Kit Harington v roli Jona Sněha a Emilia Clarke jako Daenerys Targaryen v osmé řadě Hry o trůny

Kit Harington v roli Jona Sněha a Emilia Clarke jako Daenerys Targaryen v osmé řadě Hry o trůny Zdroj: Helen Sloan / HBO

Nejoceňovanější herec souboru Hry o trůny Peter Dinklage jako Tyrion Lannister
Kit Harington jako Jon Snow v osmé řadě Hry o trůny
Nikolaj Coster-Waldau jako Jaime Lannister
Carice van Houtenová jako Melisandra.
Carice van Houtenová jako Melisandra.
10 Fotogalerie

Hra o trůny: 20 postav na zabití aneb Originální charakteristika hlavních postav úspěšného seriálu

Darek Šmíd

Na televizním seriálu Hra o trůny (potažmo knižní sérii Píseň ledu a ohně) je sympatické, že není radno si tu nějak zvlášť zvykat na hlavní postavy. Nikdy totiž nevíte, koho zaříznou v příštím díle – protože ve Westerosu, kde se příběh odehrává, zkrátka nepatří k dobrým mravům umírat poklidně doma v posteli v obklopení milujících příbuzných: to protože váš domov už je ve chvíli vašeho skonu s vysokou pravděpodobností v plamenech a hlavy vašeho příbuzenstva lemují vaši rodnou hroudu napíchané na kůlech. 

Poslední série Hry o trůny se nezastavitelně blíží, a tak si pojďme připomenout několik z jejích stěžejních postav – aby vám bylo jasno, o koho se máte vlastně zase bát.

Pozor, následující výčet obsahuje spoilery, které prozrazují některé stěžejní body knižní i televizní série Píseň ledu a ohně a Hra o trůny.

Jon Snow

Takové to, když vám od malička říkají, že jste bastard, a po několika dlouhých sezónách vašeho života z toho vyleze pravý opak – totiž že vám v žilách koluje krev přinejmenším královského rodu. Jon Snow byl od počátku vyprávění Hry o trůny v podstatě jediným adeptem na hlavního hrdinu, protože jej nějakým způsobem minul virus zparchantělosti, který jinak v drsném světě Westerosu udělal takřka z každého obyvatele buďto psychopatického magora, nebo bezprizorního humusáka. Jon Snow je dobrá duše ve skrz naskrz prohnilém světě – a to „neví nic“.

Jaime Lannister

Jedna z postav, jejichž vývoj dokázal vyrazit dech stejně tak čtenářům původních románů, tak diváků značně ořezané (a v novějších sezónách už navíc také značně zretardovatělé) televizní verze. Jaime se v ději objevil jako sviňák nejklasičtějšího ražení, který souloží se svou vlastní sestrou a skopává malé chlapečky z věží... jenže pak přijde o ruku, chvíli ryje hubou v blátě a čtenář/divák ke svému šoku (a pochybnostem o vlastním morálním kompasu) zjišťuje, že s tím parchantem začíná sympatizovat. WTF!

Jorah Mormont

Láska hory přenáší, ale s betasamectvím ani nehne. Sir Jorah je oddaným ctitelem a ochráncem královny draků Daenerys Targaryen, který by se pro ni rozkrájel (nebo si nechal z těla odkrájet nožem smrtonosný šedý lupus) – jenže, jak vidno z Daenerysyna výběru alfasamčích partnerů a milenců, Jorah prostě není tak úplně její typ. Jorah byl na Daenerys původně nasazen jako špicl, jenže nehasnoucí láska jej proměnila v jejího nejvěrnějšího fanouška, který zastříhá ušima pokaždé, když královna draků potřebuje vytrhnout trn z paty.

Hra o trůny: Kdo má největší šanci obsadit Železný trůn? Těchto 10 rodin ovlivnilo boj o Západozemí >>>

Arya Stark

Když vašemu otci někdo před vašima očima oddělí mečem hlavu od těla, sluší se samozřejmě jediné: sepsat si seznam jmen všech, kteří ve zločinu sehráli jakoukoliv roli, a vyučit se v oboru vraždění lidí, abyste si mohli seznam pěkně jméno po jméně odškrtat. Takovou taktiku zvolila po popravě Neda Starka jeho dcera Arya, která si prošla pekelným cvičákem plným utrpení, krve a servávání obličejů z hlavy, aby se svým nepřátelům postavila už ne jako bezmocná holčička, ale jako chodící jatka.

Melisandra

Charismatická Rudá kněžka je minimálně ve dvou ohledech předobrazem toho, co dnes udělala z žen digitální seznamovací aplikace Tinder. Za prvé Melisandra přesedlala od svého původního borce Stannise Baratheona k Jonovi Snowovi podobným tempem, jako děvče moderní doby „svajpne“ na Tinderu od postaršího nebožáka ke šťavnatému mileniálskému masíčku, a za druhé je ve skutečnosti (po sundání magického amuletu) sama mnohem starší a ohavnější, než jak působí pod vlivem kouzla. Prostě čarodějka z Tinderu.

Ramsay Bolton

Rodové jméno Bolton je prokleté. Buďto jste ve skutečném světě odsouzen k tomu nosit dlouhé plavé vlasy a mrvit globální hudební vkus humusem typu When a Man Loves a Woman, nebo ve fiktivním světě Westerosu vraždit, mučit a šikanovat, koho potkáte, případně odřezávat členům znepřátelených famílií z těla intimní kousky a ve volném čase poštvávat psy na nevinné matky s dětmi. Ramsay Bolton je navíc řečený bastard, stejně jako jeho morální protipól Jon Snow – což vyústilo v jejich fatální střet v legendární masomlejnkové epizodě Bitva bastardů.

Tyrion Lannister

Pokud má být z někoho ve fantasy světě Hry o trůny ukován dobrák, musí nejdříve (a ideálně i poté) vytrpět pořádnou porci osobního inferna. Tyrion v příběhu funguje jako základní kámen relativně dobrých úmyslů, nejsvižnější hláškař a nejmazanější stratég, což je přitom vykoupeno jeho vykořeněním z vlastního rodu, značně pocuchanou fazónou (zatímco v televizi má jen pár šrámů, v knize už vypadá, jako by jej přejel závodní kombajn) a skutečností, že je o pár čísel menší, než všichni ostatní – takže byť má šiškou s přehledem navrch, všichni se na něj dívají neustále svrchu.

Jon si bude muset vybrat. 10 klíčových postřehů z prvního dílu nové série >>>

Daenerys Targaryen

Daenerys je funkčním ideálem toho, oč se už několik let jen marně, pinoživě pokoušejí představitelky těch nejprodávanějších knižních románů – na rozdíl od emancipovaných hrdinek ženských bestsellerů se pouze Daenerys skutečně podařilo zadupat do země (nebo prostě jen přežít a pohřbít) všechny ty chlapáky, kteří si chtěli nárokovat její půvab, a zbytek pak spálit na popel prostřednictvím obřích draků, což jsou v přeneseném slova smyslu její potomci vzešlí z neposkvrněného početí. Daenerys prostě chlapy nepotřebuje! (Dokud se, samozřejmě, nezabouchne jak patnáctiletá školačka, ale to už emancipovaným hrdinkám dneška neříkejte.)

Ned Stark

Když evidentně stěžejnímu představiteli úvodního románu (či úvodní série seriálu) někdo usekne hlavu popravčím mečem, je to, přiznejme si, trochu šok. Ned Stark byl dobrým, moudrým králem, kterému se situace vymkla z ruky tak definitivním způsobem, že to jeho potomci hasí v dalších X knižních a seriálových pokračováních. Pro Westeros, což je prostě ta nejamorálnější země pod sluncem, je zcela charakteristické, že jediný, kdo tu mohl fungovat jako symbol úspěchu sil dobra, tu skončil s hlavou na špalku dřív, než to vlastně vůbec začalo.

Theon Greyjoy

Cesta za vykoupením bývá dlouhá a strnitá. Své by o tom mohl vyprávět Theon Greyjoy, který kdysi udělal něco, za co někdo jiný (konkrétně například Robb Stark) krutě zaplatil – načež se sám dostal do jednoho z těch nejtemnějších kruhů pekla, kde byl svým mučitelem postupně připraven o nějaké ty údy, vlastní identitu i samotné jméno (a stal se věrným psíkem svého ničitele, „Smraďochem“). Nyní je však Theon, byť notně pošramocen, zpátky na nohou...

Catelyn Stark

Každý dobrý čin bude po zásluze potrestán. Manželka Neda Starka patří k těm nejtragičtějším hrdinům Hry o trůny – byla svědkem toho, jak byla vybita v podstatě kompletní její rodina, načež padla sama za oběť zlovolným podrazákům... alespoň tedy v ostrouhané televizní verzi. V knihách se ji ovšem nějakým způsobem podařilo oživit a – budou-li někdy dopsány – je evidentní, že má v příběhu sehrát ještě nějakou stěžejní roli.

Cersei Lannister

Tohle je prostě mrcha mrch. Nechápu, proč ji její zmršenost ještě nepřivedla do hrobu. Vlastně chápu – být hajzl se ve Westerosu vyplatí!

Petyr „Malíček“ Baelish

Ten, co kul pikle tak dlouho, až mu podřízli krk. Shnij v pekle, Malíčku.

Brienne z Tarthu

Jedna z postav, kvůli kterým je člověk už několik let naštvaný na autora knižní série G. R. R. Martina, protože ji nechal na konci dosavadně vyšlých knih houpat se na oprátce s otázkou, jestli se z toho vykřeše, nebo ne. Současně je to postava, kvůli níž člověk nesnáší i autory seriálové adaptace, neboť její knižní půvab spočíval v tom, že byla tak neskutečně ohavná, že by s ní člověk neulehl nikoliv na jedno lože, ale ani do stejného zájezdního hostince ani po dvaceti pivech (její seriálová podoba už přitom slehnutelná po přibližně patnácti pivech je).

Samwell Tarly

Každý hrdina potřebuje nejlepšího, mírně obézního kamaráda, jinak to může rovnou zabalit. A stejně jako měl Frodo v Pánovi prstenů svého Sama Křepelku (který sice nemohl nést prsten, ale když bylo nejhůř, mohl nést Froda!), tak má svého Sama i Jon Snow. Samwell Tarly, který má v životopisu službu v Noční hlídce, disponuje sice značnými rezervami v ohledech své tělesné stavby, ale z hlediska morálního a inteligenčního patří tenhle buřt k absolutní elitě Westerosu.

Sansa Stark

Na rozdíl od své bojovné sestry Aryi je Sansa profesionální oběť, která si bude stěžovat na každý svůj svazek manželský; ovšem po zásluze, vždyť ji provdávali za samé kretény. Karta se však už stačila obrátit a Sansa bere věci na někdejším sídle své rodiny do svých rukou.

Sandor „Ohař“ Clegane

Tvář jako když po ní přejedete žehličkou, manýry krotitele divokých prasat, ovšem srdce ze zlata. Ohař na první pohled vypadá jako psychopatičtější bratr Freddieho z Noční můry v Elm Street, ale mnohokrát během příběhu se prokázal jako dobrák od kosti. Vůbec to ale neznamená, že by s ním bylo jednoduché vyjít – Ohař má svou vlastní krvavou agendu.

Joffrey Baratheon

Ano, už je konečně po něm. Ten malý spratek si o to koledoval!

Bran Stark

Když nemůžete hýbat některými údy, musíte to dohnat jinak. Své o tom ví stejně tak Profesor Xavier z X-Menů, který sice nemůže hýbat nohama, ale umyslí toho víc než kdokoliv jiný na Zeměkouli, tak Bran, jehož v životě potkal podobný handicap, ale Bran zapojil mozek a začal rozmlouvat se silami, k nimž by se běžný zdravý jedinec v životě ani nedoplazil. Mnohé prozatím zůstává záhadou, ale zdá se, že Bran se naučil procházet skrz hranice samotného časoprostoru. Jeho utrpení a rozšířené vědomí se na něm podepisuje nebývalým způsobem, a tak to už dávno není ten někdejší roztomilý chlapeček, ale něco těžko definovatelného, nahánějícího hrůzu. Ale to je život.

Hodor

Hodor Hodor, Hodor Hodor Hodor Hodor. Hodor Hodor Hodor, Hodor Hodor Hodor Hodor Hodor. Hodor Hodor Hodor Hodor, Hodor Hodor Hodor, Hodor Hodor Hodor Hodor Hodor,  Hodor Hodor Hodor Hodor Hodor Hodor, Hodor Hodor. Hodor Hodor Hodor? Hodor Hodor Hodor Hodor! Hodor Hodor Hodor!!! Hodor Hodor Hodor Hodor! Hodóóóóóóór!!!!!!

Hra o trůny: Kde sledovat epizody osmé série zdarma? Jde to i legálně a nezaplatíte ani korunu >>>