Volby prezidenta v USA živě: Trump je jedenáctým prezidentem v historii USA, jenž prohrál obhajobu ve volbách
Prezidentské volby v USA vrcholí. Američané odvolili, většina hlasů je sečtená a po několika zvratech byl za vítěze americkými médii prohlášen Joe Biden. Demokrat a bývalý viceprezident Joe Biden si uchoval v průzkumech stálý náskok několika procent, ale volby byly nakonec mnohem těsnější, dokonce to ve středu ráno vypadalo na překvapivý triumf Donalda Trumpa. Proběh sčítání hlasů však ovlivnila velká účast především pomocí koresponednčního hlasování. Trump se patrně ještě pokusí zvrátit výsledek voleb právní cestou. Sledujte s námi online další napínavý průběh prezidentských voleb, které letos patrně neskončí sečtením hlasů.
Letošní americké prezidentské volby tradičně začaly primárkami, které jako obvykle odstartovaly ve státu Iowa 3. února 2020, a to jak u demokratů, tak i u republikánů. Zatímco pro Donalda Trumpa byly primárky spíš formalitou, Jose Biden čelil v Demokratické straně konkurenci 24 uchazečů.
Rozhodne o vítězi až Nejvyšší soud? Nejen to zjistíte ve videu:
Na počátku primárek se zdálo, že by favorizovaný bývalý viceprezident Biden mohl mít velký problém s finalistou z minulých primárek a silně levicovým politikem Bernie Sandersem, ale nakonec kandidát stranického establishmentu demokratickou nominaci poměrně přesvědčivě získal. Biden si následně zvolil jako svou kandidátku na viceprezidentku další vyzyvatelku z primárek – senátorku Kamalu Harrisovou. Spolu se postavili úřadujícímu prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho zástupci Mike Pencovi.
Sledujte náš online a další průběh letošních prezidentských voleb:
ZVEŘEJNĚNO 97 % OKRSKŮ: NÁSKOK BUTTIGIEGA SE ZCVRKL
Až ve středu po půlnoci iowskéo času se zveřejňování výsledků dostalo téměř do finále. Demokratická strana zveřejnila už 97 % okrsků a výsledek je nyní i v počtu delegátů na státní konvenci velmi těsný, protože Pete Buttigieg vede před Bernie Sandersem již jen o jednu desetinu procenta. Ani experti se nemohou shodnou, zda zbylé okrsky jsou silnější pro Buttigiega nebo Sanderse, takže výsledek zůstává stále otevřený.
Dílčí výsledky v této kategorii nyní vypadají takto:
Buttigieg 26,2 %
Sanders 26,1 %
Warrenová 18,2 %
Biden 15,8 %
Klobucharová 12,2 %
Yang 1,0 %
Steyer 0,3 %
TRUMP NEBYL ODVOLÁN
Senát uznal prezidenta Trumpa neviným v obou článcích ústavní obžaloby. Ve věci zneužití moci byl výsledek 52 ku 48 proti žalobě, protože s demokraty hlasoval senátor za Utah a bývalý prezidentský kandidát Mit Romney, u druhého článku - blokování práv Kongresu - byl výsledek ještě jednoznačnější a plně podle stranických lnií - 53:47 proti Trumpově vině.
DALŠÍ PORCE VÝSLEDKŮ: BUTTIGIEG NAVÝŠIL VEDENÍ
Dočkali jsme se 85 % okrsků se zveřejněnými výsledky.
Buttigieg navýšil v počtu delegátů náskok před Sandersem,
Procenta delegátů na státní konvenci teď vypadají následovně:
Buttigieg 26,7 %
Sanders 24,9 %
Warrenová 17,9 %
Biden 15,9 %
Klobucharová 12,1%
Předpoklady, že chybějící okrsky byly hlavně z velkých měst a díky nim Sanders Buttigiega dožene a předežene se zatím nenaplnily.
ZVEŘEJNĚNO 73 %: V POČTU DELEGÁTŮ STÁLE VEDE BUTTIGIEG
Po dlouhém čekaní Demokratická strana zveřejnila další 2 (!) %.
Změny jsou minimální. Na počet delegátů na státní konvenci stále vede Petr Buttigieg.
Zde jsou změny v procentu delegátů oproti posledním údajům z našeho dnešního rána:
Buttigieg: 26.8% -> 26.9%
Sanders: 25.2% -> 25.2%
Warren: 18.4% -> 18.2%
Biden: 15.4% -> 15.6%
Klobuchar: 12.6% -> 12.5%
POČTY DELEGÁTŮ (ZVEŘEJNĚNO 71 %)
Je to neuvěřitelné, ale ani teď nejsou ještě výsledky kompletní. Zatím jsou poměry získaných delegátů na státní konvenci, která proporčně zvolí delegáty na celoamerickou konvenci, následující:
Buttigieg 26.8 %
Sanders 25.2 %
Warrenová 18,4 %
Biden 15,4 %
Klobucharová 12,6 %
PETE BUTTIGIEG
Kdo je muž, který možná vyhrál první letošní demokratické primárky? Přečtěte si profil Petea Buttigiega.
CO ZNAMENAJÍ DÍLČÍ VÝSLEDKY?
Triumf pro Buttigiega, který vše vsadil na Iowu, ale posledních týdnech se jeho zdejší vítězství nečekalo.
Určité zklamání pro Sanderse, který se musí dělit o vítězství s Buttigiegem, ale ten mu jako překvapní dne uloupil většinu mediální pozornosti.
Propadák pro Bidena, protože čtvrté místo je horší než se čekalo. Na druhou stranu se může radovat, protože nikdo nebyl potvrzen jako jeho jasný vyzyvatel.
Warrenová se udržela ve hře silných kandidátů, ale nezazářila a Iowa pro ní nebude znamenat průlom.
Klobucharrová dohnala velkou čtyřku, ale ani ona nezískala v Ioě výsledek, který by znamrnal velký průlom.
Ostatní jsou už mimo hru, ale s výjimkou Bloomberga, jehož tah "vynechat" Iowu se potvrzuje jako správný, protože po ní nikdo z účastníků není silný a chaos při sčítání částečně zastínil úspěchy Buttigiega i Sanderse.
Hlavním vítězm dne ale zůstává Donald Trump. Republikáni mohou totiž stále opakovat: jak chtějí demokraté řídit USA, když nejsou ani schopní zorganizovat volební shromáždění v Iowě.
DÍLČÍ ZISKY HLASŮ PO PRVNÍM KOLE (ZVEŘEJNĚNO 62 %)
Sanders 27,088
Buttigieg 23,666
Warrenová 20,848
Biden 16,179
Klobucharová 14,032
Yang 5,760
Steyer 5,209
Gabbardová 231
Bloomberg 112
Bennet 96
Patrick 46
NIC NENÍ STÁLE JASNÉ
Nastává další čekání na zbylou více než třetinu výsledků. Buttigiegova kampaň dokonce očekává, že se její výsledek s dalšími výsledky ještě zlepší. Demokraté ale zatím neuvedli, kdy máme definitivní výsledky čekat.
POČTY DELEGÁTŮ (ZVEŘEJNĚNO 62%)
Delegáti na státní konvenci, která proporčně zvolí delegáty na celoamerickou konvenci:
Buttigieg 26.9 %
Sanders 25.1 %
Warrenová 18 %
Biden 15 %
Klobucharová 13 %
PODIVNÁ TISKOVKA: PO ZVEŘEJNĚNÍ 62 % OKRSKŮ VEDE BUTTIGIEG, ALE...
Předseda Demokratické strany ve státě Iowa nakonec vystoupil s určitým zpožděním na tiskovce a po omluvách a vysvětlování zveřejnil výsledky ze 62 % okrsků. Podle nich vede na počet delegátů Petr Buttigieg, i když na počet hlasů po prvním i závěrečném kole caucusů zatím vede Bernie Sanders.
VÝSLEDKY O ČTVRT HODINY DŘÍVE?
Demokraté teď dokonce slibují zveřejnění části výsledků již o čtvrt hodiny dříve, ve 22:45 našeho času.
SANDERSOVA REVOLUCE
Znáte dobře muže, kterého průzkumy pokládaly za favorita Iowských primárek? Bernie Sanders obdivoval Sovětský svaz a tvrdí, že socialistická revoluce v USA musí pokračovat. Přečtěte si jeho profil.
SORRY JAKO
Shadow Inc., společnost, která stojí za "sčítacím" softwarem pro demokratické primárky v Iowě, se omluvila za problémy. Zároveň uvedla, že problémy intenzivně řeší a skutečné výsledky nejsou ztraceny.
PRIMÁRKY A CAUCUSY. JAK TO CELÉ FUNGUJE?
Americký volební systém je velmi složitý, ale má dobré historické důvody. Pokud chcete vědět, jak primárky fungují a proč se dělí na primárky v užším slova smyslu a caucusy (a jaký je mezi nimi rozdíl), přečtěte si, jak přesně se v amerických volbách postupuje a proč.
ROZČAROVANÝ FAVORIT
Nespokojenost nad tím, jak probíhají první primárky, či v tomto případě přesněji caucus, vyjádřil i hlavní kandidát Iowského hlasování Demokratické strany, Bernie Sanders. Kritizoval také Joe Bidena za to, že vyjádřil nad výsledky pochynosti, a Pete Buttigiega, že se předčasně prohlásil za vítěze.
NEVADA NEBUDE POUŹÍVAT APLIKACI Z IOWY
Demokratická strana ve státě Nevada oznámila, že nebude používat při caucusech 22. února aplikaci, která selhala včera v Iowě.
PODROBNĚJŠÍ INFORMACE: VE 23 H BUDE “VĚTŠINA” VÝSLEDKŮ
Na povrch se dostaly další informace od předsedy demokratů v Iowě. Podle jeho vyjádření bude ve 23 hodin našeho času zveřejněna „většina“ výsledků, což údajně znamená „více než 50 %“.
VÝSLEDKY BY MĚLY BÝT VE 23:00 NAŠEHO ČASU
předseda Demokratické strany ve státě Iowa Troy Price právě telefonicky informoval jednotlivé kampaně demokratických kandidátů, že výsledky by měly být oznámeny dnes v 16 hodin místního času, což odpovídá času 23:00 v České republice.
ROZHODOVAL I LOS
Minimálně v jednom případě včera rozhodoval o přidělení delegáta na caucusu los, Vzhledem k rovnosti hlasů se rozhodvalo hozením mince mezi přidělením delegáta tábotu bernie Sanderse a Peta Buttigiega. V konkrétním řépadě vyhrál Buttigieg. A pak, že to není celé protisandersovské spiknutí, chtělo by se říct ironicky.
CHAOS ZPŮSOBILA PROGRAMOVACÍ CHYBA
Podle demokratických zdrojů stála za sčítacími problémy z dnešní noci chyba v naprogramování aplikace sloužící k přenosu výsledků z jednotlivých caucusů. Aplikace výsledky správně přijímala, ale k chybám došlo při následném přenosu a určování počtu delegátů.
V SANDERSOVĚ TÁBOŘE BUJÍ TEORIE SPIKNUTÍ
Mezi tzv. Sanders brothers (Sandersovými bratry), jak se přezdívá příznivcům radikálního senátora za Vermont, bují úvahy o tom, že celý dnešní chaos je spiknutím stranického aparátu právě proti jejich Berniemu. Strana podle nich nechce uznat jeho vítězství, a proto se snaží výsledek nějak zmanipulovat. Příznivci této teorie spiknutí se při tom odvolávají i na caucusy v Iowě v roce 2016. Tehdy totiž země šla spát s tím, že výsledek mezi Berniem a Hillarym je natolik těsný, že nelze určit vítěze, a až druhý den se potvrdilo, že velmi těsně zvítězila Hillary Clintonová.
DALŠÍ BIZARDNÍ NÁVRH: ZOPAKOVAT DEMOKRATICKÉ PRIMÁRKY
V debatě o chaosu se sčítáním volebních výsledků se objevil další originální, i když neoficiální návrh: zrušit včerejší caucusy a na 6. června, kdy je poslední den primárkového kalendáře, přidat v Iowě klasické primárky (nikoli caucus).
VÝSLEDKY BUDOU DNES
Předseda Demokratické strany v Iowě Troy Price vydal prohlášení, podle kterého budou výsledky zveřejněny "co nejdříve dnes".
DVĚ KAMPANĚ ZVEŘEJNILY DÍLČÍ VÝSLEDKY
Dvě kampaně zveřejnily své vlastní výsledky. Jde o Bernieho Sanderse a Peta Buttigiega. Podle porovnání jejich výsledků získal Sanders více hlasů v tzv. prvních preferencích (hlasy po pvním kole caucusu) a zřejmě těsně i v definitivních preferencích (po přeskupování). Nejasné je, kdo získal více delegátů, takže může teoreticky nastat situace, kdy v každé ze tří zveřejňovaných disciplín může mít každý Ioea různé vítěze.
VAROVÁNÍ DO NEVADY
Stejný software, který selhal při sčítání hlasů údajně dnes v noci, by měla Demokratikcá strana využít také při únorových caucusech v Nevadě.
CHAOS POMÁHÁ BIDENOVI
Významný volební analytik Nate Silver je přesvědčený, že chaos kolem sčítání hlasů v Iowě pomůže ve výsledku Joe Bidenovi. Podle analytika totiž diskuze o problémech se sčítáním zakryjí nepříliš dobrý výsledek bývalého viceprezidenta v Jestříbím státu, jak Iowě přezdívá. A naopak vezmou mediální slávu Buttigiegovi, Sandersovi, Warrenové a Kloucharové, pokud zde naopak podle zatímních očekávání uspěli.
Podle Silvera se tak fakticky distáváme do situacem jako kdyby primárky v Iowě vůbec neproběhly.
ZA VŠECHNO MŮŽOU CAUCUSY
Část demokratů se dnešní kritice brání argumentací, že je napřístě třeba zrušit archaické caucusy a nahradit je klasickými primárkami. Republikáni ale kontrují, že oni také včera hlasovali na caucusech a výsledky jsou dávno jasné. To je platný argument, ale je třeba připomenout, že republikánská volební shromáždění neobsahují tzv. přeskupování (realignment).
ANI RÁNO VÝSLEDKY NEJSOU
V Iowě už je půl osmé ráno, ale žádné nové výsledky stále nebyly zveřejněny.
KRITIKA VŮČI BUTTIGIEGOVI
Z demokratických řad zaznívá ale také kritika nočního vystoupení Peta Buttigiega, který se ve svém projevu fakticky prohlásil za vítěze, i když výsledky nebyly v tuto chvíli známé známé. Buttigieg doslova řekl, že do New Hampshire odjíždí "vítězně".
PŘIJDE IOWA O DELEGÁTY?
Někteří rozhněvaní demokraté navrhují, aby ostuda se sčítáním vedla k tomu, že Iowa přijde o delegáty na demokratickou volební konvenci. O takovém trestu by mohlo rozhodnout demokratické celoamerické vedení (DNC). V minulosti už takhle byly potrestány státy, která nerespektovaly vedením určený kalendář a například se předřadily před Iowu a New Hampshire.
DALŠÍ DŮVOD PRO TRUMPOVU RADOST
Nejen rozvrat sčítacího procesu ale hraje Trumpovi do karet. Dílčí výsledky i odhady jednotlivých demokratických kampaní totiž naznačují, že ve hře i po Iowě zůstane pět silých demokratických kandidátů, což znamená, že primárková řežba mezi demokraty bude dlouhá.
DEMOKRATICKÝ KARAMBOL: ČEKÁNÍ NA VÝSLEDKY POKRAČUJE
Be ohledu na to, kdo nakonec získá v demokratických caucusech v Iowě nejvíce hlasů, zůstane hlavním poraženým celá Demokratikcá strana. Ani téměř deset hodin po zahájení volebních shromáždění a mnoho hodin po skončení posledního z nich nejsou výsledky k dispozici.
Prosakují informace, že nefungovala aplikace pro předsedající volebních shromáždění a následně zkolabovala i horká linka, kam v případě problémů měli předsedající výsledky telefonovat. Někteří předsedající prý volali na toto číslo třeba hodinu a když byli konečně spojeni, hovor byl následně přerušen. K tomu všemu se dodaly ještě chyby předsedajících, kteří na některých místech zřejmě nespočítali některé voliče před tím než odešli z volebních místností.
Radovat se z tohoto demokratického karambolu může zejména republikán Trump.
O CO PŮJDE V NEW HAMPSHIRE?
Demokraté příští úterý zvolí 24 delegátů, což je méně než nyní v Iowě. Hlasovat se bude formou klasických primárek, kdy stát otevře volební mísnosti a voliči budou hlasovat vhozením volebních lístků do volebních uren.
Primárky budou mít i republikáni a půjde v nich o 22 delegátů.
V New Hampshire jsou jednoduší pravidla pro kvalifikace do primárek, takže na volebním lístku bude 17 republikánských kandidátů a dokonce 33 demokratů ( a možnost vepsat někoho, kdo na lístku není).
Široké demokratické kandidátské pole vyplývá nejenom z toho, že na lístku zůstali i někteří kandidáti, kteří už z primárek odstoupilim ale jsou také z faktu, že zde kandidují někteří naprosto neznámí kandidáti.
KAMPANĚ SE STĚHUJÍ DO NEW HAMPSHIRE
Joe Biden již přiletěl do státu New Hampshire, kde budou v úterý 11. února primárky pokračovat. Ani tam není podle průzkumnů favoritem, a proto se bude snažit v závěrečném týdnu kampaně snížit Sandersův náskok a odrazit naopak vzestup kandidátů, kteří výrazněji uspěli v Iowě, což zřejmě budou Pete Buttigieg, Elizabeth Warrenová a Amy Klobucharová. Naopak v Iowě už nemá Biden na co čekat, protože zd epodle dosud známých dílčích čísel namá šanci na vítězství.
KDY BUDOU PŘÍŠTÍ PRIMÁRKY?
Dlouhé čekání na výsledky si můžete zkrátit přehledem termínů zbývajících primárek a dalších důležitých událostí prezidentských voleb v USA.
TRUMP VS. WELD 39:1
Podle specialiované stránky pro sledování primarek www.thegreenpapers.com získal Donald Trump 39 z celem 40 dlegátů za stát Iowa. Poslední delegát připadl exguvernérovi Billu Weldovi.
PŘEPOČÍTÁVÁNÍ
Všechny demokratické kampaně byly po půlnoci místního času telefonicky informovány, že Demokratická strana kvůli nepřesnostem přepočítává výsledky. Celkové výsledky by měly být oznámeny někdy "později v úterý". Přesnější údaj ale není znám.
KANDIDÁTI PROMLOUVAJÍ
Hlavní demokratičtí kandidáti vystoupili s projevy ke svým příznivcům, přestože výsledky nikdo nezná. V Iowě už je po půlnoci a kampaně zřejmě nechtěly dále čekat. Demokratické zdroje říkají, že výsledky nebudou zveřejněny dnes večer (amerického času).
ZMATKY POKRAČUJÍ
Ani teď neznáme konečné výsledky demokratických cacusů. Sčítání se zastavilo na 34 okrscích. Už i ve finálním počtu hlasů vede Bernie Sanders s 27 %, ale sečtené okrsky netvoří ani 2 procenta celého výsledku.
Nejnovější spekulace mluví o tom, že zdržení je způsobeno tím, že předsedající na mnha místech nevěděli, jak přidělovat delegáty či to, jak přesně mají podle letos aktualizovaných pravidel počítat hlasy pro jednotlivé delegáty.
Na sítích se opět objevuje názor, že Iowa by měla být zbavena prvního místa v primárkovém kalendáři.
U republikánů zbývá sečíst naopak už jen 102 okrsků, takže známe údaje z 92 procent celé Iowy. Trump si drží 97,16 % hlasů, napínavý je jen souboj o druhé místo, kde zatím vede Weld s 1,29 % před Walshem s 1,08 %.
TECHNICKÉ PROBLÉMY
Zdržené zveřejňování výsledků prý ale ve skutečnosti souvisí s poruchou aplikace, přes kterou mají přededající jendotlivých caucusů posílat výsledky.
Zejména ze Sandersova tábora se už ale začínají ozývat hlasy, že zdržení je důkazem toho, že výsledky jsou zmanipulované.
DEMOKRATÉ ZASTAVILI ZVEŘEJŇOVÁNÍ VÝSLEDKŮ
emokratická strana zastavila kvůli "přesnosti" zveřejňování výsledků. Spekuluje se, že Bidenova kampaň protestovala proti zveřejňování výsledků kvůli chybné "metodologii".
CO ZNAMENAJÍ AKTUÁLNÍ ČÍSLA? NEVÝHRA SANDERSE, OTŘES BIDENA
Pokud aktuální výsledky vydrží až do konce, bude to znamenat, že tu je docela velká šance, že demokratická volební konvence může soutěživá, tedy, že se až přímo na ní a několikakolovým hlasováním vybere prezidentský kandidát, protože nebude mít jistou většinu už před konvencí.
Pete Buttigieg zatím těsně vyhrává Iowu, ale jeho přitažlivost v New Hampshire nebo v Jižní Karolíně je dosti omezená, takže dlouho nebude lídrem.
Bernie Sanders by měl stále vyhrát New Hampshire, ale bez Iowy nebude mít status hvězdy, která přesvědčí demokratický establishment, aby se za ním přes původní odpor sešikoval. Sanders by dokonce mohl jít na konvenci s nejvíce delegáty, ale pak stejně prohrát, protože se proti němu spojí nakonec tábory všech umírněných kandidátů.
Biden by mohl být klidný, kdyby dnes skončil druhý nebo třetí, ale s výrazným výsledkem. To se ale zatím nekoná. Na vedoucí dvojici ztrácí více než 10%, a téměř jej dostihla i senátorka Klobucharová. To je slabý výsledek pro někoho, kdo měl být nezpochybnitelným lídrem demokratického pole. Bidem navíc téměř jistě nevyhraje v New Hampshire a to nadále oslabí jeho dosavadní roli jasného favorita celých demokratických primárek.
Smát se zatím mohou dva muži-miliardáři: Donald Trump, protože se zdá, že demokratické primárky budou dlouhé a pro demokraty vysilující, zatím co on má nominaci jistou a už teď může dělat kampaň pro podzimní prezidentské volby. Radovat se může i demokrat Mike Bloomberg, který odvážně vsadil na to, že první kvarteto primárek nic nerozhodne a on vstoupí na scénu až při březnovém superúterý. Dosavadní výsledky z Iowy ukazují, že udělal dobře.
CO ZNAMENAJÍ AKTUÁLNÍ ČÍSLA? NEVÝHRA SANDERSE, OTŘES BIDENA
Pokud aktuální výsledky vydrží až do konce, bude to znamenat, že tu je docela velká šance, že demokratická volební konvence může soutěživá, tedy, že se až přímo na ní a několikakolovým hlasováním vybere prezidentský kandidát, protože nebude mít jistou většinu už před konvencí.
Pete Buttigieg zatím těsně vyhrává Iowu, ale jeho přitažlivost v New Hampshire nebo v Jižní Karolíně je dosti omezená, takže dlouho nebude lídrem.
Bernie Sanders by měl stále vyhrát New Hampshire, ale bez Iowy nebude mít status hvězdy, která přesvědčí demokratický establishment, aby se za ním přes původní odpor sešikoval. Sanders by dokonce mohl jít na konvenci s nejvíce delegáty, ale pak stejně prohrát, protože se proti němu spojí nakonec tábory všech umírněných kandidátů.
Biden by mohl být klidný, kdyby dnes skončil druhý nebo třetí, ale s výrazným výsledkem. To se ale zatím nekoná. Na vedoucí dvojici ztrácí více než 10%, a téměř jej dostihla i senátorka Klobucharová. To je slabý výsledek pro někoho, kdo měl být nezpochybnitelným lídrem demokratického pole. Bidem navíc téměř jistě nevyhraje v New Hampshire a to nadále oslabí jeho dosavadní roli jasného favorita celých demokratických primárek.
Smát se zatím mohou dva muži-miliardáři: Donald Trump, protože se zdá, že demokratické primárky budou dlouhé a pro demokraty vysilující, zatím co on má nominaci jistou a už teď může dělat kampaň pro podzimní prezidentské volby. Radovat se může i demokrat Mike Bloomberg, který odvážně vsadil na to, že první kvarteto primárek nic nerozhodne a on vstoupí na scénu až při březnovém superúterý. Dosavadní výsledky z Iowy ukazují, že udělal dobře.
SČÍTÁNÍ PROBÍHÁ EXTRÉMNĚ POMALU
Před čtyřmi lety v tuto dobu jsme už znali vžýsledek z 80 % okrsků. Dnes je naopak sčítání u demokratů velmi pomalé. Důvoem může být jak vysoká volební účast, tak vsoký počet kandidátů oproti roku 2016. V některých okrscích údajně dokonce došl volební karty a komisaři teď na mnoha místech přepočítávají výsledky, aby nedošlo k nesrovnalostem.
BUTTIGIEG PROFITUJE Z PŘEZKUPOVÁNÍ
Je sice sečteno necelých 30 okrsků, ale i tak se projevuje zajímavý trend. Demokraté zveřejňují dvě sady výsledků. Na hlasy po prvním kole sčítání stále vede Sanders, ale pokud se podíváme na definitivní výsledky po přezkupování neúspěšných kandidátů z prvního kola má stále navrch Buttigieg, který je aktuálně v prvních preferencích až třetí, když ho předstihla už Warrenová.
PRVNÍ REÁLNÉ VÝSLEDKY: TĚSNÉ VEDENÍ SANDERSE
Už je sečteno prvních 24 okrsků a souboj o první místo je velmi těsný, protože zatím vedoucí Bernie Sanders si zatím připisuje 21,91 %, druhý Pete Buttigieg získal 21,37 % a až třetí Joe Biden 16,85%. Čtvrtá je Elizabeth Warrenová s 16,22 % a pátá Amy Klobucharová s 15,43 %. Pak následuje velký odstup, protože další v pořadí je až Andrew Yang s 2,65 %.
Tahle čísla ukazují preference po prvním kole sečtených caucusů.
CAUCUS V MEŠITĚ: TADY VEDE SANDERS
Jeden ze speciálních, "satelitních" caucusů probíhá v Islánském bosenském centru Zen Zen v hlavním městě Des Moines přímo v měšitě. Tento caucus je určen pro emigranty a voliče, kteří nemluví anglicky. Podle listu Des Moines Register na tomto volebním shromáždění má velkou převahu tábor Bernieho Sanderse, který distribuoval své letáky kromě anglické také v bosenské verzi.
NBC NEWS ENTRANCE POLL: REMÍZA SANDERSE A BUTTIGIEGA
Zatímco stále čekáme na první oficiální výsledky demokratických caucusů, průzkum stanice NBC News provedený mezi voliči přicházejícími na volební shromáždění věští "dělené" první místo pro starostu Peta Buttigiega a senátora Bernieho Sanderse. Oba by měli získat 21 % hlasů.
Tento i další průzkumy ukazují, že zatímco Buttigieg boduje napříč voličskými skupinami, Sanderse táhne nahoru zejména hlas mladých voličů.
Podle NBC News by měl třetí skončit s 18 % Joe biden, u kterého zase výsledek "dělají" hlavně nejstarší voliči, a čtvrtá Elizabeth Warrenová se 17 %. Senátorka Amy Klobucharová by potom měla získat 10 % hlasů.
U DEMOKRATŮ POMALU KONČÍ PRVNÍ KOLA CAUCUSŮ
Online přenosy z některých volebních místností ukazují, že demokratické caucusy už většinou dospěly na konec prvního kola, kdy jsou sečteny počty ve skupinách voličů podporujících jednotlivé kandidáty a voliči nepostopujících kandidátů (majících méně než 15 % sále) mají dalších 15 minut, aby se přezkupili k úspěšnějším kandidátům nebo caucus opustili. Tomuto přezkupování se říká realignment.
Některé kampaně se na tento okanžik dopředu připravovaly a zkoušely vyjednávat s kampaněmi Toma Steyera a Andrewa Yanga, u nichž se čekalo, že ve většině okrsků nedosáhnou na hranic 15 % a jejich voliči se budou přezkupovat.
CNN UŽ PROHLÁSILA TRUMPA ZA VÍTĚZE
Televizní stanice CNN na záladě dílčích výsledků již považuje Donalda trumpa za vítěze republikánských caucusů v Iowě.
U REPUBLIKÁNŮ JASNĚ VEDE TRUMP
Po sečtení 12 % okrskových republikánských caucusů vede Donald Trump s 98 % hlasů. Bill Weld má 1 % a Joe Walsh 0,7 %.
PODLE ENTRANCE POLL STANICE CNN VEDE BUTTIGIEG
Průzkum provedený mezi voliči přicházejícícimi na volební shromáždění pro televizní stanici CNN ukazuje, že by měl vyhrát starosta Pete Buttigieg, a to přibližně s 25 % hlasů. Druhá by měla být senátorka Warrenová.
ZAČÍNÁ 1678 OKRSKOVÝCH CAUCUSŮ
Drtivá většina volebních shromáždění právě začíná. Účastníci nejprve vyberou předsedajícího a pak se již začnou dělit do hloučků podle podpory jednotlivých kandidátů.
Některé televizní stanice nyní zveřejní tzv. entrance polls. To je obdoba exitt-pollů, s tím rozdílem, že výzkumníci se neptají voličů, kteří odcházejí z volební místnosti, ale naopak kladou otázky těm, kteří teprve na volební shromáždění přiházejí.
HODINA DO OTEVŘENÍ MÍSTNOSTÍ
Okrskové caucusy začnou až ve dvě hodiny našeho času, ale už o půl hodiny dříve se otevřou místností, kde se budou tato volební shromáždění konat. Podle pravidel se caucusu totiž může zúčastnit jen ten, kdo je v době jeho oficiálního zahájení již uvnitř volební místnosti, nebo minimálně stojí ve frontě u vchodu do volební místnosti.
PRVNÍ VÝSLEDKY CAUCUSŮ MIMO IOWU: PŘEKVAPIVĚ SILNÁ KLOBUCHAROVÁ
Ještě před otevřením volebních místností v samotné Iowě se už odehrávají některé "satelitní" caucusy, v nichž mohou volit občané Iowy nacházející se mimo území státu. Dílčí neoficiální výsledky některých těchto satelitních caucusů na Floridě a v Arizoně, kde se zdržují zejména senioři pocházející z Iowy, ukazují překvapivě dobré výsledky pro senátorku Amy Klobucharovou a ptvrzují silnou pozici Bernieho Sanderse.
Objevují se dokonce komentáře, že silné zisky Amy Klobucharové v těchto caucusech mimo stát mohou mít vliv na výsledky v Iowě, protože tamní voliči se před ochodem na vlastní caucusy dozví o těchto předběžných výsledcích a budou mít tendenci podpořit ty průběžně "silné".
PRVNÍ VÝSLEDKY CAUCUSŮ MIMO IOWU: PŘEKVAPIVĚ SILNÁ KLOBUCHAROVÁ
Ještě před otevřením volebních místností v samotné Iowě se už odehrávají některé "satelitní" caucusy, v nichž mohou volit občané Iowy nacházející se mimo území státu. Dílčí neoficiální výsledky některých těchto satelitních caucusů na Floridě a v Arizoně, kde se zdržují zejména senioři pocházející z Iowy, ukazují překvapivě dobré výsledky pro senátorku Amy Klobucharovou a ptvrzují silnou pozici Bernieho Sanderse.
Objevují se dokonce komentáře, že silné zisky Amy Klobucharové v těchto caucusech mimo stát mohou mít vliv na výsledky v Iowě, protože tamní voliči se před ochodem na vlastní caucusy dozví o těchto předběžných výsledcích a budou mít tendenci podpořit ty průběžně "silné".
HESLO DNE: ELECTABILITY NEBOLI VOLITELNOST
Největší debaty se letos v demokratických primárkách vedou kolem jedné jediné otázky, která zní, kdo dokáže nejpravděpodněji porazit v samotných volbách Donalda Trumpa. Nejvíce se o odpověď na tuto otázku hádají obě demokratická stranická křídla. Umírnění centristé se obávají, že nominace radikála jako je třeba Bernie Sanders, odradí v listopadových prezidentských volbách umírněné voliče a část z nich dokonce ze strachu před nástupem sandersovské "socialistické revoluce" zvolí Trumpa a ten pohodlně vyhraje. Levicové křídlo naopak argumentuje, že nominace centristy jako je Biden, bude znamenat, že strana ztratí ve volbách hlasy mladých radikálních voličů nadšených Sandersem a jeho krajně levicovou politikou i Trumpovi dělnické demokraty, kteří před čtyřmi lety nevolili kosmopolitní a "elitářskou" Hillary a přeběhli k Trumpovi. Nyní by je prý dokázal zpět přilákat jen radikální socialista Sanders, ale musí být nejprve stranickým nominantem.
NEJVYROVNANĚJŠÍ DEMOKRATICKÁ IOWA VŠECH DOB
Jenže američtí komentátoři se shodují v tom, že letošní caucusy v Iowě budou nejvyrovnanější v jejich historii, která se píše od roku 1972.
Má to hned několik důvodů. Do letošních demokratických primárek totiž vstoupilo nejpočetnější kandidátské pole všech dob. Původně se o nominaci ucházely téměř tři desítky kandidátů, ale více než polovina z nich se "nedožila" dnešního prvního hlasování. První demokratické debaty musely být dokonce rozděleny do svou dnů, protože se více než dvacet kandidátů nevešlo na jedno pódium.
Vyrovnanost dnešního klání ovšem také způsobuje fakt, že někteří kandidáti se shlídli v okamžiku, kdy v roce 2008 zde překvapivě demokratické caucusy vyhrál tehdy méně známý senátor Barack Obama a už pak v následujících primárkách nikdo nezastavil, a to včetně původní favoritky Hillary Clintonové. Hned několik kandidátů - Pete Buttigieg, Elizabeth Warrenová i Amy Klobucharrová se od počátku velmi výrazně zaměřili na dělání kampaně v Iowě, aby Obamův "zázrak" letos zopakovali.
Relativně malý stát, jakým Iowa je, totiž umožňuje jeho území v kampani sjezdit křížem krážem. Tradiční kampaňovou disciplínou se zde proto stalo navštívit všech 99 žup, z kterých se Iowa skládá.
STRAŠÁK PROHRY PRO BIDENA
Od roku 1992, kdy zde prohrál pozdější nominat demokratů a prezident Bill Clinton, zde vyhrál caucusy vždy pozdější demokratický nominant. O Iowě se dlouhodobě diskutuje jako o státu, který není vzhledem ke svému složení voličů vhodný, aby začínal celé primárky, ale tato statistika ukazuje opak. Zejména pro Joe Bidena by tak případná dnešní nevýhra mohla být velkým varováním.
KANDIDUJE NĚKDO V IOWĚ PROTI TRUMPOVI?
Už bylo uvedeno, že republikáni své primárky v Iowě nezrušili a jejich caucusy se dnes odehrají. Úřadující prezident není přitom dokonce ani jediným kandidátem, kterého mohou republikánští voliči dnes večer podpořit. Trumpovi se v tomto státě postavili bývalý guvernér státu Massachusetts a viceprezidentský kandidát libertariánů z roku 2016 Bill Weld a bývalý kongresman z Illionois Joe Welsh. Oba jsou ale naprostými outsidery.
KAM NASMĚRUJE IOWA DEMOKRATICKÉ PRIMÁRKY?
Co by přinesla dnešní výhra jednotlivým demokratickým kandidátům? Vítězství se sice očekává od Sanderse, který zde před čtyřmi lety prohrál jen o desetiny procent s Hillary Clintonovou, ale pro jeho celoamerickou kampaň by dnešní první místo znamenalo šanci dohnat v podpoře Bidena a stát se favoritem na celkovou nominaci. Zejména straničtí představitelé se této představy doslova děsí, protože se obávají, že velmi silně levicový Sanders by potom neměl šanci proti Trumpovi, protože by na svou stranu nezískal umírněné voliče
Naopak pokud by vyhrál Biden, potvrdilo by to jeho dosavadní pozici lídra celého pole a snížilo šanci, že ho ještě někdo dožene.
Pro dvojici Buttigieg a Warrenová je vítězství v Iowě téměř "must-win" (povinné vítězství), protože by polilo jejich chřadnoucí kampaně živou vodou. Buttigieg zatím celoamericky nepříliš úspěšně bojuje o roli hlavního umírněného kandidáta s Bidenem, zatímco Warrenová zase tahá za kratší konec v souboji o levicovou část demokratického voličstva.
KDO JE FAVORITEM V IOWĚ? SOCIALISTA SANDERS
Iowa má jiné složení obyvatelstva než celé Spojení státy, což se mimo jiné odráží i v jiných místních voličských preferencích. Zatímco celoamericky průzkumům vévodí bývalý viceprezident Joe Biden, v zemědělské a silně bělošské Iowě už v poslední době v preferencích vede Bernie Sanders. Průměr průzkumů mu aktuálně dává 22,2 %, Biden je ale v Iowě druhý jen o kousek s 21 procenty. Na dohled zde ale zůstávají i kandidáti, kteří v průběhu podzimu po určitou dobu vedli: starosta Pete Buttigieg (15,4%) a senátorka Elizabeth Warrenová (14.7 %). Na silný finiš sází ještě centristická senátorka Amy Klobucharová (10,1%), která má jako asi poslední šanci prosadit se k hranici 15 procent hlasů potřebných pro zisk delegátů.
Rozdíly ve velké pětce jsou ale malé a průzkumy ukazují, že mnoho voličů zatím není pevně rozhodnuto, takže nelze vyloučit překvapivé výsledky.
KDO JE VE HŘE MEZI DEMOKRATY?
Na pomyslném volebním lístku pro dnešní demokratické caucusy je zapsáno celkem 12 jmen:
- bývalý viceprezident Joe Biden, která zatím vede v celoamerických průzkumech a je kandidátem umírněného spíše centristického křídla strany
- senátor za stát Vermont Benie Sanders je naopak zástupcem silně levicového křídla a sám se označuje za socialistu, v celoamerických průzkumech je druhý a v poslední době stahuje ztrátu na Bidena
- senátorka za stát Massachusetts Elizabeth Warrenová také patří k vnitrostranické levici, ale na třetím místě v celoamerických průzkumech její podpora v poslední době slábne na úkor Sanderse.
- starosta města South Bend v Indianě Pete Buttigieg je zatím celoamericky pátý a mohl by se stát prvním prezidentem s homosexuální orientací
- senátorka za stát Minnesota a umírněná demokratka se slovinskými předky Amy Klobucharová
- miliardář Tom Steyer podnikatel a filantrop Andrew Yang
- členka Sněmovny reprezentantů za Havaj Tulsi Gabbardová
- bývalý guvernér státu Massachusetts a poslední černošský kandidát ve hře Deval Patrick
- senátor za stát Collorado Michael Bennet
- bývalý kongresman za stát Maryland John Delaney, který už ale z voleb odstoupil
- bývalý starosta New York Mike Bloomberg sám primárky v Iowě vynechává a nevedl zde kampaň, ale na lístku stejně je
KDO SE MŮŽE ZÚČASTNIT CAUCUSU?
Dnešní demokratické i republikánské primárky v podobě tzv. caucusů jsou z rozhodnutí obou stran tzv. uzavřené (closed), což znamená, že na nich mohou hlasovat jen voliči, kteří jsou registrovaní jako demokraté (pro demokratické caucusy) a jako republikáni (pro republikánská volební shromáždění).
Demokraté umožňují hlasovat všem voličům, kterým bude 18 let nejpozději v den prezidentských voleb. Dávají navíc možnost hlasovat i lidem, kteří se dnes večer nedostanou do okrsku, kde bydlí. Pro ně budou zřízeny speciální, „satelitní“ okrsky a několik jich bude dokonce v zahraničí.
KOLIK SE VOLÍ DELEGÁTŮ? HLASUJÍ I REPUBLIKÁNI?
Demokraté dnes v Iowě rozhodnou o obsazení 41 delegátů z celkem téměř 4000 tisíc delegátů, kteří budou moci volit v prvním kole hlasování na celoamerické volební konvenci.
Hlasovat dnes večer ale budou i republikáni, protože republikánská strana ve státě Iowa sví primárky nezrušila. Ve hře bude 40 delegátů na jejich konvenci. Ti budou mít větší váhu než jejich demokratičtí kolegové, protože celkem bude na srpnové demokratické konvenci hlasovat jen něco málo přes dva a půl tisíce delegátů.
KDY CAUCUSY PROBĚHNOU? KDY BUDOU VÝSLEDKY?
Volební místnosti se po celé Iowě otevřou v půl sedmé v podvečer, kdy u nás bude půl druhé v noci z pondělí na úterý.
Samotná volební shromáždění odstartují o půl hodiny později - ve dvě hodiny v noci našeho času.
Očekává se, že „zkrácené“ demokratické caucusy budou trvat méně než hodinu a Demokratická strana začne ihned zveřejňovat průběžné výsledky. Nad ránem bychom proto už měli definitivní výsledky.
Sčítání nebude dlouhé, protože účast na caucusech není masovou záležitostí. Před čtyřmi lety, kdy byly otevřené výsledky demokratického i republikánského hlasování, přišlo hlasovat 15,7 % oprávněných iowských voličů. V absolutním čísle jich bylo 357.983, ale větší účast byla u republikánů, kterých volilo 186 tisíc oproti 171 tisíců u demokratů. V průměru tak připadá na každý okrsek průměrně 100 až 110 voličů.
NOVÁ PRAVIDLA DNEŠNÍCH DEMOKRATICKÝCH CAUCUSŮ
Demokraté, jejichž caucusy budou dnes na rozdíl od těch republikánských velmi napínaví, pro letošek změnili tradiční pravidla caucusů. Celý proces proto bude mít dnes jen dvě kola.
Nejprve se jejich voliči shromáždí do již zmiňovaných hloučků, přičemž svůj hlouček budou mít i nerozhodnutí voliči. Po prvním kole diskuze a přesvědčování volební komise sete počet voličů v každé skupině. Pokud kandidát získal alespoň 15 procent ze všech voličů v místnosti, je tento kandidát prohlášen za „životaschopného“ a postupuje do druhého kola. Podle nových pravidel, která se u demokratů letos zavedla, už ale příznivci kandidáta, který postoupil, nemohou změnit svůj hlas. Toto pravidlo může některé voliče motivovat, aby počkali, jak se první kolo odehraje, a zůstali nerozhodnutými. Má to ale jeden háček: pokud více než 15 procent voličů zůstává nerozhodnuto, nemohou už také měnit svou preferenci.
Pro druhé kolo jsou ti, kteří se připojili k hloučku kandidátů, kteří nedosáhli 15 procentního limitu, „osvobozeni“ od svého hlasu a mohou buď přejít do jiného „životaschopného“ tábora, přetáhnout voliče od jiného „propadnutého“ kandidáta, aby alespoň v druhém kole přesáhli 15 procent, nebo caucus opustit.
Dříve bylo podobných přesvědčovacích kol více, dnes po druhém kole už výsledek zůstane definitivní.
CO JE TO CAUCUS?
V Iowě se primárky tradičně odehrávají formou tzv. caucusů. Tato volební shromáždění na rozdíl od klasických primárek v užším slova smyslu neorganizuje samotný stát, ale na starost je mají obě velké strany - demokraté a republikáni. Ty zorganizují svá oddělená volební shromáždění ve všech 1678 volebních okrscích, které v Iowě fungují pro každé volby. Strany v každém z okrsků zamluví nějaký sál, často jde o školu, tělocvičnu či kostel, a pozvou do něj voliče. Ti následně diskutují o tom, kdo by byl nejlepší kandidát jejich strany a podle svých preferencí se shluknou do hloučků, které podporují vždy jednoho z prezidentských kandidátů.
Vždy po jednom kole diskuze mohou voliči změnit hlouček. Navíc hloučky, které jsou menší než 15 procent účastníků v daném okrsku, vypadávají ze hry a voliči tohoto kandidáta mohou buď přestoupit do jiného hloučku, nebo jít domů.
Na konci caucusu, který většinou trvá zhruba hodinu, se potom sečte velikost jednotlivých hloučků a podle počtu voličů v každém z nich, se kandidátovi přidělí delegáti na vyšší úroveň caucusů. Dnes totiž zažíváme hlasování jen na první úrovni caucusů - na okrskové. Později se dnes zvolení okrskoví delegáti, sejdou ještě na župních, obvodních a později i na celostátním caucusu. Teprve tam se formálně zvolí delegáti na celoamerickou volební konvenci, ale protože na vyšších úrovních caucusů už delegáti zpravidla nepřebíhají od kandidáta ke kandidátovi, budeme poměr celostátních delegátů znát už dnes pozdě v noci našeho času.
3. ÚNOR 2020: PRIMÁRKY STARTUJÍ
Dneškem v Zámoří začíná ostrá fáze tzv. primárek. Voliči ve státe Iowa vyberou první delegáty na tzv. konvence, což jsou stranické volební sjezdy demokratů a republikánů. Na nich se tradičně volí prezidentští kandidáti obou velkých stran.
SANDERS DOMINUJE SATELITNÍM CAUCUSŮM V IOWĚ
Ještě před otevřením okrskových caucusů se konají také některé speciální, "satelitní", caucusy v samotné Iowě, například na univerzitách nebo v domovech důchodců a v centrech některých komunit (např. Jihosudánců v hlavním městě Des Moines). Zatím známe jen dílčí neoficiální výsledky některých z nich. Patrné jsou ovšem dva trendy. Na většině míst v těchto speciálních caucusech drtivě vítězí Bernie Sanders, a naopak slabé výsledky zaznamenává Joe Biden. Sociální sítě už proto žijí teorií, že nás dnes čeká drtivá porážka bývalého viceprezidenta a naopak triumf Bernieho Sanderse. Připomeňme ovšem, že zveřejné dílčí výsledky nejsou nijak reprezentativní a většinou pochází z velkých měst, kterou jsou spíše baštou sandersovské krajní levice.
„GURU“ WILLIAMSONOVÁ KONĆÍ V PRIMÁRKÁCH
Spisovatelka a duchovní guru Marianne Williamsonová, která se stala překvapením první demokratické debaty, dnes ukončila svou kampaň. Nikdy nezískala podporu v průzkumech, ale minimálně se zviditelnila, což byl zřejmě hlavní důvod celé její kandidatury.
DEMOKRATICKÉ PRŮZKUMY: SANDERS STOUPÁ, BLOOMBERG UŽ ČTVRTÝ
Poslední průzkumy naznačují dílčí posuny v demokratickém poli kandidátů. Podle průměru hlavních průzkumů stále vede Joe Biden, jehož podpora se pohybuje kolem 26 procent. Svého maxima v dosavadním průběhu kampaně ovšem dosahuje Bernie Sanders, jehož průměr dnes poprvé za celou dobu překročil 20 procent. Jeho hlavní levicoví rivalka stagnuje už několik týdnů kolem 15 procent a zřejmě nezabrala ani její taktika představit se jako umírněnější kandidátka než Sanders a zároveň získávat podporu kandidátů, kteří postupně vypadávají ze hry.
Na sedm procent kolem Vánoc klesl Pete Buttigieg Fakticky se mu navíc ž vyrovnal Mike Bloomberg, který díky obrovským investicím do reklamy pozvolně ale setrvale stoupá.
SEDMÁ DEMOKRATICKÁ DEBATA: HÁDKA WARRENOVÁ VS. SANDERS
První demokratická prezidentská debata v novém roce potvrdila další zužování kandidátského pole. Na pódiu ve městě Des Moines v Iowě se už objevilo jen šest kandidátů, protože se tentokrát nekvalifikoval Andrew Yang.
Debata nenabídla mnoho tvrdých výměn názorů, protože kandidáti se hlavně snažili představovat své programové odlišnosti. Za vítěze byl pozorovateli považován zejména Joe Biden, protože neudělal chyby ani nebyl pod tlakem. Bernie Sanders a Elizabeth Warrenová se snažili umírnit své střety vzniklé po domnělém, ale popíraném výroku vermontského senátora, že Demokratickou stranu oslabí, pokud na prezidenta nominuje ženu, protože ta má menší šanci na zvolení. K ostrému střetu obou kandidátů levého stranického křídla ovšem došlo po skončení debaty, kdy Warrenová odmítla podanou ruku Sanderse s tím, že ji v národní televizi označil za lhářku. Sanders ji ve vzrušené debatě naopak oponoval, že to byla ona, kdo o něm mluvil jako lháři. I tato epizoda nahrává zatím neotřesenému lídrovi demokratického pole Joe Bidenovi, protože může být překážkou ke sjednocení voličů levicového křídla za jedním z jejich kandidátů.
TRUMP SE ZVEDÁ
Pravidelný, každotýdenní průzkum společnosti Yougov pro časopis Economist potvrdil, že podpora Donalda Trumpa od začátku nového roku stoupá.
Yougov se respondentů ptá, zda by v prezidentské volbě volili současného prezidenta nebo jeho (dosud neznámého) demokratického protikandidáta. Ještě na Silvestra byl rozdíl mezi oběma možnosti celých 10 procent: demokrata chtělo volit 50 procent dotázaných, Trumpa jen 40. Toto úterý už je ovšem rozdíl v neprospěch obhájce prezidentského úřadu pouhé jedno procento, když Trumpa prohrává v poměru 44 ku 45procentům.
STEYER SI „KOUPIL“ ÚČAST V DEBATĚ
Miliardář Tom Steyer se doslova na poslední chvíli nominoval do lednové demokratické debaty v Iowě. Den před termínem pro splnění kvalifikačních podmínek zveřejnila televizní stanice Fox News dva průzkumy pro státy Nevada a Jižní Karolina. Steyer v obou překročil deset procent podpory. V Nevadě se dělí o třetí místo s 12 procenty a v Jižní Karolině je dokonce s 15 procenty druhý.
Výsledky nejsou náhodou: Steyer se na oba státy zaměřil, protože nejsou tolik v hledáčku ostatních kandidátů jako New Hampshire nebo Iowa. V Jižní Karolině už investoval do předvolebních reklam a letáků více než 11 milionů dolarů, v Nevadě zase vydal na vlastní propagaci více než 10 milionů. Pro srovnání druhá největší investorka do nevadské kampaně - Elizabeth Warrenová - zde zatím do kampaně dala 1,2 milionu. Steyerovy spoty jsou navíc silně zaměřené na afroamerické a hispánské voliče a zdá se, že zatím fungují. Minimálně v době, kdy ostatní kandidáti míří hlavně na jiné státy.
KONČÍ I GUVERNÉR BULLOCK
Svoji prezidnetskou kampaň v demokratických barvách dnes ukončil také úřadující guvernér Montany Steve Bullock. Sám se prezentoval jako umírněný hlas v Demokratické straně a politik, který dokázal pro demokraty získat guvernérský úřad v tradičně republikánském státě Monatana. Bullock se kvůli nízkým preferencím dostal do jediné z pěti dosavadních demokratických kandidátských debat a nikdy se neprobojoval ani do širšího okruhu favoritů. Bulock dnes také oznámil, že nebude kandidovat příští rok ani na senátora a bude nadále "jen" guvernérem Montany.
V demokratických primárkách aktuálně zůstává šestnáct kandidátů, kteří vedou celostátní kampaň. Třináct uchazečů o demokratickou nominaci už ale klání opustilo, i když ještě neproběhly ani první primárky.
VĚTŠINĚ DEMOKRATŮ DOCHÁZÍ TRPĚLIVOST S GABBARDOVOU
Řada demokratických politiků stále více kritizuje kampaň, kterou vede jejich stranická kolegyně a poslankyně za Havaj Tulsi Gabbradová. Tato vojenská veteránka samojského původu a praktikující hinduistka vsadila nejen na silně izolacionistickou zahraniční politiku, ale zejména na taktiku, kdy v debatách ostře a mnohdy bez reálného základu útočí na ostatní kandidáty. Minulý týden například v demokratické debatě obvinila bez jakéhokoli důkazu starostu Buttigiega, že chce poslat americké vojáky do Mexika, aby tam bojovali s drogovými kartely.
Část demokratů v ní začíná vidět spíše Trumpova trojského koně a dokonce ji obviňuje z možnosti, že bude nakonec kandidovat jako nezávislá, "třetí" kandidátka, aby odčerpala hlasy demokratům. Tomuto tvrzení nahrává i fakt, že Gabbardová dosud jako jediná účastnice demokratických primárek nepodepsala závazek, že bez ohledu na svůj výsledek po skončení primárek podpoří v samotných prezidentských volbách jejich vítěze.
BUTTIGIIEG JIŽ DRUHÝ V CELOSTÁTNÍM PRŮZKUMU
Zajímavý průlom v demokratických primárkách přinesl dnešní průzkum společnosti Quinnipiac, v němž se v celostátní podpoře poprvé propracoval na druhé místo starosta Pete Buttigieg. Jeho celostátní podpora činí podle tohoto průzkumu 16 procent. Předstihl díky tomu oba favority silně levicového křídla strany senátory Warrenovou (14 procent) a Sanderse (13 procent). V čele pole zůstává podle průzkumu s 24 procenty exviceprezident Joe Biden.
YANG VYBRAL DESET MILIONŮ
Úspěšně se zatím daří získávat sponzorské dary kromě hlavních favoritů podnikateli asijského původu Andrew Yangovi, který ve třetím čtvrtletí získal od sponzorů 10 milionů dolarům což je i více než třeba kalifornská senátorka Kamala Harrisová, jejíž kampaň pomalu stagnuje a ztrácí v podpoře i zisku sponzorských darů kontakt s dalšími kandidáty z dosavadní velké pětky - Bidenem, Warrenovou, Sandersem a Buttigiiegem. Naopak propagátor rovného příjmu tisíc dolarů měsíčně Yang začíná vybočovat z pole "dalších" kandidátů, když se i jeho podpora v průzkumech postupně vyšplhala na tři procenta, což ho aktuálně staví na průběžné šesté místo demokratického pole.
SANDERS PRODĚLAL INFARKT
Senátor Bernie Sanders musel podstoupit operaci po srdeční příhodě, kterou prodělal dnes večer. Sanders je hospitalizován a musí si několik dnů odpočinout. Z tohoto důvodu až do odvolání přerušuje aktivity ve své kampani.
WARRENOVÁ VEDE V PRVNÍM CELOSTÁTNÍM PRŮZKUMU
Silně levicová senátorka Elisabeth Warrenová poprvé předstihla v celostátním průzkumu předstihla na prvním místě exviceprezidenta Joe Biden. V průzkumu Quinnipiac University získala Warrenová 27 procent, Biden zan ní zaostal s 25 procenty, následují Bernie Sanders s 16 procenty a Pete Buttigieg se 7 procenty demokratických voličům kteří se určitě nebo aspoň spíše zúčastnění primárek v jejich státu.
GABBARDOVÁ SE KVALIFIKOVALA DO ŘÍJNOVÉ DEBATY
Jako dvanáctá v pořadí se do říjmové debaty demokratických kandidátů kvalifikovala také poslankyně za Havaj Tulsi Gabbardová. Debata proto zřejmě bude muset opět být rozdělena do dvou večerů, pokud někdo z tuctu vedoucích kandidátů do jejího konání ze souboje neodstoupí.
DEMOKRATÉ ROZJÍŽDÍ PROCES ODVOLÁNÍ TRUMPA
Šéfka Sněmovny, demokratka Nancy Pelosiová oznámila, že demokraté prosadí v dolní komoře Kongresu zahájení procesu podání ústavní žaloby na prezidenta Trumpa. Podstatou prezidentova obvinění, které může Sněmovna schválit a předat k rozhodnutí do Senátu, jsou jeho údajné snahy ovlivnit z pozice prezidenta vyšetřování případu syna Joe Bidena na Ukrajině. Senát by mohl na základě ústavní žaloby Sněmovny prezidenta dvoutřetinová většinou zbavit jeho funkce, což je ale vzhledem k republikánské většině v Senátu velmi nepravděpodobné. Reálné ale je, že ústavní žalobu Sněmovna podá, protože v ní naopak dominují demokraté.
Část republikánů se nyní raduje, že demokraté tzv. proces impechmentu spouští, protože to podle nich veřejnost v USA vezme jako důkaz, že ho demokraté nejsou schopni porazit ve volbách a zkouší proto právní fígle. Trump obvinění z nekalého jednání odmítá.
Popis celého procesu podání ústavní žaloby najdete zde.
PŘÍSNĚJŠÍ PODMÍNKY PRO LISTOPADOVOU DEBATU
Demokratický národní výbor DNC zvýšil hranici pro vstup kandidátů do listopadové debaty demokratických kandidátů. Kandidátům již nebude stačit překročit hranici 2 procent v celostátních průzkumech, ale tato hranice se zvýší na procenta tři.
Výbor, který řídí činnost demokratů, ale vytvořil také možnost tuto podmínku obejít překročením hranice 5 procent ve dvou průzkumech v jednom ze 4 států, kde proběhnou první primárky (Iowa, New Hampshire, Nevada a Jižní Karolína).
Kromě podpory v průzkumech kandidáti také musí splnit podmínku minimálního počtu individuálních dárců. Tu výbor nyní zvýšil pro listopadovou debatu ze 130 na 165 tisíc dárců, přičemž každý kandidát musí získat minimálně 600 individuálních dárců v každém z minimálně 20 států, území a oblasti hlavního města.
Demokratické vedení chce očividně touto cestou dále zredukovat rekordně široké pole kandidátů.
HOWDY, MODI
Donald Trump se zúčastnil velkolepé propagační akce s populárním indickým premiérem Narendrou Modim. Na fotbalovém stadionu v Houstonu se shromáždilo zhruba 50 tisíc Američanů indického původu z celých USA, aby se setkali s indickým předsedou vlády. Trump akci využil k oslovení této sílící voličské skupiny.
WARRENOVÁ PŘEDSTIHLA BIDENA V IOWĚ
Dosavadní favorit demokratických primárek a lídr celonárodních průzkumů Joe Biden poprvé přišel o vedení ve státě Iowa, kde se na počátku února uskuteční první primárky (formou caucusu). Podle průzkumu pro CNN v tomto výrazně zemědělském státě již vede jeho rivalka, senátorka Elisabeth Warrenová, kterou by zde podpořilo 22 procent demokratických voličů, zatímco Bidena jen 20 procent. I tento průzkum je odrazenm trendu posledních dnů, kdy Warrenová po poslendí debatě posiluje, zatímco Biden zaznamenal určitou ztrátu podpory.
TRUMP, BIDEN A UKRAJINA
Dva možní "finalisté" prezidentské volby - současný držitel funkce Donald Trump a zatímní favorit na demokratickou nominaci Joe Biden - jsou oba zapleteni do ukrajinské aféry. Prezident Trump měl podle uniklých informací ovlivňovat přes ukrajinského prezidenta a dalšé aktivity vyšetřování údajného nekal=ho jednání, kterého se měl ve východoevropské zemi zapojit syn Joe Bidena - Hunter Biden, kdy zde pracoval pro jednoho z kontroverzních ukrajinských oligarchů. Prezident se proto dostal do podezření, že zneužíval svou funkci k oslabení volebního rivala, a Bidena padá špatné světlo ohledně aktivit jeho syna. Objevují se i otázky, zda Hunter Biden na Ukrajině neprofitoval právě z faktu, že byl synem viceprezidenta.
Z KAMPANĚ ODSTOUPIL STAROSTA DE BLASIO
Demokratické pole nadále řídne. jako další dnes kampaň v demokratických primárkách ukončil starosta New Yorku Bill de Blasio. V prohlášení oznámil, že nemá šanci na zvolení, a proto v primárkách končí. De Blasio v průzkumech nikdy nepřekročil jedno procento podpory a patřil celé 4 měsíce od ohlášení své kandidatury mezi outsidery. Jako důvod pro neúspěch vidí de Blasio pozdější vstup do kampaně a složitou kombinaci povinností starosty největšího amerického města s náročným rozvrhem kampaně. Znovu varoval před noinací Joe Bidena, který podle něj nemá šanci porazit Trumpa, protože málo inspiruje demokratické voliče.
SANDERS MÁ MILION DÁRCŮ
Kampaň senátora z Vermontu Bernieho Sanderse jako první získala miliontého individuálního dárce. Silně levicový Sanders sází v kampani jen na drobné dárce a odmítá větší sponzory. Na rozdíl od své rivalky na levém okraji Demokratické strany senátorky Elisabeth Warrenové se Sanders k této strategii zavázal nejenom pro primárky, ale i pro případné samotné prezidentské volby. Warrenová, která už 1. července oznámila, že dostala milion sponzorských darů (nikoli ale od milionu indivisduálních dárců) chce na malé dárce sázet v primárkách, ale v samotných volbách by podle vlastních slov udělala vše, aby byl prezident Trump poražen, což je interpretováno jako otevřenost vůči větším sponzorům.
Při své první kandidatuře dosáhl na milion dárců Barack Obama až v únoru v smaotném volebním roce 2008. Bernie Sanders v minulých prezidnetských volbách dostal příspěvek od miliontého dárce také až ppozději - v lednu volebního roku.
TŘETÍ DEBATA: VŠICHNI PROTI BIDENOVI
Při debatě v texaském Houstonu, kterou vysílalala televize ABC a kde poprvé stálo na jednom pódiu všech deset kandidátů, jimž se podařilo kvalifikovat, se podle očekávání většina kandidátů zaměřila ana své vymezování vůči vedoucímu kandidátovi - Joe Bidenovi. Nejdále se dostal bývalý ministr bydlení a jediný kandidát pocházející ze skupiny hispánských voličů Julián Castro, který se pokusil zpochybnit mentální schopnosti bývalého viceprezidenta Bidena a naznačit, že si už nic nepamatuje. Jenže jeho útok nevyšel, protože Bidena zareagoval správně.
Zpátky se naopak držela senátorka Elisabeth Warrenová, která stála s Bidenem na jednom debatním pódiu poprvé, protože v minulých kolech debaty, byli rozděleni do různých skupin.
Ze slabších kandidátů na sebe upozornil podnikatel asijského původu Andrew Yang, který v přenosu slíbil, že dá deseti náhodně vybraným americkým rodinám po 120 tisících dolarů, aby propagoval svůj návrh nepodmíněného rovného příjmu.
SANDERS VEDE V NEW HAMPSHIRE
Senátor Bernie Sanders v průzkumu Franklin Pierce University pro noviny Boston Herald předstihl ve státě new Hampshire, kde se budou v únoru konat v pořadí druhé primárky, exviceprezidenta Joe Bidena, a to v poměru 29 procent ku 21 procentům. Třetí je v Žulovém státě, jak se New Hamshire přezdívá, se 17 procenty senátorka Warrenová.
TŘETÍ SOUPEŘ PRO TRUMPA: EXGUVERNÉR SANFORD
Bývalý guvernér Jižní Karoliny Mark Sanford se přihlásil na twitteru ke kandidatuře v republikánských primárkách proti Donaldu Trumpovi a hned to od prezidenta pěkně schytal. Trump ho kritizoval za nevěru i to, že loni prohrál ve volbách.
ZÁŘIJOVÁ DEBATE BUDE JEDNODÍLNÁ
Pouze deset kandidátů splnilo podmínky vedení demokratické strany (DNC) pro zářijovou kampaň, čímž je naplněn maximální počet kandidátů, kteří mohou debatovat během jedné akce na jednom pódiu. Podmínku získat alespoň dvě procenta v celkem čtyřech průzkumech od uznaných agentur a zároveň získat dar od minimálně 130 tisíc individuálních dárců splnili: exviceprezident Joe Biden, senátor Cory Booker, starosta Pete Buttigieg, bývalý minsitr Julián Castro, senátorky Kamala Harrisová a Amy Klobucharová, poslanec Beto O’Rourke, senátoři Bernie Sanders a Elizabeth Warrenová i podnikatel a filantrop Andrew Yang.
Všichni se navíc automaticky kvalifikovali i pro čtvrtou demokratickou debatu, která proběhne v půlce října v Ohiu. Do ní se dnes dostal také podnikatel a miliardář Tom Steyer, jemuž ale ke konci srpna chyběl jeden „dvouprocentní“ průzkum, aby se mohl zúčastnit už zářijové houstonské debaty. Jeho dnešní úspěch ale může znamenat, že v říjnu se debata opět rozdělí na dva večery.
MR. STARBUCKS NEBUDE NEZÁVISLÝM KANDIDÁTEM
Bývalý šéf firmy Starbucks Howars Schultz se rozhodl, že nakonec nebude kandidovat jako nezávislý kandidát na prezidenta. Jeho snažení ovšem během léta omezily tři operace a Schultz nyní oznámil, že nechce svou kandidaturou umožnit znovuzvolení nebezpečného prezidenta ani nechce případně kandidovat proti umírněnému demokratovi, pokud vzejde z primárek. Zda se to stane, ale podle Schultze uvidíme až v době, kdy už bude později na sesbírání podpisů ro nezávislou kandidaturu, takže raději ukončí svůj boj o Bílý dům už nyní.
REPUBLIKÁNI RUŠÍ NĚKTERÉ PRIMÁRKY
Absolutní převahu Donalda Trumpa v republikánských primárkách ilustruje rozhodnutí strany v některých státech, že de zruší primárky. Zatím se jedná o Jižní Karolinu, Nevadu, Arizonu a Kansas. Rozhodnutí kritizují oba Trumpovi zatím známí soupeři Weld a Walsh. Strana ovšem kontruje, že zrušení primárek není novinka a událo se v některých státech u republikánů i demokratů už v minulosti, když šlo o opětovnou kandidaturu úřadujícího prezidenta.
SENÁTORKA GILLIBRANDOVÁ KONČÍ
Newyorská politička Kirsten Gillibrandová ukončila dnes svou prezidentskou kampaň, když se ukázalo, že se nekvalifikuje pro zářijovou debatu. Silně feministická kampaň postavená na právech žen, ochraně rodiny a boji za právo na potrat nezaujala a Gillibrandová ji zastavila, protože chce podle vlastních slov, aby demokraté rychle vygenerovali soupeře pro prezidenta, který Donalda Trumpa dokáže porazit.
WALSH KANDIDUJE
Bývalý člen Sněmovny z Illionois Joe Walsh potvrdil, že bude kandidovat v republikánských primárkách proti Donaldu Trumpovi. Jeho šace ale zůstávají téměř nulové.
KAMPAŇ UKONČIL I KONGRESMAN MOULTON
Už šestý demokrat v pořadí se rozhodl ukončit snahu stát se prezidentem. Člen Sněmovny za Massachusetts a vojenský veterán Seth Moulton svou kampaň postavil zejména na zahraniční politice a otázkách mentálního zdraví, kde často hovořil o postraumatickém šoku, který prodělal po návratu ze čtyř vojenských misí v Iráku. Nikde se ovšem neodrazil ode dna demokratického kandidátského pole a nekvalifikoval se do žádné debaty.
DALŠÍ REPUBLIKÁNSKÝ SOUPEŘ PRO TRUMPA?
Účast v republikánských primárkách zvažuje televizní komentátor a bývalý kongresman za sát Illinois Joe Walsh. Podle jeho názoru je prezident Trump politikem, který rozděluje společnost a nemá kvality na to být nejvyšším velitelem amerických ozbrojených sil.