Vlach: Budíček z gruzínského snu? Opozice se snaží zachránit zemi před náručí Ruska
Gruzínská opozice oznámí v pondělí večer na demonstraci před parlamentem, jakým způsobem hodlá projevit nesouhlas s volbami, které podle ní i mezinárodních pozorovatelů rozhodně neproběhly tak, jak mají. Čeká zemi vlna protestů a lze jimi vůbec zvrátit proruský kurz, který vládní strana Gruzínský sen nasadila?
Už teď se objevují prohlášení a výzvy různých skupin k zahájení protestů. Například hnutí Talga svolává demonstrace před budovu parlamentu na Třídě Rustaveli na každý večer. „Sejdeme se bez pódia, vystoupení a lídrů. Je to protest pro ty, kteří nemůžou zůstávat doma s pocitem hněvu a nespravedlnosti,“ napsala strana v prohlášení.
Také bývalý prezident a hlavní opoziční ikona Michail Saakašvili v současné době vězněný stávajícím režimem (odbývá si trest za údajné překročení pravomocí ještě v dobách, kdy stál v čele státu) vyzval společnost k samostatným protestům. „Teď je krajně důležitá masová sebeorganizace, strany dělají svoji práci, vy taky svoji,“ vzkázal z cely. „Takže na nic nečekejte, neomezujte se vyjádřeními na Facebooku, běžte a postavte se diktatuře,“ apeloval Saakašvili na Gruzínce.
Vládní strany dostaly ve volbách 54 procent, opozice 38 procent. Hlavní čtyři opoziční strany zatím s oznámením své strategie vyčkávají. Měly by tak učinit v už obvyklém čase v pondělí v 19 hodin místního času na oblíbeném místě protestů před parlamentem. Jak akce vzdoru proti nepovedeným volbám a proruským krokům současné vlády budou vypadat, se zatím neví. Zřejmě ale také půjde o stálý nátlak na stávající garnituru prostřednictvím protestů a bojkot všeho, co půjde, zejména pak práce parlamentu.
Předně ale chce opozice předložit důkazy o falšování voleb. Ty shromažďovali opoziční pozorovatelé přímo ve volebních místnostech. Kromě nich volby sledovali i pozorovatelé z řad místních nevládních organizací a zahraniční mise diplomatů, europoslanců a specializovaných organizací, jako je Kancelář pro demokratické instituce a lidská práva (ODIHR) Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). V rámci této mise vyslalo početnou skupinu 22 pozorovatelů i české ministerstvo zahraničí. To odráží i trvající zájem Česka o tuto kavkazskou zemi, která se ocitla na rozcestí.
Skutečně zmanipulované volby?
Ačkoli někdy bývají její závěrečné prohlášení plytká, tentokrát se OBSE vyjádřila zřetelně. Ve svém závěrečném prohlášení konstatovala, že volební den byl sice procedurálně dobře organizován, avšak zásadně ho poznamenaly napjaté prostředí a několik fyzických potyček. „Prohlášení upozornilo mimo jiné na rozsáhlé zastrašování voličů, obstrukci práce občanských pozorovatelů či nerovné mediální prostředí a velké rozdíly ve finančních zdrojích na volební kampaň,“ interpretuje zprávu česká diplomacie.
Objevuje se otázka, zda vládě skutečně stálo za to falšovat volby, pokud tím riskuje konflikt s širokým mezinárodním společenstvím, od něhož dostává pomoc a do jehož řad směruje. V sázce je ale příliš mnoho. Prohra by vládní stranu Gruzínský sen odstavila od moci po 11 letech vládnutí, přičemž její struktury jsou pevně zakotvené i v lokální politice. Znamenalo by to, jak bývá zvykem, i riziko trestního stíhání či pronásledování vládních politiků, protože vězněný Saakašvili, pokud by se z vězení dostal, by si tuto potupu líbit nenechal.
Rovněž miliardář Bidzina Ivanišvili, který Gruzínský sen krátce před jeho volebním vítězstvím založil právě za účelem převzetí moci v zemi, by v případě prohry neměl lehkou pozici a otázkou je, zda by mohl v Gruzii zůstat.
A tak možnost, že se vládní příznivci pokusili volby všemi dostupnými způsoby posunout ve svůj prospěch logiku dává. Zástupci Gruzínského snu byli přítomni v každé volební místnosti i nad povolenou kvótu jednoho člověka, bedlivě dávali pozor, kdo přišel a jak hlasuje (určitými způsoby, třeba prosvítáním tečky na papíru zasunovaného do skeneru se to dalo zjistit). Objevily se i případy kupčení s hlasy, mlčky tolerované volebním personálem (bývají to většinou učitelé, kteří nechtějí ztratit práci).
Ne všude byly volby kontrolovány pozorovateli, přestože je OBSE vyslala i do nejzapadlejších regionů, všechna místa zkrátka nelze obsáhnout. Objevují se tak otázky statistického charakteru. Jde třeba o exit pooly dvou amerických společností Edison Research a HarrisX, které podle jejich autorů nesedí a nelze to vysvětlit běžnou odchylkou. Sondáž u první z nich si zadal proopoziční gruzínský televizní kanál Formula a těsně po volbách ukazoval, že Gruzínský sen získal 41 procent hlasů. „Rozdíl 13 procentních bodů nelze vysvětlit pouze běžnou odchylkou a naznačuje manipulaci s hlasy na místní úrovni," uvedla společnost.
„Pochyby vzbuzují statisticky nevysvětlitelné nesrovnalosti v údajích ústřední volební komise, které se týkají nejméně 172 523 hlasů ve 27 okrscích, což je více než osm procent ze všech odevzdaných hlasů,“ uvedla ve své analýze HarrisX, další americká společnost, která provedla obdobnou volební sondáž pro proopoziční televizi Mtavari Archi.
Nenápadná zatáčka k Moskvě
Ústřední volební komise nechává přepočítat hlasy ve zhruba 14 procentech volebních místností vždy tak, že se jich v každém okrsku náhodně vybere pět. Přesně tak to v případech pochybností stanoví zákon, ale očekávání od tohoto kroku nejsou velká. Opoziční čtyřka je připravena protestovat a zřejmě dosáhnout zrušení voleb.
Bude zajímavé sledovat, zda protesty přinesou požadovaný efekt a postupně neutichnou. Dějiny totiž ukazují, že samotné, byť vytrvalé protesty v podobných případech jako takové nestačily, postupně jejich energie vyprchala (Gruzie v předchozích letech) nebo byly eliminovány násilně jako třeba v Bělorusku. Takový scénář se ale v Gruzii nepředpokládá, i když k ojedinělým policejním zásahům by dojít mohlo.
Směřuje tak Gruzie do náruče Ruska, jak se obvykle říká v médiích? Tak jednoduché to není. Gruzínský premiér Irakli Kobachidze dva dny po volbách prohlásil, že integrace země do Evropské unie zůstává pro vládu zásadním cílem. „Naší hlavní prioritou v zahraniční politice je přirozeně evropská integrace. Bude učiněno vše pro plnou integraci Gruzie do EU do roku 2030,“ uvedl na tiskové konferenci. Současně řekl, že nepředpokládá obnovení diplomatických vztahů s Ruskou federací kvůli pokračující ruské okupaci gruzínských separatistických regionů Abcházie a Jižní Osetie. „Vůči Rusku uplatňujeme pragmatickou politiku,“ řekl Kobachidze.
Další kroky jako přijetí zákona o zahraničních agentech nikoli nepodobném ruskému vzoru a postupně zaváděné ústrky LGBT komunity ale naznačují odklon od evropských hodnot. Zakladatel vládní strany Kobachidze také udivuje některými svými prohlášeními o „straně globální války,“ která hodila Gruzii přes palubu v otázce členství v EU a NATO a teď se ji chystá zatáhnout do válečného konfliktu. EU už vzkázala, že pokud země nezmění kurz, nemůže se vstupem počítat.
Běžní Gruzínci zatím změny poměrů nepociťují. K tomu ale nemusí být daleko, zkušenosti například z Ruska svědčí o tom, že represivní režimy začínají prosazovat svá pravidla právě od nevládních organizací a menšinových komunit. V tomto směru bývá pro každou ohroženou společnost důležité nesedět s rukama v klíně a dát najevo svůj nesouhlas.