Volby do Senátu: Favority na Svitavsku jsou kandidáti ODS a STAN. Kandiduje i mořeplavec za piráty a Večerníček
Na Svitavsku a Skutečsku se tentokrát bude vybírat z devíti kandidátů. Bude to stejný počet jako v posledních volbách v roce 2012. Kandidují: Richard Andrle Sylor (Koruna Česká), Bohuslav Fliedr (STAN, KDU-ČSL), Pavel Havíř (ČSSD), Michal Kortyš (ODS), Jiří Krátký (Česká pirátská strana), Josef Krpálek (SPD), Milan Mňuk (KSČM), Jaroslav Novák (Patrioti ČR) a Miroslav Šafář (Rozumní).
Volební obvod číslo 50 má sídlo ve Svitavách, ale rozprostírá se po území tří okresů v Pardubickém kraji. Jádro obvodu tvoří převážná část okresu Svitavy (113 ze 116 jeho obcí). Pouze tři obce tohoto okresu (Sloupnice, Němčice a Vlčkov) s přibližně třemi tisíci obyvateli nepatří ke svitavskému volebnímu obvodu, ale volí s Ústeckoorlickem, kde se letos volby nekonají.
A aby to nebylo jednoduché, pět obcí z okresu Ústí nad Orlicí naopak patří do svitavského senátního obvodu a volit se v nich letos bude. Jde o Stradouň, Leštinu, Vinary, Řepníky a Nové Hrady. Svitavský volební obvod navíc doplňuje ještě 19 obcí na Chrudimsku, z nichž největší je pětitisícová Skuteč. Zbytek chrudimského obvodu patří k chrudimskému volebnímu obvodu, kde se shodou okolností volí nový senátor také letos.
Lidovecká bašta zoranžověla
Až do posledních voleb v roce 2012 byl svitavský senátní obvod „jednobarevný“, když v něm vždy dominovala KDU-ČSL. Až v posledních volbách převážila východní část obvodu, která je historicky z velké části tvořena „sudetskými“ oblastmi (Svitavsko, Moravskotřebovsko), kde do roku 1945 převažovali Němci a kde má tradičně podporu levice. Do té doby naopak dominovaly lidovecko-pravicové oblasti v západní polovině obvodu (Litomyšlsko a Poličsko).
Vůbec prvním senátorem byl v tomto obvodu v roce 1996 zvolen lidovecký starosta Svitav Jiří Brýdl, když ve druhém kole dokázal porazit kandidáta ODS. Mandát obhájil i po čtyřech letech, když byl v roce 2000 ve druhém kole úspěšnější než kandidát ČSSD, poslanec Michal Kraus.
Po dalších šesti letech KDU-ČSL tento obvod udržela, přestože Jiří Brýdl již mandát neobhajoval. Lidovci zopakovali scénář z roku 1996 a získali jako kandidáta nezávislého starostu Svitav Václava Koukala. Ten dokázal v druhém kole v souboji šéfů radnic porazit starostu Poličky za ODS Miroslava Popelku.
Lidovce o křeslo svitavského senátora připravila až levicová vlna v senátních volbách 2012. Jejich nový kandidát se už nedostal ani do druhého kola, kde se střetl hejtman Pardubického kraje, exministr místního rozvoje a ještě předtím starosta Moravské Třebové Radko Martínek s komunistickou poslankyní Zuzkou Bebarovou-Rujbrovou a porazil ji. Díky tomu se senátorský mandát poprvé „přestěhoval“ z města Svitavy a z držení KDU-ČSL.
Bez ANO a s „polovičním“ lidovcem
Radko Martínek se rozhodl letos mandát již neobhajovat a obvod se zařadí do dlouhé řady „oranžových“ obvodů, který se bude snažit udržet již nový kandidát. Sociální demokraté pro tento úkol vybrali Pavla Havíře – bývalého svitavského poslance a ředitele svitavské nemocnice, jenž nyní řídí nemocnici následné péče v Moravské Třebové. Pokus o obhajobu mu může částečně ulehčit fakt, že zde svého kandidáta vůbec nenašlo hnutí ANO a do senátních voleb tu nejde.
Malou senzací je i fakt, že čistě vlastního kandidáta ve své bývalé baště nenominovali ani lidovci. Ti jsou na Svitavsku „pouze“ součástí koalice s hnutím STAN, které oficiálně navrhlo živnostníka, publicistu a písničkáře Bohumila „Boba“ Fliedra, jenž je však delší dobu blízký i lidovcům. Nestraník Fliedr bydlí v Praze, ale je rodákem z Poličky.
Hlasy na pravicovém západě obvodu bude určitě sbírat kandidát ODS, bývalý starosta Litomyšle a nyní náměstek hejtmana Pardubického kraje Michal Kortyš, který je papírovým favoritem na postup do druhého kola.
Za piráty kapitán, za patrioty Večerníček
Piráty bude ve volbách zastupovat podnikatel a pro jejich název stylově i kapitán námořní plachetnice Jiří Krátký ze Svitav. Za SPD jde do voleb inspektor jaderné bezpečnosti Josef Krpálek z obce Herálec, jež ale v obvodu neleží.
Za komunisty se bude o hlasy voličů ucházet krajský silniční investor Milan Mňuk z tisícihlavé obce Osík na Litomyšlsku. Původně byl komunistickým kandidátem předseda svitavského okresního výboru KSČM Josef Bohatec z Moravské Třebové, jenž se ovšem kandidatury vzdal po tom, co byl přistižen, jak řídil automobil pod vlivem alkoholu.
A kandiduje zde také Večerníček. To není jméno, ale přezdívka novináře Jaroslava Nováka, který se „proslavil“ podáním řady trestních oznámení na známé osoby veřejného života (třeba premiéra Zemana), vydáváním novin Pivní magazín a také tím, že se stal poradcem a ideologem Tomia Okamury a jeho stran Úsvit přímé demokracie a SPD. Rodák ze Svitav Jaroslav „Večerníček“ Novák, žijící v obci Pohledy s přibližně 300 obyvateli, na Svitavsku překvapivě nejde do voleb za Okamurovo hnutí, jež tu má vlastního kandidáta, a on sám je kandidátem mimoparlamentního uskupení Patrioti ČR. V regionu je známý i díky snaze uchovat jako památník koncentrační tábor v Brněnci spojený s osobou Oskara Schindlera.
Svého kandidáta tu mají také monarchisté z Koruny České, kteří si vybrali majitele firmy na ekonomické poradenství Richarda Andrle Sylora. Ten v obvodu nežije, pochází z Vysokého Mýta, který patří do té části okresu Ústí nad Orlicí, kde se letos nevolí. Richard Andrle Sylor je synem monarchistického kandidáta v sousedním, chrudimském volebním obvodu Augustina Karla Andrle Sylora, bývalého poslance za Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. Toto uskupení podporoval v minulosti i „svitavský“ Andrle Sylor. Otec i syn se hlásí k šlechtické rodině von Sylor.
Posledního kandidáta potom nominovalo krajně pravicové uskupení Rozumní, jež navrhuje na senátora praktického veterinárního lékaře ze Svitav, nestraníka Miroslava Šafáře.
Favority je však zřejmě třeba hledat jinde. Papírově největší šance by zde pravděpodobně měli mít kandidáti ODS, koalice STAN–KDU-ČSL a sociálních demokratů.