Ministryně Jana Maláčová: Úřednice s prestižními školami a zastánkyně užší integrace EU
Novou ministryní práce a sociálních věcí bude Jana Maláčová. Jenom pár dní po vyslovení důvěry druhé vládě Andreje Babiše totiž jeho kabinet přišel už o druhého ministra. A to rovnou ze stejného důvodu. Nejprve pro opisování v diplomové práci odstoupila ministryně spravedlnosti Taťána Malá, následně rezignaci ministr práce a soc. věcí Petr Krčál pro opisování v práci bakalářské. Novou ministryní se má stát Jana Maláčová, dosavadní ředitelka odboru rodinné politiky a politiky stárnutí. Kdo je Jana Maláčová?
Maláčová se narodila 24. června 1981. Ve státní sféře pracuje od roku 2007, kdy nastoupila na ministerstvo pro místní rozvoj, kde analyzovala fondy Evropské unie. V roce 2012 pracovala v Senátu jako zástupkyně při Evropském parlamentu. Odtud pokračovala na Úřad vlády, kde vedla oddělení institucionální komunikace EU. Od roku 2015 řídila na ministerstvu práce a sociálních věcí odbor rodinné politiky a politiky stárnutí.
Maláčová je zastánkyní užší integrace Evropské unie, v minulosti kritizovala, že ČR stojí mimo „hlavní proud“ EU. Žádala například stáhnutí tzv. Klausovy výjimky. To byl protokol o uplatňování výjimky Listiny základních práv EU, který si během schvalování Lisabonské smlouvy vymínil tehdejší prezident Václav Klaus. Jejím manželem je státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař.
Zastávala se také směrnice, která stanovuje jako cíl alespoň čtyřicetiprocentní zastoupení obou pohlaví v dozorčích radách podniků. Nová ministryně je i pro větší „harmonizaci“ daní a sociální politiky v EU.
Maláčová je členkou ČSSD a od roku 2014 místopředsedkyní spolku Oranžový klub. Ten je blízký ČSSD a prosazuje "spravedlivé" zastoupení žen ve veřejném životě.
Nová ministryně je také od roku 2016 členkou správní rady Česko-německého fondu budoucnosti.
Částečné úvazky
V nedávné době se Maláčová vyslovila pro rozvoj částečných úvazků a praxe sdíleného místa. Obojí by podle ní pomohlo rychlejšímu návratu žen do práce.
Naopak není pro výrazné posunutí hranice odchodu do důchodu, přestože sama na nárůst počtu seniorů upozorňuje. Podle ní by se mělo ženám seniorkám pomáhat skrze sociální bydlení, anebo navyšováním penzí. Podporuje otcovské dovolené a je pro vyšší podpory rodin s dětmi.
Jana Maláčová vystudovala London School of Economics and Political Science a Goetheho univerzitu ve Frankfurtu nad Mohanem. Z obou má titul magistr. Z té první v oboru politické ekonomie Evropy, z té druhé z politologie. Hovoří německy a anglicky.