dnešní animáky možná ještě pořád žvatlaly a nudily, přichází s novou postavou. A od chvíle, kdy spatřila světlo světa, ptají se fanoušci, co to má být; Forky je totiž divná a ještě k tomu pěkně zatápí starému dobrákovi Woodymu. Labutí píseň producenta Johna Lassetera bude ovšem zajímavé vidět i jako tečku za jednou mimořádnou tvůrčí érou: spoluzakladatel společnosti Pixar musel domovskou stáj koncem minulého roku opustit kvůli obvinění z nevhodného sexuálního chování vůči zaměstnancům. Na rozdíl od Woodyho nedával dětem dobrý příklad.
7. Rocketman (30.5.)
I letošní rok bude mít svou “Bohemian Rhapsody”. Dexter Fletcher, až dosud známý hlavně jako herec (Kick-Ass, Miami Vice), přenesl na stříbrné plátno osud další britské hudební legendy Eltona Johna. Stejně jako Bryan Singer v případě queenovského hitu, i on měl na své straně oficiální zdroj, Sira Eltona Johna v celé jeho velikosti. Ten podobně jako Brian May a Roger Taylor vstoupil do projektu producentsky. Zatímco převratných zjištění se tedy zřejmě nedočkáme, zážitek máme téměř jistý: když nic jiného, představitel titulní role Taron Egerton (Kingsman) přísahá, že hity nazpíval sám a naživo. A také prý nejde o životopis, ale o “muzikál plný fantazie”.
PS: Kdo myslíte, že stál u kolébky celé téhle akce: Bryan Singer! Ještě předtím, než natočil Bohemian Rhapsody. (Hudební) svět je malý.
8. Joker (3.10.)
Komiksový příběh jako inspirace a uhrančivý Joaquin Phoenix coby jeho středobod: dva důvody, proč se zajímat o temnou novinku režiséra, od nějž bychom temnotu čekali nejméně. Todda Philipse zná filmový svět hlavně v souvislosti s trilogií Pařba ve Vegas, předloha Alan Moorea The Killing Joke se však naštěstí zdá být dostatečně živnou půdou pro jokerovsky nejednoznačnou hru. Byť s Jokerem prý, paradoxně, vůbec nic společného nemá. (A pak se v tom vyznejte!)
9. Řbitov zvířátek (11.4.)
Také máte pocit, že žijeme v éře kingovského obrození? Každý rok vznikne minimálně jeden snímek na motivy díla mistra hrůzy, až by člověk řekl, že brzy nebude co točit. Přesto svět filmu stále zůstává Kingovi dost dlužen, o čemž svědčí i fakt, že adekvátní adaptaci dosud nenalezl jeho patrně nejlepší román, Řbitov zvířátek. Ta zatím poslední, z roku 1989, mnohé z Kingova originálního mikrokosmu pominula, o to zajímavější bude zjistit, jak se s téže látkou popasovali Hollywoodem nezkažení Kevin Kolsch a Dennis Widmyer. První ukázky působí téměř stejně znepokojivě jako Kingův originál, takže je šance, že na nás vedle pokračování hororové senzace roku 2019, Kingova To, čeká ještě jeden dokonale děsivý zážitek.
10. Pokémon: Detektiv Pikachu (9.5.)
Říkáte si, proč proboha zrovna film o ”žlutém moru”, když už Pokémoni zaprvé nikoho nezajímají, zadruhé existuje minimálně jedenadvacet daších, animovaných. Odpověď zní: protože něco tak bizarního, jako je hraná (!) verze příběhu o žluťáscích (za nimiž se mimochodem dodnes mnozí z nás honí po parcích), zkrátka po realizaci volá. Aneb slyšet hollywoodského sex-idola Ryana Reynoldse, jak v titulní roli provozuje “Pika, pika”, to bude zážitek z kategorie lynchovského rauše.
Tím to ale zdaleka nekončí. Těšit se můžete na Zombieland 2 (24. 10.), A Beautiful Day in the Neighborhood (14.11.) nebo na další Jumanji (12. 12.). Další očekávané novinky roku 2019 najdete ve fotogalerii: