Zuzana Čaputová je první slovenskou prezidentkou. Volby na Slovensku jsme sledovali online
Slováci v sobotu 30. března volí ve druhém kole prezidentských voleb. Od 7:00 ráno do 22:00 večer rozhodují o tom, kdo se stane slovenských prezidentem. Do druhého kola postoupil kandidát Smeru Maroš Šefčovič a opoziční kandidátka Zuzana Čaputová. V našem přenosu se dozvíte aktuální informace a průběžné výsledky. Slovenské volby komentuje politolog Petr Sokol.
Do druhého kola postoupil místořpedseda Evropské komise a kandidát hlavní vládní strany Smer Maroš Šefčovič, který však v prvním kole získal jen 18,66 procenta hlasů. Naopak opoziční kandidátka a členka levicové strany dosáhla na 40,57 procenta a do druhého kola jde jako velká favoritka. Online přenos z druhého kola můžete sledovat níže. První kolo najdete ZDE.
Druhé kolo začalo
Na Slovensku se právě otevřelo 5940 volebních místností, do nichž by mohlo přijít až 4,5 milionu oprávněných voličů. Volit mohou slovenští občané, kteří žijí doma i v zahraničí. Ti druzí ovšem musí kvůli hlasování přicestovat na území Slovenské republiky, protože naši východní sousedé neumožňují volit na zastupitelských úřadech mimo Slovensko.
Volit se dnes bude stejně jako v prvním kole do 22:00 hodin.
Jak se volí
Zajímavé je i to, že Slováci mají v prezidentské volbě vždy jen jeden hlasovací lístek, na kterém jsou vypsáni všichni kandidáti. Volič svou volbu provede zakroužkováním pořadového čísla u jména kandidáta.
V druhém kole slovenští voliči vybírají mezi Zuzanou Čaputovou a Marošem Šefčovičem.
V Lúčke si přivstali
Stejně jako před čtrnácti dny v prvním kole využila jedna obec možnost, aby starosta rozhodl, že volební místnost bude otevřena až o dvě hodiny dříve, než začne hlasování v celé zemi. Jedná se o obec Lúčka ve východoslovenském okrese Sabinov, kde se dnes začalo hlasovat už v 6 hodin ráno. I tedy, ale místnost bude otevřená až 22:00.
Kolik bere prezident
Aktuální plat slovenského prezidenta činí 12 tisíc euro měsíčně, což odpovídá zhruba 300 tisícím českých korun. Zajímavé je, že Maroš Šefčovič, který je místopředsedou Evropské komise, by si při zvolení platově pohoršil, protože plat komisaře činí měsíčně dokonce 25 tisíc euro.
Odcházející prezident Kiska bude také nadále dostávat plat, ale "jen" ve výši měsíčního platu slovenského poslance - něco málo přes 4 tisíce eur (100 tisíc korun).
Jak dopadlo první kolo?
Takto volič rozdali karty v prvním kole před čtrnácti dny:
Čaputová 40,5 %
Šefčovič 18,7 %
Harabin 14,4 %
Kotleba 10,4 %
Mikloško 5,7 %
Bugár 3,1 %
Krajniak 2,8 %
Chmelár 2,8 %
Daňo 0,5 %
Švec 0,3 %
Zábojník 0,3 %
Zuzula 0,2 %
Tachmanová 0,2 %
Favoritka Čaputová
Výsledky prvního kola dělají jasnou favoritku na vítězství ze Zuzany Čaputové. Ta vstoupila do voleb na základě podpisů občanů, ale kandiduje s podporou levicově liberální strany Progresivní Slovensko, v níž zastává funkci místopředsedkyně. V kampani Čaputová sázela na slogan o "slušném Slovensku", který dominoval demonstracím po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Vyjadřovala jasně prozápadní názory a podporovala členství v EU i NATO. Vyslovila se rovněž umírněně v otázce migrace, a toto téma příliš netematizovala.
V prvním kole Čaputová dominovala ve všech sociálních skupinách s výjimkou lidí starších 65 let. Zvítězila ve všech krajích a drtivé většině okresů. Je nejtypičtější volič ale byla mladá vzdělaná žena z Bratislavy.
Z voličů jednotlivých stran se Z. Čaputová mohla nejvíce spolehnout na svou domácí stranu Progresivní Slovensko (v koalici se stranou Spolu), z jejíž voličů podpořilo právničku z Pezinku dokonce 90 %. Silně ji podpořili i voliči pravicových opozičních stran - Suľíkova liberálního uskupení SaS (83 %) a Maťovičova konzervativního OĽANO (62 %). Od voličů OĽANO ale po deseti procentech uteklo k Hrabinovi a Krajniakovi. Zřejmě u nich zabrala kampaň, podle níž konzervativní voliči nemohou volit liberálku.
Naopak propadák kandidáta strany Sme rodina M. Krajniaka byl způsoben i tím, že největší skupina stranických voličů nedala hlas jemu, ale Z. Čaputové (33 %).
Průzkumy dávají náskok možné první prezidentce
Nejenom průzkumy provedené během prvnío kola, ale i měření z doby kampaně před druhým kolem jednoznačně favorizují Čaputovou, a to v průměru poměrem 60 % ku 40 %.
Šefčovič se totiž podle zveřejněných údajů nedaří vyčerpat potenciál třetího a čtvrtého v pořadí prvního kola. Pro voliče kontroverzního soudce Nejvyššího soudu a protestního kandidáta Štefana Harabina i kandidáta krajní pravice a šéfa strany ĽSNS Marina Kotleby je Šefčovič jako místopředseda Evropské komise příliš podobný Čaputové. Značná část těchto voličů proto dnes pravděpodobně zůstane doma.
Šefčoviče táhne podpora Ficova Smeru
Místropředseda Evropské komise Maroš Šefčovič vstoupil do volebního boje jako nestraník, ale jeho nominaci "zařídili" svými podpisy poslanci za sociálně demokratickou, ale národně orientovanou stranu Smer expremiéra Roberta Fica. Šefčovič sázel v kampani na sociální program, kdy například sliboval, že zařídí zavedení 13. důchodu. Před druhým přidal konzervativní obrat, kdy se pokoušel představit jako konzervativní alternativa vůči liberálce s progresivními názory. Hlásil se ke křesťanským a rodinným hodnotám, přestože je bývalý komunista a působí mezi čelnými osobnostmi evropských socialistů, kteří rozhodně žádní konzervativci nejsou. Šefčovič to zdůvodnil tím, že jinak vystupuje v Unii a jinak doma, kde musí zohledňovat názory většiny Slováků...
V prvním kole byl Šefčovičovým nejtypičtějším voličem muž s nižším vzděláním a v důchodovém věku, který pochází z menší obce a nejčastěji bydlí na východním Slovensku. Hlavním tahounem jeho postupu do druhého kola byli voliči Smeru, kteří ho podpořili z více než 70 %. Byl vůbec nejsilnějším kandidátem mezi seniory i voliči kolaiční a národovecké Slovenské národní strany. Svázanost se stranou Smerem a jeho současnou vládou ale místopředsedovi Komise svazuje ruce při snaze oslovit další voliče. V druhém kole by mu po tom, co zřejmě nezabraly jeho útoky na Čaputovou (kvůli jejím liberálním názorům, sporné advokátní praxi či dluhům firmy jejího bratra), mohla pomoci jen úplně jiná skladba voličů, než kteří volili před dvěma týdny.
Přijde opět více voličů než v 1. kole?
V prvním kole letošní prezidentské volby hlasovalo 48 % oprávněných voličů. Znamenalo to zhruba pětiprocentní nárůst oproti prvnímu kolu při minulých volbách před pěti lety. Když byl v roce 2014 prezidentem ale zvolen Andrej Kiska, přišlo v druhém kole hlasovat více voličů než v kole prvním, a to dokonce o sedm procent. V druhém kole před pěti lety hlasovalo 50,4 % procenta. Je všem nutno dodat, že v minulých volbách bylo druhé kolo do poslední chvíle vyrovnané a otevřené.
Dnes je naopak otázkou, zda výrazný náskok Z. Čaputové z prvního kola i jednoznačně mluvící průzkumy některé voliče neodradí, protože si řeknou, že už je vše jasné. Právě to, zda z tohoto důvodu doma zůstanou spíše příznivci Z. Čaputové nebo M. Šefčoviče, ještě může celkovými výsledky zahýbat.
Kdo koho podpořil před druhým kolem
Z kandidátů, kteří vypadli v prvním kole, dal jasnou podporu pro finálovou část volby, vlastně jen šestý v pořadí, místopředseda parlamentu a předseda převážně maďarské strany Most – Híd Béla Bugár (3,1 % v prvním kole). Ten výslovně podpořil Z. Čaputovou, přestože jeho strana sedí ve vládní koalice se Smerem, který podporuje naopak Šefčoviče. Vyvolalo to neshody v koalici, ale Bugár asi nemohl udělat nic jiného, když velká část maďarských voličů na Slovensku Čaputovou podpořila už v prvním kole.
Pátý v pořadí, křesťanský politik František Mikloško vyhlásil po prvním kole, že nebude hlasovat pro Šefčoviče a k témuž vyzval i své voliče, kterých bylo v 1. kole 5,7 %. Neřekl, ale zda bude vlit Čaputovou. Prý se rozhodne podle svého svědomí a rozhodnutí si nechá pro sebe. Pro silně věřící katolíky je totiž obtížné podpořit některé liberální názory možné budoucí slovenské prezidentky.
Nikoho nepodpořil třetí v pořadí Štefan Harabin (14,4%), který se omezil na to, že napadl u Ústavního soudu údajně neregulérní průběh prvního kola, a setrval u tvrzení, že Čaputová a Šefčovič jsou siamská dvojčata. Jeho kritiku si ale vysloužil i čtvrtý v pořadí krajní pravičák Marian Kotleba, který podle Hrabina tím, že neodstoupl, zavinil, že v druhém kole jsou dva protinárodní kandidáti usilující o zničení tradiční rodiny.
Kotleba (10,4 %) si také nikoho z postupujících nevybral a pouze řekl, že Šefčovič je na funkci lépe připravený, protože má dost zkušeností. Nikoho nepodpořil ani kandidát populistické strany Sme rodina Milan Krajniak (2,8 %).
Naprosto klidný průběh
Zatímco před 14 dny se muselo zveřejňování výsledků o více než hodinu prodloužit, protože došle ke dvou incidentům, dnes zatím volební den na Slovensku probíhá velmi poklidně. Už odvolili oba kandidáti: Maroš Šefčovič v Bratislavě a Zuzana Čaputová v Pezinku.
Volební štáby rozjíždí sledování výsledků
Oba kandidáti budou dnes večer sledovat sčítání výsledků ve slovenském hlavním městě. Štáb Maroše Šefčoviče se nachází v bratislavském hotelu Devín. Naopak příznivci Zuzany Čaputové se schází v budově Staré tržnice. Jak Šfečovič, tak Čaputová již na místo svých volebních štábů dorazili, ale zatím se pohybují v uzavřených částech a před novináře nevystoupili.
Kdy bude první odhad?
Pokud nedojde k prodloužení hlasování, začne sčítání hlasů ve všech okrscích ve 22:00. Krátce po desáté by navíc televize Markíza měla zveřejnit první odhad agentury Focus. Nepůjde opět jako při prvním kole o exit-poll (průzkum u volebních místností), ale o výzkum, který agentura udělala v posledních hodinách před hlasováním. Před dvěma týdny se agentura Focus téměř přesně trefila do definitivního výsledku.
Čaputová čeká těsný výsledek
Favoritka dnešní volby ve svém volebním štábu řekla, že čeká, že druhé kolo bude těsnější než to první. Pro srovnání: v prvním kole porazila Maroše Šefčoviče o téměř 22 procent.
Zatím nejasná účast
Slovensko nezveřejňuje průběžné údaje o volební účasti, takže můžeme jen spekulovat, kolik voličů dnes přišlo k volebním urnám. Některé dílčí údaje ve slovenských médiích naznačují, že je poměrně vysoká účast ve městech jako jsou Košice, ale nižší ve venkovských oblastech. Kdyby se tento trend skutečně potvrdil, nahrálo by to Zuzaně Čaputové, která má silnější podporu ve velkých městech.
Český prvek ve volbách
Připomeňme si ještě před 22. hodinou, že letošní slovenské volby poutaly velkou pozornost i v České republice. Ve srovnání s prezidentským kláním v roce 2014 byl letos zájem o volby u sousedů určitě vyšší.
Zajímavostí byl i zásah jednoho z českých ústavních činitelů – prezidenta Miloše Zemana, který mezi prvním a druhým kolem přijal v Lánech Maroše Šefčoviče. Někteří opoziční politici zase ale otevřeně podpořili Zuzanu Čaputovou.
Ve štábu Z. Čaputové i bratr Mariana Kočnera
Pro Čechy může znít velmi překvapivě, že ve štábu Zuzany Čaputové se dnes nachází i bratr Mariana Kočnera – slovenského podnikatele, který je nyní ve vazbě a čelí obvinění, že objednal vraždu Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Jeho bratr Ivan je ovšem aktivistou, který nemá s causami Mariana Kočnera nic společného. Je také majitelem kavárny v Pezinku, kde žije Z. Čaputová. Ve volebním štábu dnes pro hosty volební favoritky připravuje kávu.
Dosluhující prezident chystá stranu
Napínavá předvolební kampaň logicky odsunula do ústraní mediálního zájmu stávajícího slovenského prezidenta Andreje Kisku. Ten mohl mandát podle ústavy obhajovat, ale nakonec se rozhodl, že se o to již nepokusí. Místo toho jsou slovenská média plná "zaručených" spekulací, že Kiska po druhém kole prezidentské volby oznámí založení nové strany. Média píší o tom, že kromě dosavadního prezidenta by v ní neměla chybět ani bývalá pravicová premiérka Iveta Radičová nebo bývalý poradce ministra financí Ivana Mikloše – Tomáš Meravý.
S Kiskou původně počítali do svých řad zakladatelé Progresivního Slovenska, jehož členkou je Zuzana Čaputová, ale prezident se nakonec zřejmě rozhodl jít do stranické politiky samostatně. Jedná se o velmi neobvyklý tah, kdy se hlava státu "snižuje" do stranické politiky a bude chtít usilovat ve volbách o post premiéra. Zažilo ho ale třeba nedávno Lotyšsko, kde takto postupoval tamní prezident Valdis Zatlers.
Kostky jsou vrženy
Volební místnosti na celém Slovensku se právě zavřely.
Podle odhadu získala Čaputová většinu
Agentura Focus právě zveřejnila průzkum, podle něhož se prezidentkou stala Zuzana Čaputová, které agentura přisuzuje 55,2 % hlasů. Maroš Šefčovič by měl získat 44,8 %.
Median dává Čaputové dokonce přes 60 %
Podle podobného odhadu společnosti Median SK pro veřejnoprávní televizi by Zuzana Čaputová měla zvítězit dokonce s vyšším náskokem a připsat si 60,5 %.
Kdo podpořil Šefčoviče
Maroš Šefčovič podle publikovaných odhadů uspěl pouze u voličů čtyř parlamentních stran. Kromě "vlastního" Smeru vyhrál i u voličů národovecké a koaliční Slovenské národní strany, opoziční populistické formace Sme rodina a krajně pravicové ĽSNS. Čaputová naopak jasně dominovala u pravicových opozičních stran SaS a OĽANO a také u podporovatelů její vlastní strany Progresivní Slovensko a voličů převážně maďarské strany Most-Híd. Na stranu advokátky z Pezinku se přiklonila také většina voličů křesťanskokonzervativní mimoparlamentní strany KDH.
Repríza voleb z roku 2014
Podle zveřejněných odhadů letošní prezidentské volby hodně kopírovaly rozdělení voličů z minulé prezidentské volby. Voliči současného prezidenta Andreji Kisky podpořili dnes masivně Zuzanu Čaputovou, volilo ji až 80 % "kiskovců". Obdobná údaj platí pro druhý tábor. Šefčoviče podpořilo 80 % z těch, kteří uvedli, že před pěti lety v druhém kole dali hlas Robertu Ficovi.
Začínají nabíhat první výsledky
Jsou sečteny první okrsky (0,87 %). Výsledky zatím potvrzují zveřejněné odhady. V zatím sečtených okrscích totiž Z. Čaputová získala 60,37 %. Jde zejména o menší obce, takže by bylo možné předpokládat, že se náskok kandidátky Progresivního Slovenska ještě může zvýšit.
Náskok Čaputové klesl
Oproti předchozí úvaze zisk Zuzany Čaputové klesl. V tuto chvíli je sečteno 5,42 % okrsků a kandidátka Progresivního Slovenska si připisuje 57,2 %
Rozdělení prezidenti
Bývalý prezident Ivan Gašparovič v prvním kole podporoval levicového kandidáta Eduarda Chmelára (2,8 %), ale dnes večer se objevil ve štábu Maroše šefčoviče. Jeho přímý nástupce v prezidentském paláci Andrej Kiska naopak čeká ve volebním štábu Zuzany Čaputové.
Čech ve volebním štábu
Ve slovenských televizích dnes večer vystupuje i český hudebník Michael Kocáb, který se nachází ve volebním štábu Zuzany Čaputové, již podpořil už před prvním kolem.
Náskok Čaputové zůstává stabilní, sečtena třetina okrsků
Počet sečtených okrsků překonal jednu třetinu a dosáhl 38,48 %. Poměr mezi oběma kandidáty zatím zůstává více méně stejný. Z. Čaputová zatím získala 57,91 %, její rival – Maroš Šefčovič - 42,08 %.
Sečtena polovina hlasů
Výsledek se lehce posunul ve prospěch Zuzany Čaputové a přesáhl 58 %. Aktuální poměr mezi oběma kandidáty je nyní 58,07 % ku 41.92 %.
Vedoucí kandidátku se podle spekulací slovenských médií chystá na první povolební veřejné prohlášení. Před chvílí už zveřejnila facebookový statut, v němž napsala: "Netreba sa báť, bude to dobré."
Vystoupí Maroš Šefčovič
Okrsky naskakují velmi rychle. Sečteno je již 63,85 % z nich. Čaputová opět mírně posokočila na 58,35 %. Blíží se proto vítězný projev této kandidáky. Jako první ovšem zřejmě vystoupí Maroš Šefčovič.
Nová prezidentka vyhrála téměř všude
Náskok Čaputové se promítá i do téměř do všech sociálních skupin a geografických částí Slovenska. Maroš Šefčovič zřejmě vyhrál jen mezi lidmi nad 60 let (58 %) a zatím vede v Prešovském kraji na východě země (52,47 %).
Šefčovič uznal prohru
Ve svém volebním štábu v bratislavském hotelu Devín, kde před pěti lety sledoval svou výhru v druhém kole Andrej Kiska, právě vystupuje Maroš Šefčovič. Uvedl, že již telefonoval se Zuzanou Čaputovou a popřál jí ke zvolení. Jako první prezidentce Slovenska ji zaslal kytice a popřál ji vše dobré. Děkuje také manželce, rodině a týmu. Říká, že půjde dnes spát s čistým svědomím, protože udělal vše pro to, aby občanům vysvětlil, co prosazuje. Výsledek volby respektuje a bude nadále vždy pracovat pro Slovensko.
Šefčovič děkuje straně Smer
Poražený kandidát zatím neví, kam bude nadále směřovat jeho kariéra. Po víkendu se vrátí do Bruselu, kde měl jako místopředseda Evropské komise "neplacenou dovolenou."
Šefčovič také jasně poděkoval straně Smer, bez které by se podle jeho slov nedostal ani do druhého kola. Zdůraznil, že díky postupu do druhého kola zabránil postupu antievropského kandidáta a splnil základní úkol své kandidatury, aby Slovensko bylo nadále vnímáno jako proevropská země.
První slovenská prezidentka Zuzana Čaputová právě začíná svůj první povolební projev
Projev nově zvolené prezidentky
Zuzana Čaputová nejprve poděkovala v několika jazycích svým voličům – slovensky, maďarsky, rusínsky, česky i romsky. Je oblečená ve fialových šatech a svůj projev čte. „Je to lepší, než jsme si mnozí mysleli,“ říká a dodává, že se potvrdilo, že férovost není v politice slabostí. Sál po krátkém proslovu skanduje "Zuzana, Zuzana!" a nově zvolená prezidentka je očividně dojatá.
První cesta do ČR
Nová prezidentka nyní odpovídá novinářům. Řekla například, že bude hlavně nadále chtít zůstat tím, čím je hlavně, a to mámou. Uvedla také, že její první zahraniční cesta povede do České republiky. Její vystoupení přímo na pódiu překládá tlumočnice do znakové řeči.
Zuzanu Čaputovou nyní u mikrofonu vystřdali šéfové stran Progresivní Slovensko Ivan Štefunko a strany Spolu Miroslav Beblavý.
Prezident gratuluje prezidentce
Po skončení projevu stranických šéfů, kteří využili slavnostní chvíli k propagaci jejich koalice Progresivní Slovensko a Spolu, do štábu přišel i současný prezident Andrej Kiska. Popřál své nástupkyni a předal jí kytici.
Ve štábu Z. Čaputové vystupuje A. Kiska
Volební večer má ve štábu vítězné kandidátky opravdu netradiční průběh. Po dvou stranických lídrech vystoupil i současný prezident Andrej Kiska, který vyzdvihl úspěch Zuzany Čaputové. Markantní je fakt, že naopak ve štábu chybí lídři dosud hlavních opozičních stran – Richard Suľík z SaS a Igor Maťovič z OĽANO. Očvidně se i zde už hraje o budoucí parlamentní volby, v nichž by jednak koalice Progresivního Slovenska a Spolu a možná i nová strana Andreje Kisky chtěly nahradit nebo alespoň v parlamentu doplnit současnou opozici. Zajímavé je navíc i to, že právě voliči SaS a OĽANO dnes přidali Z. Čaputové nejvíce hlasů.
Kraje: 7:1 pro Čaputovou
Páté přímé prezidentské volby na Slovensku jsou už téměř kompletně sečtené. Zveřejněny byly výsledky z 99,8 % všech volebních okrsků. Zbývá již sečíst jen několik okrsků v Bratislavském a Banskobystrickém kraji.
Matematicky je už proto jisté, že Slovensko bude mít první ženu-prezidentku. Zuzana Čaputová si nyní připisuje 58,4 % hlasů, její poražený rival Maroš Šefčovič 41,6 %.
Nejvýrazněji, stejně jako v prvním kole vyhrála Zuzana Čaputová v Bratislavském kraji, kde ji tentokrát podpořily téměř tři čtvrtiny voličů (73,73 %). Naopak Maroš Šefčovič na rozdíl od prvního kola dokázal vyhrát alespoň v jednom kraji (Prešovském s 51,03) %. Velmi těsný byl také výsledek v severoslovenském Žilinském kraji, kde sice zvítězila nová prezidentka, ale pouze s 50,97 %. Maroš Šefčovič v tomto kraji dokázal vyhrát hned několik okresů zejména na Kysucích a na Oravě.
Čaputovou zvolila méně než čtvrtina Slováků
Ve stínu historických okamžiků, kdy bude mít Slovensko svou první prezidentku a připojí se tím ke čtveřici zemí EU, v jejichž čele teď stojí žena (Chorvatsko, Litva, Estonsko a Malta), trochu zanikla velmi nízká volební účast. Ta v tuto chvíli, kdy chybí sečíst už jen několik okrsků v okrese Malacky, činí pouhých 41,78 % oprávněných voličů. V přepočtu to znamená, že Zuzana Čaputová sice v absolutních hlasech překročila milion voličů, ale také to, že ji nezvolila ani celá čtvrtina oprávněných voličů, protože získala "jen" 24,39 % všech voličů, kteří mohli dnes přijít volit.
Důvody nízké účasti můžeme najít hned tři. V druhém kole nebyl kandidát "třetího", antisystémového Slovenska, které v prvním kole dostalo dohromady 25 % hlasů (Harabin plus Kotleba), což vedlo zhruba polovinu těchto protestních voličů, aby dnes zůstali doma. část voličů před druhým kolem zřejmě odradil od účasti i jasný náskok Zuzany Čaputové v prvním kole i všech průzkumech před kolem druhým. A do třetice i na Slovensku zafungoval podceňovaný, ale důležitý faktor volební účasti – počasí. Hezký a teplý jarní den zkrátka vedl k tomu, že část Slováků se raději vydala jinam než do volební místnosti.
Nízká účast a její pokles oproti prvnímu kolu (ze 48 na 41 %) nesnižuje vítězství Zuzany Čaputové, ale spíše vyplývá z logiky dvoukolového volebního systému v situaci, kdy na Slovensku existují tři poltické tábory (ficovský, opoziční a antisystémový).
Co pohřbilo Šefčoviče
Maroš Šefčovič přes snahu svou i své podporující strany Smer, která například v parlamentu těsně před volbami prosadila neratifikaci Istanbulské úmluvy, jejíž znění kritizují konzervativní a protestní voliči, nedokázal získat masivní podporu voličů od protestních a antisystémových kandidátů z prvního kola. Voliči Štefana Harabina z prvního kola zůstali ve 40 % dnes doma a u Mariana Kotleby to bylo dokonce 60 %. Ani ti, kteří k volbám šli, navíc nepodpořili bez výjimky "bližšího" Maroše Šefčoviče. Jeden z průzkumů například ukázal, že skoro každý třetí volič krajně pravicového kandidáta Marina Kotleby z prvního kola, dal ve finálové volbě hlas "prozápadní liberálce" Zuzaně Čaputové. Pro část i protestních voličů zkrátka nová prezidentka ztělesňovala změnu, a naopak Maroš Šefčovič byl pro ně příliš spojen se současnou vládou ficovského Smeru.
I tak ale dokázal místopředseda Evropské komise jednu zajímavou věc na procenta získal lepší výsledek než Robert Fico v druhém kole před pěti roky. Díky účasti sice nikoli v absolutných hlasech, ale i tak se ukázalo, že Šefčovič nebyl pro Smer špatným kandidátem. Minimálně do druhého kola nepustil kandidáta protestního politického tábora.
Je dobojováno, Čaputová složí slib 15. června
Po téměř čtyřech hodinách od uzavření volebních místností jsou slovenské prezidentské volby kompletně sečtené.
K urnám nakonec přišlo ve druhém kole jen 41,79 % oprávněných voličů. 58,41 % z nich dalo hlas Zuzaně Čaputové, 41,59 % Maroši Šefčovičovi. Nová prezidentka získala přesně 1 056 582 voličů, její poražený oponent o více než tři sta tisíc hlasů méně (přesně 752 403).
Slavnostní slib a uvedení do úřadu zažije pátá hlava samostatné Slovenské republiky ale až 15. června, protože její předchůdce Andrej Kiska volby vyhlásil na maximálně brzký termín.