Sexting, sharenting, screenageři a revenge porn: Jaká nebezpečí na nás číhají ve virtuálním světě?
Od srpna se v českých kinech promítalo thrillerové drama #annaismissing, jež bude brzy představeno i jako webový seriál. Tragický filmový příběh patnáctileté influencerky Anny má však širší než jen kulturní konotace: slouží jako vhled do života současné dospívající generace, jejíž komunikace, identita i intimita stojí a padají se sociálními sítěmi. Drsné pojetí filmu pak ukazuje komunikační propast mezi dospívající generací a jejími rodiči, a především upozorňuje na nebezpečí skrývající se ve virtuálním světě. Několik policejních specialistů z odboru prevence Reflexu popsalo, o jaké hrozby se jedná a jak se s nimi Česko v současné době reálně potýká.
Evidenci trestné činnosti spáchané na internetu vede Policie České republiky od roku 2011. Tehdy zaznamenala 1500 skutků za rok, v roce 2022 už se jednalo o 18 500 činů. „Nárůst urychlil jak covid, tak vývoj technologií,“ vysvětluje vedoucí odboru prevence Policejního prezídia Zuzana Pidrmanová a upřesňuje, že tato statistika představuje trestné činy řešené policií a páchané prostřednictvím internetové sítě, mobilních telefonů či internetových platforem. Pidrmanová pokračuje: „Jakýkoliv druh kriminality se přesouvá na internet, je to rychlé, efektivní a pachatelé mají často pocit, že také anonymní. Zhruba třetina evidovaných skutků se týká sexuálních a mravnostních trestných činů.“ Do této skupiny spadají například znásilnění, sexuální nátlak, pohlavní zneužití, svádění dítěte k pohlavnímu styku, zneužití dítěte k výrobě pornografie a další.
SEXTING – OD DOHODNUTÉ VÝMĚNY PO VYDÍRÁNÍ
„Jak se zvyšuje dostupnost internetu spolu s internetovou gramotností dětí, počty skutků rostou. Když to řeknu hovorově, pedofilové se přesunuli z bazénu z Podolí nebo z hlavního nádraží na internet,“ přibližuje Jaroslav Hrabálek z odboru obecné kriminality Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování a doplňuje: „My na to samozřejmě musíme reagovat. Z toho důvodu rozšiřujeme počty policistů odborně vzdělaných v IT. Potřebujeme jak policisty v terénu, tak takzvané ajťáky.“
„Tento druh trestné činnosti a vůbec chování na internetu má obrovskou latenci, policie řeší pouze případy, které jí jsou nahlášeny,“ vysvětluje Zuzana Pidrmanová. „U spousty případů děti volají na linku bezpečí, že někomu něco poslaly a teď se bojí. Tyhle případy se k nám obvykle ani nedostanou,“ přiznává vedoucí odboru prevence.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!